اجلاس سه جانبه سران ایران، پاکستان و افغانستان آذرماه برگزار خواهد شد
ساعت ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٥ : توسط : حسینی
محمد بخش عباسی سفیر جمهوری اسلامی پاکستان در تهران اعلام کرد بعد از برگزاری اجلاس معاونان وزیر و وزرای امور خارجه سه کشور ایران، پاکستان و افغانستان قرار است اجلاس سران سه کشور نیز در اواخر ماه نوامبر (آذر) برگزار شود.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، محمد بخش عباسی در کنفرانس خبری که شب گذشته (سه شنبه شب)به مناسبت روز دفاع ملی این کشور برگزار کرده بود در پاسخ به سوال ایرنا در مورد اینکه چه زمانی قرار است دیدار سه جانبه سران ایران، پاکستان و افغانستان برگزار شود اظهار داشت: تا کنون دیدار سه جانبه معاونین وزیر خارجه و وزرای امور خارجه سه کشور برگزار شده است و در اواخر ماه نوامبر دیدار سران سه کشور برگزار خواهد شد.
سفیر پاکستان در تهران افزود: این اجلاس سه جانبه به دلیل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران و همچنین برگزاری اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به تعویق افتاده بود.


*** آخرین وضعیت دیپلمات ربوده شده ایرانی در پاکستان
محمد بخش عباسی در پاسخ به سوال ایرنا در مورد آخرین وضعیت حشمت الله عطار زاده دیپلمات ربوده شده ایرانی در پاکستان اظهار داشت: روز گذشته در محل وزارت امور خارجه ایران دیداری با برادر آقای عطار زاده داشتم .
وی تصریح کرد: گزارش های اطلاعاتی ما از این قرار است که ما به آزاد کردن وی نزدیک بودیم اما به دلیل کشته شدن بیت الله محسود تمام سیستمی که ما مدنظر داشتیم مختل شد.
سفیر پاکستان در تهران افزود: بعد از کشته شدن محسود، تروریست ها مکان های خود را تغییر دادند و ما نیز تلاش های مضاعفی را آغاز کرده ایم تا عطار زاده را پیدا کنیم.
وی تاکید کرد: این وضعیت تاسف بار و دردناکی برای پاکستان است. نیروهای ارتش و نیروهای اطلاعاتی ما در تلاش هستند تا این دیپلمات ایرانی را هرچه سریعتر آزاد کنند.


*** قرارداد خط لوله صلح
محمد بخش عباسی در پاسخ به سوالی در مورد آخرین وضعیت قرارداد خط لوله انتقال گاز ایران به شبه قاره گفت: در مورد خط لوله هیچ گونه مشکلی وجود ندارد. پروتکل های مربوطه امضاء شده و کارشناسان در حال نهایی کردن آن هستند.
سفیر پاکستان تصریح کرد: این خط لوله تنها بین ایران و پاکستان کشیده خواهد شد زیرا که هند از این طرح خارج شده است.
وی در پاسخ به سوال دیگر این خبرنگار که پرسید گردون براون نخست وزیر انگلیس در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود که این کشور اجازه نخواهد داد تا ایران نیز مانند پاکستان توسط چین هسته ای شود اظهار داشت: این اظهارات را من جایی نشنیدم و این برای من جدید است.


*** مذاکرات ژنو موفقیت آمیز بود
سفیر پاکستان در کنفرانس خبری که پیش از مراسم روز دفاع ملی این کشور برگزار شده بود در پاسخ به سوالی در مورد مذاکرات کشورمان با گروه 1+5 در ژنو ضمن موفقیت آمیز خواندن این مذاکرات اظهار داشت: ما امیدواریم که ایران در این مذاکرات موفقیت کسب کند و بتواند به عنوان یک کشور مستقل از حقوق خود دفاع کند.

*** فشار برای پیوستن ما به NPT کمتر از فشار بر روی ایران است
محمد بخش عباسی در پاسخ به سوالی در مورد میزان فشارهایی که بر روی این کشور برای پیوستن به معاهده منع تسلیحات هسته ای وجود دارد تاکید کرد: فشاری که بر ما برای پیوستن به NPT وجود دارد کمتر از فشاری است که در حال حاضر در مورد موضوع هسته ای ایران وجود دارد.


***آخرین وضعیت کشمیر
خبرنگاری از سفیر پاکستان در مورد آخرین وضعیت کشمیر سوال کرد که محمد بخش عباسی به وی گفت: کشمیر برای ما همیشه مسئله ای زنده خواهد بود و ما همیشه آن را مد نظر خواهیم داشت.
وی افزود: مسئله کشمیر مانند بسیاری دیگر از مسائل جهانی از جمله مسئله فلسطین است که به زودی و راحتی قابل حل نیستند.


*** میزان مبادلات تجاری ایران و پاکستان
محمد بخش عباسی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد میزان مبادلات تجاری میان ایران و پاکستان با اشاره به دیدار خود با اعضای اتاق بازرگانی ایران در روزهای اخیر گفت: در حال حاضر میزان مبادلات تجاری دو کشور بیش از یک میلیارد دلار است که 80 درصد آن مربوط به خرید نفت ایران از سوی اسلام آباد است.
وی تاکید کرد: در جلسه ای که با اعضای اتاق بازرگانی و تجار ایرانی داشتم، مسائل مربوط به توسعه روابط تجاری و اقتصادی را مطرح کردم.
سفیر پاکستان تصریح کرد: بسیاری از کالاهایی که در ایران تولید می شود در پاکستان هم تولید می شود اما بازرگانان ایرانی می توانند در بازار ما وارد شده و با بازرگانان دیگر کشورها رقابت کنند.


*** حملات آمریکا به مناطق قبایلی
محمد بخش عباسی در پاسخ به سوالی در مورد حملات ارتش آمریکا به مناطق قبایلی گفت: آمریکایی ها به بهانه حضور طالبان به مناطق قبایلی و منطقه بلوچستان حمله کرده و تعدادی از شهروندان ما را کشته اند که این مسئله پذیرفتنی نیست.
وی تاکید کرد: ما هیچ گاه از حقوق ملت خودمان کوتاه نخواهیم آمد و بر سر تمامیت ارضی و شرف خودمان با هیچ کس معامله نخواهیم کرد.

*** راه حل مسائل افغانستان گزینه نظامی نیست
سفیر پاکستان در تهران در پاسخ به سوالی در مورد ادامه اشغال افغانستان و حضور اشغالگران در این کشور برای مبارزه با طالبان و القاعده گفت: گزینه نظامی به هیچ عنوان راه حل مناسبی برای مسئله افغانستان نیست.
محمد بخش عباسی اظهار داشت: تلاش ها در افغانستان باید بر روی آن قرار داشته باشد تا به قلب ها و ذهن های مردم دست یافت.


گفتنی است سفیر جمهوری اسلامی پاکستان در تهران در ابتدای این مراسم در سخنانی در مورد روز دفاع ملی این کشور اظهار داشت: ما خواستار دست یابی به بمب های هسته ای نبودیم اما بعد از اینکه هند به آن دست یافت ما مجبور به این کار شدیم.
وی افزود: تسلیحات هسته ای ما اهداف بازدارندگی دارند و صلح آمیز بوده و برای هیچ کشوری خطرناک نیستند.
محمد بخش عباسی با اشاره به وضعیت پاکستان در جنگ علیه تروریسم تصریح کرد: ما در چندین جبهه با تروریسم مواجه هستیم. این جنگی عرفی نیست و ویژه است.
وی تاکید کرد: عوامل جنگی که ما در پاکستان با آن دست و پنجه نرم می کنیم مشخص نیستند و این نبردی معمولی نیست.
محمد بخش عباسی با اشاره به نقش ویژه پاکستان در جنگ علیه تروریسم تصریح کرد: اروپا، آمریکا و ناتو در جنگ علیه ترویسم یک استراتژی مشخصی را دنبال می کنند که اسلام آباد در آن نقش ویژه ای دارد.
در مراسم روز دفاع ملی پاکستان چند تن از سفرای کشورهای خارجی مقیم تهران و وابستگان نظامی آنها به همراه تعدادی از فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند.