کارشناس و روزنامه‌نگار آمریکایی:حمله علیه ایران به معنای جنگ جهانی سوم خواهد بود
ساعت ٢:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٤ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: کارشناس و روزنامه‌نگار با سابقه آمریکایی با بررسی جوانب مختلف حمله احتمالی اسرائیل علیه ایران، نسبت به این اتفاق هشدار داده و تاکید می‌کند حمایت دیگر کشورها از ایران و پاسخ این کشور موجب می‌شود که حمله علیه ایران به منزله شروع جنگ جهانی سوم باشد.


به گزارش فارس، "رافائل جانسون "، کارشناس مشهور تاریخ روسیه و از روزنامه‌نگاران باسابقه آمریکایی با نقل این گزارش از روزنامه صهیونیستی "هاآرتص "، در ابتدای مقاله خود که در نشریه "امریکن‌فری‌پرس " به چاپ رسیده است، به گفته‌ای از "بشار اسد "، رئیس‌جمهور سوریه اشاره می‌کند که گفته بود: "ما آماده‌سازی نظامی خود را در حوزه گزینه‌هایمان، شروع کرده‌ایم که در صورت وقوع یک حمله علیه ایران، برایمان مطرح می‌شوند. "
بنابراین گزارش،‌ در واقع به همین خاطر است که طالبان اسرائیلی صلح با سوریه تنها به دنبال شکستن محور ایران-سوریه هستند که هرگونه مداخله و درگیری اسرائیل در ایران را بسیار خطرناک ساخته است.
در همین حال، "منوچهر متکی "، وزیر خارجه ایران، اخیرا با سفرهای چندباره به دمشق اقدام به تحکیم روابط نظامی دوجانبه نمود، روابطی که به چندین دهه قبل باز می‌گردد. بطوریکه در سال 2004 سوریه و ایران اقدام به امضای یک معاهده همکاری نظامی در صورت بروز تجاوز از سوی کشورهای غربی و یا اسرائیلی، کرده بودند.
از این رو، سوریه بر اساس معاهده امضا شده، در صورت بروز جنگ اسرائیل علیه ایران، ملزم به حمله به اسرائیل است.
از سوی دیگر سرمایه‌گذاری‌های اخیر روسیه در سوریه با بی‌توجهی واشنگتن روبرو شده است. زیرا سیاستگذاران آمریکایی تشخیص دادند که مشکلات در روابط ادامه‌دار سوریه و ایران ریشه دارند. در حقیقت آمریکا می‌خواهد به سوریه اجازه دهد، تا زمانی که از تسلیحاتش علیه اسرائیل استفاده نکرده، به تسلیح خود بپردازد.
جانسون همچنین می‌افزاید: با کاهش کوچک تولید نفت سوریه، وضعیت نظامی این کشور به کشورهایی همچون ایران که خود را به عنوان دومین قدرت موثر منطقه‌ای توسعه داده است، وابسته می‌کند.
این نویسنده آمریکایی ادامه می‌دهد: اما بازیگر اصلی روسیه است که از بعد از پایان جنگ سرد، بطور منظم تسلیحات و کمک‌های فنی را برای سوریه و ایران تامین می‌کند. در همین حال چین و کره شمالی نیز عمیقا در مقاومت علیه اسرائیل شرکت دارند.
این گزارش با اشاره به این مطلب که روسیه یکی از مهمترین تامین‌کنندگان ائتلاف ضد صهیونیستی دنیای اسلام است می‌نویسد: دیدارهای منظم اسد از مسکو موجب افزایش و تقویت روابط دو کشور شده است و همزمان "محمود احمدی‌نژاد "، رئیس‌جمهور ایران نیز تصریح نموده که هرگونه حمله به سوریه در حکم حمله به ایران است.
این نویسنده آمریکایی در ادامه به تشریح سیاست‌ رژیم صهیونیستی در مقابله با ایران و سوریه پرداخته و می‌نویسد: ظاهرا با نزدیک‌تر شدن سوریه و ایران، اسرائیل به آمریکایی‌ها گفته است که سوری‌ها هم بخشی از برنامه هسته‌ای ایران هستند. البته قصد اسرائیلی‌ها از بیان این دروغ‌ها نیز واضح است، زیرا اسرائیل قصد دارد تا آمریکایی‌ها را متقاعد کند که ایران و سوریه در اصل یک تهدید واحد نظامی مطرح می‌شوند و از این رو اسرائیل می‌تواند از آمریکایی‌ها برای حمله به هر دو کشور سوریه و ایران استفاده کند.
در همین حال، ایران و سوریه اخیرا اقدام به امضای یک قرارداد بزرگ به ارزش دو میلیارد دلار به منظور ساخت یک کارخانه تصفیه نفت در سوریه نموده‌اند و همزمان نیز توافق کرده‌اند تا منطقه بانکداری مشترک ایران-سوریه را ایجاد کنند.
این گزارش حاکیست، اسد در ماه مارس سال 2009، خطاب به اعضای اتحادیه عرب گفت: صلح با دشمنی که اعتقادی به آن ندارد، هیچ‌گاه حاصل نخواهد شد. مگر اینکه از طریق مقاومت بتوان صلح را بر دشمن تحمیل کرد. در واقع آرزوی ما برای صلح، محرکی است برای پشتیبانی ما از مقاومت که البته حمایتی اخلاقی و یک وظیفه ملی محسوب می‌شود. مقاومت تنها گزینه ما در غیاب دیگر راه‌حل‌های جایگزین است. بنابراین ما مجبوریم تا فراتر از اختلافات موقعیتی خودمان، متحد بوده و تا زمانی که اشغالگری و غصب حق ادامه دارد، به وظایف اخلاقی خود عمل کنیم. در همین حال، التزام و تعهد ما به صلح به قوت و سرسختی باور و تعهد ما به مقاومت است.
این گزارش در ادامه اظهار می‌دارد: شبکه خبری "بی‌بی‌سی " ادعا می‌کند که اسرائیلی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که جنگ با ایران به معنی جنگ با سوریه است. بنابراین اسرائیل خود را برای جنگ در دو جبهه آماده می‌کند که همین امر موجب بالا رفتن هزینه هرگونه جنگ علیه ایران می‌شود. در همین حال چین هم در صورت بروز جنگ اسرائیل علیه ایرانَ اقدام به تامین تسلیحاتی حماس و دیگر گروه‌هایی می‌کند که قادر به ضربه زدن به اسرائیل هستند.
جانسون در انتها با هشدار نسبت به هرگونه حمله علیه ایران، تاکید کرده است که " حمله به ایران می‌تواند به معنای جنگ جهانی سوم باشد. "