رویه شدن عقب‌نشینی آمریکا در اختلافاتش با اسرائیل
ساعت ٢:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٤ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: پایگاه خبری-تحلیلی آنتی‌وار با بیان این‌که عقب‌نشینی آمریکا در برابر اسرائیل در اختلافات، به یک "رویه " در کاخ سفید تبدیل شده است، نوشت: هرگاه اختلافی بین تل‌آویو و واشنگتن رخ دهد در نهایت این واشنگتن است که باید کوتاه بیاید.


به گزارش فارس، پایگاه خبری-تحلیلی آنتی‌وار در مقاله‌ای به قلم "هلنا کوبان " (Helena Cobban) نوشت: هشت ماه بعد از روی کار آمدن باراک اوباما که با وعده تسریع در روند صلح اسرائیل- فلسطین همراه بود، نه تنها تلاشهای رئیس‌جمهور آمریکا به شکست انجامید بلکه بیم آن می‌رود که مخالفت‌های داخلی با اقدامات اوباما، کمیته صلح را در سطوح بالا دچار شکاف و از هم گسیختگی کند.
کوبان نوشت: اوباما بعد از سه مرحله مذاکرات سطح بالا با رهبران اسرائیل و فلسطین، روز سه‌شنبه و در مصاحبه با رسانه‌های گروهی از اظهار شکست در این مذاکرات امتناع و تاکید کرد: "من و جورج میچل فرستاده (ویژه آمریکا در مسائل خاورمیانه)، همچنان درصدد متقاعد کردن اسرائیل برای توقف شهرک‌سازی در مناطق اشغالی کرانه باختری هستیم.
این گزارش افزود: اوباما تلاش‌هایش را در راستای توقف شهرک‌سازی کاهش داده و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز علیرغم اینکه اعلام کرده بود تا توقف کامل شهرک‌سازی پشت میز مذاکره نخواهد نشست، مجبور شد تا با نتانیاهو ملاقات کند.
این تحلیلگر با اشاره به سخنرانی اوباما در مجمع عمومی سازمان ملل یادآور شد: اوباما در سخنرانی خود تعهد داد که تمام تلاشش را برای حصول یک صلح با دوام و منصفانه بین اسرائیل، فلسطین و جهان عرب به کار بندد. وی گرچه در سخنرانی خود حتی این مسئله را نیز مورد تاکید قرار داد که آمریکا مشروعیت تداوم شهرک‌سازی‌های اسرائیل را نمی‌پذیرد، اما تحلیلگران اسرائیل و عرب چندان به اثرگذار و اجرایی بودن این سخنرانی خوش‌بین نیستند.

* دامنه سردرگمی و اختلاف به کاخ سفید رسید

کوبان در ادامه با بیان این‌که اختلاف بین اوباما و اعضای کمیته صلح نگرانی هایی را در کاخ سفید ایجاد کرده است، نوشت: یکی از ناظران عرب مسائل اسرائیل و فلسطین به خبرگزاری IPS گفت: با رویکردی که تاکنون جورج میچل اتخاذ کرده و اقداماتی که وی انجام داده است نگاه اوباما نسبت به روند توقف شهرک‌سازی، حاکی از نوعی یاس و ناامیدی نسبت به وضعیت نهایی این مساله است.
این ناظر مسائل اسرائیل و فلسطین با بیان این‌که هم نتانیاهو و هم کشورهای قدرتمند عرب، از پذیرش درخواست‌های میچل خودداری کردند، گفت: اقدامات جورج میچل برای توقف شهرک‌سازی، بیشتر یک گام موقتی و صوری به نظر می‌آید تا فشار برای توقف کامل آن.
وی با بیان اینکه مذاکرات میچل بیشتر به نفع اسرائیل تمام شده است، اضافه کرد: میچل با مذاکراتش باعث خرید وقت برای اسرائیلی‌ها و ساخت شهرک‌سازی بدون حتی یک وقفه کوچک شد.
کوبان با اشاره به اظهارات این ناظر عرب افزود: جورج میچل در دهه 1990 و در بحران ایرلند شمالی توانسته بود با جلوگیری از رویارویی طرفین درگیر در این بحران و خرید وقت، اعتماد دو طرف را برای آشتی و حل بحران جلب کند و از این طریق موفق به میانجیگری در ایرلند شمالی شد. اما تحلیلگر دیگری در واشنگتن خاطرنشان کرده است که این روش ممکن است در ایرلند شمالی و افریقای جنوبی مثمر ثمر باشد زیرا در آنجا احزاب بالاخره یک راهی برای زندگی مسالمت‌آمیز در کنار یکدیگر پیدا می‌کنند و می‌توانند با هم بر سر یک دولت به توافق برسند اما در مورد اسرائیل و فلسطین مساله متفاوت است و ما از جدایی حرف می‌زنیم و دوطرف باید به فکر پیدا کردن راهی برای جدایی دو دولت باشند.
این تحلیلگر غربی در ادامه مقاله خود در سایت آنتی‌وار با اشاره به اختلافات بیشمار در درون کاخ سفید، به مصاحبه رام امانوئل، رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی در روز چهارشنبه اشاره کرد و افزود: تنها یک روز بعد از آنکه اوباما تاکید کرده بود، صلح در خاورمیانه به نفع منافع ایالات متحده است، امانوئل در مصاحبه‌اش با یک شبکه تلویزیونی گفت: نه تنها ایالات متحده طرفدار صلح در خاورمیانه نیست بلکه احزاب هم با آن موافق نیستند.

* در اختلافات بین آمریکا و اسرائیل این آمریکاست که در نهایت کوتاه می‌آید

کوبان با بیان این‌که عقب‌نشینی آمریکا در برابر اسرائیل در اختلافات، به یک "رویه " در کاخ سفید تبدیل شده است، افزود: این قاعده بارها در طول ریاست جمهوری کلینتون و جورج بوش مورد استفاده قرار گرفته است و حاکی از این است که هرگاه اختلافی بین اسرائیل و ایالات متحده به خصوص در مورد دیپلماسی صلح رخ دهد در نهایت این واشنگتن است که باید کوتاه بیاید.
این منتقد غربی در ادامه مقاله خود اظهار داشت: با این وجود، اوباما در راستای گام‌های بعدی برای صلح اعلام کرد که از نتانیاهو و محمود عباس درخواست کرده است تا نمایندگان خود را برای ادامه مذاکرات در اواسط اکتبر به واشنگتن بفرستند و هیلاری کلینتون را موظف کرده است تا نتیجه این مذاکرات را به وی اطلاع دهد.
در همین حال به گفته وی، روز جمعه در واشنگتن حنان اشراوی (Hanan Ashrawi) مذاکره کننده خبره فلسطینی‌ها به اوباما هشدار داده بود که متوقف نشدن شهرک‌سازی و بی‌توجهی نسبت به نقض مقررات توسط اسرائیلی‌ها، اعتبار و موقعیت وی را در میان فلسطینی‌ها، جهان عرب و محمود عباس به مخاطره خواهد انداخت. اشراوی که یکی از نمایندگان فلسطین در مذاکرات صلح مادرید بوده، همچنین گفته است که سخنرانی اوباما در مجمع عمومی سازمان ملل زیبا بود، اما آیا این سخنرانی زیبا می‌تواند وعده‌های اوباما را عملی سازد؟
گزارش فوق در ادامه با اشاره به مواضع جنبش حماس در قبال مذاکرات اخیر افزود: رهبران جنبش حماس به محمود عباس و حزبش هشدار داده‌اند که فریفتن و گمراه کردن مردم فلسطین را متوقف کنند، اسرائیلی‌ها را نیز متوقع نسبت به وعده‌های پوچ و بی‌فایده خود نکنند و دست از مذاکره با اسرائیل بردارند. حماس در بیانیه خود همچنین با انتقاد از عملکرد اوباما، نسبت به حمایت وی از اسرائیل هشدار داده است.