شاهرخی:آمادگی کامل کمیسیون قضایی مجلس برای همکاری با آیت الله لاریجانی
ساعت ۱۱:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٧ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه این کمیسیون با مدیریت جدید قوه قضائیه برای بررسی و تصویب لوایح قضایی همکاری خواهد کرد، گفت: حاضریم خارج از وقت اداری نشست‌هایی را به منظور بررسی لوایح برگزار کرده و در پیشرفت امور با آیت الله لاریجانی همکاری کنیم.


حجت الاسلام علی شاهرخی رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفتگو با خبرنگار سیاسی باشگاه خبری فارس «توانا» در خصوص عملکرد 10 ساله آیت الله هاشمی شاهرودی اظهار داشت: نه تنها به عنوان عضوی از کمیسیون قضایی مجلس بلکه به عنوان شخصی که سال‌ها در قوه قضاییه فعالیت قضایی داشته ام عملکرد ایشان را در مقایسه با دوره‌های گذشته مثبت ارزیابی می کنم.
وی افزود: معیار ارزیابی من لوایحی است که قوه قضائیه در این مدت تقدیم مجلس کرد که یا بررسی شده و یا در دست بررسی است و همچنین نگاه و دیدگاه آقای شاهرودی مبنی بر کاهش اطاله دادرسی که در بخشنامه‌ها و جلسات به طور مرتب آن را پیگیری می کرد که این دو از ویژگی‌های مثبت ایشان بود.
شاهرخی تاکید آیت الله هاشمی شاهرودی بر استفاده از وکیل در محاکم به منظور احقاق حقوق را یکی دیگر از اقدامات مفید وی دانست و ادامه داد: ایشان در مواردی استفاده از وکیل را الزامی اعلام کرد که سابقا به این صورت نبود و دیدگاه‌ها و اقدامات ایشان در خصوص رعایت حقوق شهروندی در قالب توصیه و بخشنامه تحسین برانگیز بود.
وی خاطر نشان کرد: در مجموع روندی که آقای شاهرودی در قوه قضائیه طی کرد روند مثبتی بود که تحول را در دستگاه قضایی ایجاد کرد لذا می توان نمره خوبی به ایشان داد.
رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه برای بهبود کار قوه قضائیه نیاز به قوانینی داریم که دست و پا گیر نبوده و آزمایش شده باشند، تصریح کرد: شاید به خاطر حساسیت و ظرافت زمان چنانچه تجربه بیشتری در قوه قضائیه بود کارها بهتر پیش می رفت اما در هر حال نقطه ضعف خاصی را از عملکرد هاشمی شاهرودی سراغ ندارم که بر آن تاکید کنم و روند امور رو به رشد و ترقی بوده است.
وی ادامه داد: ممکن است عده ای این ایراد را مطرح کنند که روند دادرسی باید سریع تر باشد اما من معتقدم آیت الله شاهرودی با عزت وارد دستگاه قضایی شد و با عزت آن را ترک کرد و نقطه ضعف خاصی نداشت.
شاهرخی با بیان اینکه کمیسیون قضایی مجلس با مدیریت جدید قوه قضائیه همکاری خواهد کرد، اظهار داشت: قطعا همکاری لازم را خواهیم داشت تا لوایح مورد نیاز قوه قضائیه در کمیسیون قضایی بررسی و تصویب شود و حتی حاضریم خارج از وقت اداری نشست‌هایی را با قوه قضائیه به منظور بررسی لوایح برگزار کرده و در پیشرفت امور با آیت الله لاریجانی همکاری کنیم.
وی تاکید کرد: برای اینکه امور در دستگاه قضایی به خوبی پیش رود به قوانین مناسب و افرادی که قانون را در محاکم به خوبی اجرا کنند، نیاز داریم.
نماینده مردم کوهدشت در مجلس افزود: ریاست جدید قوه قضائیه باید علاوه بر اینکه دنبال لوایح قضایی مفید و مناسب باشد، نیروهای مفید و صالح را به کار گیرد زیرا اگر قانون خوب در اختیار افراد ناکارآمد قرار گیرد، به سرانجام نخواهد رسید.
شاهرخی تصریح کرد: برای ایجاد تحول در دستگاه قضایی به آیت الله لاریجانی توصیه می کنم قضات باتجربه، صادق و مؤثر را شناسایی و در مناصب حساس از آنها استفاده کند تا به خوبی از حقوق مردم و نظام حفاظت شود.
انتهای پیام/ی