بروجردی:مذاکره ایران با آمریکا تنها درباره بسته‌ پیشنهادی ایران بوده است
ساعت ۱:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٤ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: آمریکایی‌ها چندین بار خواستار مذاکره با ایران شدند اما مذاکرات حاشیه اجلاس ژنو فقط درباره بسته پیشنهادی ایران بود.


به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هشتم در حاشیه جلسه علنی امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مذاکرات ژنو پیرامون بسته پیشنهادی ایران پیشرفت و مذاکرات حاشیه ای بین معاونین وزارت خارجه ایران و آمریکا تنها درباره بسته پیشنهادی ایران بوده است.
وی افزود: آمریکایی‌ها بسیار علاقمندند با ایران مذاکره کنند و تاکنون چند مرتبه این موضوع را مطرح کردند. اما مذاکرات حاشیه‌ای اجلاس ژنو به منزله برقراری رابطه میان دو کشور نبوده است.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به سوالی در خصوص اطلاع مجلس از مذاکرات ژنو اظهار داشت: مجلس از طریق شورای عالی امنیت ملی در جریان مذاکرات قرار دارد و بنده عضو این شوراها هستم و از طریق عضویت در کمیته هسته ای نیز در جریان مذاکرات قرار گرفته ام.
بروجردی افزود: مشورت به منزله مشورت با همه نمایندگان نیست اما بر اساس توافق صورت گرفته فقط رئیس کمیسیون امنیت ملی در جلسات شورای امنیت ملی حضور یافته و از توافقات آن مطلع می‌شود.
خبرنگاری از رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره تحولات اخیر هسته ای کشورمان و ایجاد یک سایت جدید در محدوده قم سوال کرد که وی پاسخ داد موضوع که تحت عنوان اورانیوم غنی شده 20 درصدی مطرح می‌شود کاملا روشن است.
بروجردی افزود: پایگاه هسته ای که آمریکایی‌ها 40 سال پیش در ایران تاسیس کردند نیازمند سوخت 95 درصد بود اما پس از تحولاتی که در ساخت و تکمیل این نیروگاه به وجود آمد سوخت مصرفی معادن اورانیوم غنی شده 20 درصد در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: آژانس بین المللی اتمی طبق تعهدات خود ملزم به تهیه سوخت مورد نیاز ایران است و به همین منظور از آمریکا و روسیه خواسته تا این سوخت را برای کشورمان تامین کنند در حالی که در ایران تاکنون غنی سازی تا سقف 3 و نیم و 5 درصد انجام شده است.
خبرنگار دیگری از رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص پارازیت ماهواره ای در روزهای اخیر سوال کرد که وی با ابراز بی اطلاعی از این مسئله گفت که موضوعات مخابراتی اصلا مربوط به کمیسیون امنیت ملی نمی‌شود.
وی در عین حال در پاسخ به این سوال که اگر پارازیت‌ها امنیتی باشد آیا کمیسیون امنیت ملی آن را بررسی می‌کند گفت که باید معلوم شود این مسئله امنیتی بوده است یا خیر اما در حال حاضر این مسئله در دستور کار کمیسیون قرار ندارد.
رئیس کمیته ویژه مجلس برای بررسی وضعیت بازداشت شدگان حوادث بعد از انتخابات دهم در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین اخبار و تحولات این کمیته گفت که به دلیل سفر چند روز به سودان برای شرکت در اجلاس حزب کنگره ملی آن کشور اطلاع جدیدی در زمینه ندارد.