آن‌ها حق دارند اما ما انتقاد می‌کنیم!
ساعت ۱:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱۳ : توسط : حسینی

 

آنچه بیش از همه این خبر را مهم و به اسباب انتقاد رسانه‌های اصلاح‌طلب از تصمیم‌گیران هیئت نظارت بر مطبوعات و حتی دولت تبدیل کرد، حضور نداشتن حجت الاسلام دعاگو و فاطمه کروبی در جمع اعضای جدید هیئت بود.

به گزارش شبکه ایران، پس از آنکه ماده ‌36 قانون مطبوعات مصوب ‌1387 ، روز شنبه نماینده رئیس قوه قضاییه، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس شورای شهر تهران، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور را گرد هم آورد تا اعضای جدید هیات منصفه مطبوعات را تعیین کنند، انتظار نمی‌رفت که نتیجه جلسه آنان با واکنش‌هایی مواجه شود.

اما نتیجه این جلسه که حذف ده نفر از اعضا و ابقای یازده نفر دیگر بود، با پوشش گسترده سایت‌های خبری و انتقاد برخی دیگر مواجه شد.

آنچه بیش از همه این خبر را مهم و به اسباب انتقاد رسانه‌های اصلاح‌طلب از تصمیم‌گیران هیئت نظارت بر مطبوعات و حتی دولت تبدیل کرد، حضور نداشتن حجت الاسلام دعاگو و فاطمه کروبی در جمع اعضای جدید هیئت بود.

هرچند ناصر‌سراج، نماینده رئیس قوه قضاییه و هیئت نظارت بر مطبوعات، همزمان با اعلام اسامی اعضای جدید این هیئت، "ملاک و معیار" تعیین اعضا جدید را میزان "شرکت در جلسات"  هیات منصفه عنوان کرد اما این اقدام هم باعث نشد که قدرت‌الله علیخانی، مصطفی کواکبیان و برخی دیگر از اصلاح‌طلبان از زیر سوال بردن نتیجه جلسه مذکور صرف نظر کنند.

علیخانی، عضو اقلیت مجلس، تغییرات صورت گرفته در هیات منصفه مطبوعات را جایگزینی "افراد تندرو" به جای "افراد معتدل" خواند و مدعی شد: "آقایان می‌خواهند ترکیب یکدست باشد تا هر کاری خواستند انجام دهند."

کواکبیان، دیگر عضو اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی که انتقاد خود را دیروز و طی تذکری در مجلس مطرح‌ می‌کرد، از مسئولان قوه مقننه خواست که در این باره تذکر دهند، زیرا به ادعای او "کسانی که تعیین شده‌اند حقیقتا و کاملا همه یک‌جهت، یکسو و یک‌خط هستند."

کواکبیان البته در ادامه در جملاتی جالب اضافه کرد: "اشکالی هم ندارد. وزیر ارشاد و وزیر دادگستری اختیار داشتند این کار را بکنند."

این تذکر از سوی باهنر که ریاست جلسه علنی مجلس را به عهده داشت، بلافاصله پاسخ داده شد: "همین‌طور که گفتید قانون این اختیار را به عهده‌ وزیر دادگستری و ارشاد گذاشته و آنها می‌توانند از این حق‌شان استفاده کنند."

با این حال نماینده قوه قضائیه در هیات نظارت بر مطبوعات بار دیگر به تشریح نحوه انتخاب اعضای جدید این هیئت پرداخت و با رد هرگونه شائبه سیاسی، انتقادها را وارد ندانست.

به گفته سراج علت کنار گذاشتن فاطمه کروبی و حجت‌الاسلام دعاگو از جلسات منصفه جدید مطبوعات را حضور کمتر آنان در دادگاه بوده است.

او با بیان اینکه "افرادی که کمتر از نصف در جلسات تشکیل شده هیات منصفه حضور داشتند، کنار گذاشته شدند"، تاکید‌ کرد: از 56 جلسه خانم کروبی تنها 25 جلسه و حجت‌الاسلام دعاگو نیز فقط 22 بار در جلسه هیات منصفه حضور داشتند.

سراج همچنین ‌گفت که از اعضای سابق 10 نفر ابقا و 11 نفر به دلیل حضور کمتر از نصاب، کنار گذاشته شدند.

* اسامی اعضای جدید هیات منصفه:‌

1- حبیب الله عسگراولادی

‌2-علی اکبر کسائیان

‌3- حجت الاسلام و المسلمین محمدحسن رحیمیان

‌4-جمال شورجه

‌5-عبدالصمد خرم آبادی

‌6-حسن حمیدزاده

‌7-حجت الاسلام و المسلمین محمدحسین موسی پور

‌8-عباس شکری

‌9-یوسف غروی قوچانی

‌10-روح الله جمعه ‌ای

‌11-حبیب الله کاشانی

‌12-مرتضی آخوندی

‌13-نصیرالدین نیک نژاد

‌14-حسین سربخش

‌15-منیره نوبخت

‌16-عفت شریعتی

‌17-زهرا مشیر

‌18-محمد مومنی راد

‌19-مهدی فضائلی

‌20-سید فضل الله موسوی

‌21-محمد صادقی مقدم

گفتنی است علاوه بر حجت الاسلام دعاگو و خانم فاطمه کروبی،  علیرضا مختارپور، فیروز اصلانی، بیژن نوباوه، سید احمد زرهانی، حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی نظام زاده، قدرت الله رحمانی، لاله افتخاری و مریم سویزی از جمله کسانی هستند که به دلیل حضور کمتر از نصف در جلسات، از هیات منصفه مطبوعات کنار گذاشته شده‌اند