قشقاوی : ثمره پایداری ملی را در ژنو دیدیم
ساعت ۱۱:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱۳ : توسط : حسینی

قشقاوی: مسئولیت سرنوشت شهرام امینی با عربستان است

سخنگوی وزارت امور خارجه با تأیید ناپدید شدن یکی از هموطنانمان در عربستان گفت: مسئولیت سرنوشت شهرام امینی با عربستان است و کارهای رسانه ای نمی تواند نافی این مسئولیت باشد.
حسن قشقاوی در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران که توضیحاتی برای اظهارات متفاوت درباره ناپدید شدن شهرام امینی خواست افزود: بر اساس وظیفه دیپلماتیک که همواره دفاع از حقوق اتباعمان بر اساس حق کنسولی کاملاً محرز و جدی است آقای متکی در این باره مطلبی را بیان کرد.
وی با بیان اینکه روزنامه الشرق الاوسط سخنان آقای متکی را تحریف کرده و این تحریف ها برای چندمین بار است گفت: در این روزنامه آمده که افراد نام برده شده از سوی آقای متکی دانشمندان هسته ای هستند در حالی که در گزارش آقای متکی اشاره به شغل افراد نشده بود.
قشقاوی افزود: به عنوان مثال آقای اردبیلی یک تاجر جوانی است که در گرجستان به تجارت مشغول بود و بر اساس قرارداد استرداد از گرجی ها به آمریکایی ها تحویل داده شده بود و خانم دادستان هم به ازای این خوش خدمتی و در فرایندی سیاسی بعد از یک ماه وزیر امور خارجه گرجستان شد بنابراین می توان گفت چه ربطی به موضوع هسته ای دارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در مورد ناپدید شدن آقای شهرام امینی واضح است که وی برای عمره مفرده به عربستان رفته بود و حضورش در عربستان ثبت شده است در حالیکه هم اکنون سرنوشتش مشخص نیست.
قشقاوی افزود: بسیار طبیعی است که ما پی گیر سرنوشت آقای امینی باشیم و این وظیفه ماست و آقای متکی هم در نیویورک این موضوع را مطرح کرد.
وی گفت: بسیار روشن است کشوری که در آنجا شهروند ایرانی وارد و حضورش ثبت می شود مسئولیت سرنوشت شهروند ما را بر عهده بگیرد و این طبیعی است.
قشقاوی افزود: همچنین پی گیری سرنوشت آقای امینی یکی دو هفته قبل در دیدار خانواده وی با آقای برقعی قائم مقام وزارت خارجه خواسته شده است.
وی با بیان این که حدس و گمان های رسانه ای در این باره محلی از اعراب ندارد گفت: باید هر چه زودتر سرنوشت آقای امینی مشخص شود و کارهای رسانه ای نمی تواند نافی مسئولیت عربستان باشد.

قشقاوی: اولویت ما در بوشهر تامین امنیت کامل نیروگاه است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره زمان راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر گفت: همان طور که آقای صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی دیشب اعلام کرد زمان، اولویت اصلی ما در راه اندازی نیروگاه بوشهر نیست.
حسن قشقاوی در ادامه نشست خبری امروز خود افزود: ما قبل از اینکه برای سریع آغاز شدن فعالیت نیروگاه نگران باشیم، بر تامین امنیت و حفاظت نیروگاه اصرار داریم.
وی اضافه کرد: در حال حاضر کارشناسان روسی در کنار کارشناسان ایرانی در حال آزمایش همه جوانب هستند تا امنیت کامل نیروگاه فراهم شود.
قشقاوی گفت: در صورت تکمیل بررسی ها هیچ دلیلی برای توقف وجود ندارد و امروز دیگر همه بحث ها در باره اینکه راه اندازی باشد یا نه منتفی است.

قشقاوی: موضوع راکتور تهران مساله شفاف و روشنی است

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از 19 اکتبر بحث ها در خصوص تامین سوخت راکتور تهران اغاز می شود.
به گزارش خبرنگار ما؛ حسن قشقاوی امروز در ادامه نشست خبری خود افزود: موضوع راکتور تهران مساله شفاف و روشنی است که پیچیدگی ندارد و نیازی به تحلیل روزنامه نگاران نیست و خبرها در این زمینه شفاف است.
وی افزود: ما یک رآکتور در تهران داریم که ایزوتوپ هسته ای تولید می کند و کاربرد وسیع پزشکی در بحث سرطان دارد و در واقع سوخت آن نیاز به غنای 20 درصدی اورانیوم دارد.
قشقاوی با بیان اینکه ما قبلا هم این سوخت را تهیه می کردیم گفت: ما عضو ان پی تی هستیم بنابراین طبق مقررات قبل از آنکه سوخت به اتمام برسد در زمان مقرری به آژانس اعلام کرده ایم که این اورانیوم20درصد غنی شده را برای ادامه فعالیت این نیروگاه به ما بپردازید تا بتوانیم استفاده دارویی روشن و شفاف از آن داشته باشیم.
قشقاوی افزود: این درخواست ما به صورت شفاف مطرح شده و آقای رئیس جمهور نیز آن را در نیویورک مطرح کرده است و این موضوع قطع نظر از این است که ما توانایی تولید چنین چیزی را داریم یا خیر.
وی با بیان این که برخی از کشورها در این خصوص به آژانس اعلام آمادگی کرده اند گفت: قرار است 19 اکتبر جلسه ای سه جانبه با حضور ایران، آژانس انرژی اتمی و کشورهایی که آمادگی دارند برگزار شود و در این جلسه بحث شود که این تحویل سوخت به چه صورت باشد و آیا در چارچوب دریافت اورانیوم کمتر غنی شده و زیر 5 درصد یا 5ر3 درصد است، قیمت و مکانیزم وصول به چه صورت است، میزان آن چقدر خواهد بود که این بحث های فنی و اقتصادی 19 اکتبر انجام خواهد شد.
قشقاوی گفت: آنچه که به صورت شفاف از طرف رئیس جمهور مطرح شده است بحث نیاز ایران بوده است البته آنان کاملا در جریان فعالیت های این مرکز هستند و چیز پنهانی نیست و دوباره نیز نیاز خود را اعلام کرده ایم.
وی افزود: به هر حال باید در این زمینه برای ما رفع نیاز شود زیرا جنبه انسانی و اخلاقی دارد و مشکل دارویی بیماران ماست اما مکانیزم اجرایی آن از 19 اکتبر بحث می شود.
قشقاوی گفت: این موضوع نیاز به تحلیل و مقالات ندارد زیرا موضوع شفاف و روشنی است

قشقاوی:‌ انتظار تحرک بیشتر از سازمان کنفرانس اسلامی

قشقاوی در ادامه نشست هفتگی با خبرنگاران در خصوص بحث قدس گفت: روند یهودی سازی در مسجدالاقصی و بیت المقدس رو به فزونی است حتی اسامی عربی از جمله نام خیابان ها در حال تبدیل به عبری است.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: این موضوع نیازمند تلاش بیشتری است و از کمیته قدس و سازمان کنفرانس اسلامی انتظار تحرک بیشتری داریم.
وی گفت: بعد از آنکه ماهیت یک مسجد تغییر کرد و روند تکمیل شد عکس العمل فایده ای ندارد بنابراین جمهوری اسلامی ایران از همه سازمان های بین المللی به ویژه سازمان کنفرانس اسلامی ، کشورهای عربی و کشورهای مسلمان انتظار دارد که با این روند به طور جدی با حساسیت برخورد کنند و از این روند تخریبی با فشارهای سیاسی و حتی طرح آن در عرصه گسترده تبلیغی جلوگیری کنند.
وی گفت: ما نیز آمادگی داریم در چارچوب وحدت آمیز با جهان اسلام و سازمان کنفرانس اسلامی اقدامات اجرایی مناسب را انجام دهیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ثمره پایداری ملی را در مذاکرات ژنو دیدیم.
حسن قشقاوی در نشست خبری هفتگی در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری فرانسه افزود: محور بحث در مذاکرات ژنو، بسته پیشنهادی ایران بود و آقای جلیلی حدود دو ساعت بر اساس این محور، طرح موضوع کرد.
وی اضافه کرد: بحث تهدید امنیت جهانی و خلع سلاح از محورهای مهم مذاکرات ژنو بود که دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در چارچوب بسته پیشنهادی ایران توضیح داد.
قشقاوی گفت: در مذاکرات رسمی، فرصت طرح بخشی از پرسش ها مهیا شد اما اگر احیانا یک یا دو هیئت، چند ابهام داشتند و در نوبت صبح مذاکرات اقناع نشده بودند، طبعا هنگام ناهار فرصتی بود که درباره آن صحبت کنند.
وی افزود: بر این اساس درباره محور بسته پیشنهادی ایران پرسش هایی مطرح کردند و این موضوع مربوط به 6 کشور بود تا برای نوبت بعدازظهر مذاکرات، آمادگی کامل داشته باشند.
قشقاوی گفت: در مذاکرات ژنو هیچ بحثی درباره حقوق هسته ای ایران نشد و همانطور که جمهوری اسلامی ایران پیشتر هم اعلام کرده بود، حقوق هسته ای، همان حقوقی است که طبق ان پی تی داریم و به هیچ نحو در استیفای آن عقب نشینی نمی کنیم.
وی افزود: خوشبختانه همانطور که خودشان نیز گفته بودند و روزنامه واشنگتن پست نیز منتشر کرد به قول خودشان چنین دستور العملی نداشتند که تعلیق، تحریم و فشار را مطرح کنند.