صالحی: نسبت به استفاده از نسل جدید سانتریفیوژها درسایت فردو امیدواریم
ساعت ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱۳ : توسط : حسینی
رییس سازمان انرژی اتمی با اعلام اینکه " نظام اتمی ایران" در آستانه ارائه به دولت دهم برای طی مراحل قانونی است، گفت : امیدواریم در تاسیسات هسته ای فردو از نسل جدید سانتریفیوژهای ساخت داخل استفاده کنیم.

به گزارش ایرنا،" علی اکبر صالحی " یکشنبه شب در برنامه گفت وگوی ویژه شبکه دوم سیمای جمهوری اسلامی ایران که به بررسی آخرین دستاورهای کشور در فن آوری هسته ای اختصاص داشت، تاکید کرد که " ایمنی تاسیسات و نیروگاه های هسته ای " اولویت اصلی سازمان انرژی اتمی است.
وی نتایج سفر " محمد البرادعی " مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران را " بسیار خوب " توصیف کرد و گفت که انتظار می رود در آخرین گزارش البرادعی به شورای حکام آژانس در ماه نوامبر آینده، دو موضوع سایت فردو و راکتور 360 مگاواتی مطرح شود.

** ضرورت رضایت تهران و آژانس از مدیریت همکاری های هسته ای

برپایه این گزارش، صالحی در پاسخ به این پرسش که " هدف سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران و مهمترین دستور کار این سفر چه بود؟"، گفت:در چند ماه اخیر ارتباطات تنگاتنگی با آ‍ژانس داشتیم و در اجلاس اخیر مجمع عمومی آ‍ژانس شرکت کردم و چند جلسه با آقای البرادعی داشتم.
وی افزود: با توجه به 7 سال سابقه موضوع هسته ای ایران با آقای البرادعی در باره نحوه ادامه همکاری ها و اینکه چگونه عمل کنیم تا موضوع بنحوی مدیریت شود که هم ایران و هم آژانس نسبت به این مدیریت رضایت داشته باشند،گفت وگو کردیم.
رییس سازمان انرژی اتمی در عین حال خاطرنشان کرد: مساله حساسی است،آژانس مانند بسیاری از سازمان های بین المللی تحت تاثیر و فشارهای کشورهای قدرتمند جهان است. این خود مشکلاتی را ایجاد می کند.
وی تصریح کرد: هرچند آژانس و شخص آقای البرادعی تلاش فراوان کرده اند تا واقعا بدون سمت گیری عمل کنند اما نمی توانیم فشارهای قدرت ها را نادیده بگیریم.
صالحی گفت:به هر حال با صحبت هایی که با آقای البرادعی کردیم، مباحث پادمانی ، سایت فردو ، راکتور 360 مگاواتی که در حال طراحی است و سوخت راکتور تهران در دستور مذاکرات تهران قرار گرفت.
رییس سازمان انرژی اتمی افزود: مذاکرات در باره این موضوعات از گفت وگوهای وین شروع شد و تنها مساله سایت فردو را یک هفته بعداز بازگشت به تهران به اطلاع آقای البرادعی رساندیم.
به گفته صالحی، دوشنبه21 سپتامبر در حالیکه آقای البرادعی عازم آمریکا بود ، موضوع سایت فردو به وی اطلاع داده شد.
وی اظهار داشت:در وین به این نتیجه رسیدیم که برای تعیین چارچوب ادامه مباحث مختلف ، برگزاری جلسه ای مبسوط تر برای مذاکره با آقای البرادعی لازم است و برهمین اساس توافق شد که ایشان سفری به تهران داشته باشند.
صالحی خاطرنشان کرد: همانطور که آقای البرادعی صریحا در مصاحبه مطبوعاتی خود درتهران تاکید کرد، سفر وی به ایران در وین مورد توافق قرار گرفته بود و به هیچ وجه ارتباطی با جلسه پنجشنبه گذشته میان ایران و اعضای گروه 1+5 در ژنو سوئیس ندارد.
رییس سازمان انرژی اتمی گفت:آقای البرادعی یک هفته در هند بود و همواره در تماس تلفنی با ایشان بودیم تا زمان آمدن به تهران دقیقتر و برنامه کاری ایشان مشخص شود و در نهایت روز شنبه این هفته به تهران آمدند.

** ابراز رضایت از نتایج سفر البرادعی به تهران

وی با ابراز رضایت از نتایج سفر البرادعی به تهران، افزود: آقای البرادعی با رییس جمهوری دیداری مفصل ویک ساعته داشت که مباحث بسیار مهم و خوبی مطرح گردیدو در زمان مقرر برخی از آنها اعلام خواهد شد.
صالحی در پاسخ به این پرسش که آیا این آخرین سفر البرادعی به تهران خواهد بود؟، اظهار داشت: آقای البرادعی یکی دو ماه آینده مسئولیت را به جانشین ژاپنی خودش تحویل می دهد اما همچنان مدیرکل است و نشست آتی شورای حکام آژانس در ماه نوامبر آینده به ریاست وی برگزار و در این نشست آخرین گزارش آقای البرادعی از موضوع هسته ای ایران نیز ارائه خواهد شد.
رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد:اینکه سفر اخیر، آخرین سفر البرادعی به ایران باشد، معلوم نیست ؛ تا دو ماه دیگرهرچیزی امکان پذیر است.

** گمانه زنی در باره گزارش نوامبر البرادعی

وی در پاسخ به این پرسش که پیش بینی شما در باره گزارش ماه نوامبر مدیرکل آژانس چیست؟، گفت: گزارش های مدیرکل معمولا دو بخش است، یکی بخش اصلی که مسئولیت آژانس در ارتباط با پادمان است؛ یعنی آژانس از فعالیت های هسته ای ایران و تاسیسات هسته ای بازدید شده، گزارش می دهد.
صالحی با بیان اینکه " خوشبختانه در گزارش سپتامبر گذشته هیچگونه ابهامی در باره موضوع هسته ای ایران وجود نداشت"، افزود:در گزارش ماه نوامبر دو مطلب جدید سایت فردو و راکتور 360 مگاواتی مطرح خواهد شد.
رییس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد:در خصوص سایت فردو قرار شده است که 25اکتبر بازرسی ها انجام شود تا براساس آن گزارش مدیرکل ارائه گردد.
وی تصریح کرد:اما بخش دیگرگزارش که اصلی نیست و جزو گزارش مدیرکل تلقی نمی شود، مطالعات ادعایی آمریکایی ها در باره برنامه موشکی ایران است.
صالحی یادآور شد: آقای البرادعی روز یکشنبه در تهران اعلام کرد که اصلا ما قصد ورود به برنامه موشکی ایران را نداریم چون از حوزه ماموریت آژانس خارج است و مهمتر اینکه این مطالعات ادعایی اصالت ندارد و بدون پایه و اساس است.
رییس سازمان انرژی اتمی گفت: بدلیل اصالت نداشتن مدارک ادعایی آمریکایی ها البرادعی تاکنون حاضر نشده آنها را به عنوان ضمیمه و پیوست به گزارش اصلی ارائه کند.همین اقدام البرادعی در روزنامه نیویورک تایمز به باد انتقاد گرفته و گفته شده که او برخی اطلاعات را منتشر نمی کند و حتی اطلاعات را مخفی می کند.
وی افزود: براساس مطالعات ادعایی ، گفته اند که ایران دارای فعالیت های نظامی است اما آقای البرادعی بارها به آنها پاسخ داده است ، اطلاعاتی را منتشر می کند که از اصالت آنها مطمئن شده باشد.

** مطالعات ادعایی آمریکا یادآور " آبروریزی مستندات نیجر " است

مجری برنامه گفت:آقای البرادعی بارها تاکید کرده که هیچگونه سندی متقن دال بر فعالیت غیرمتعارف هسته ای ایران ندارد و حتی درتهران به مساله عراق اشاره کرد و گفت که قبل از حمله اسناد ما نادیده گرفته شد اما بعداز حمله حرف ما اثبات شد. با این اوصاف آیا اسناد منتشر شده از مبادی غیررسمی در باره برنامه هسته ای ایران قابل توجه می باشد و یا یک بحث سیاسی رسانه ای است؟
صالحی در پاسخ گفت:واقعیت این است که بحث رسانه ای است و روز به روز هم موضوعیت خود را از دست می دهد و نخ نما می شود.
رییس سازمان انرژی اتمی افزود:آمریکایی ها قبل از حمله به عراق سندی را منتشر کردند که به "مستندات نیجر" معروف شد و مدعی خرید اورانیوم توسط عراق از کشور نیجر بود و بقدری این سند را متقن نشان می دادند که گویی هیچ عیب و ایرادی ندارد و سندهای کنونی آنها هم همینطور است ساختگی و بدون اصالت که یادآور" "آبروریزی نیجر" هستند.
وی اظهار داشت:آقای البرادعی تا امروز بر اصالت نداشتن مطالعات ادعایی آمریکا تاکید کرده و از پیوست کردن آنها به گزارش اصلی خودداری کرده است.

**روش و قانون قدیم و جدید آژانس

صالحی در پاسخ به اینکه موضوع روش و قانون قدیم و جدید آژانس که این روزها مطرح شده است، چیست؟، گفت:در موافقتنامه پادمان سرفصل های مختلفی وجود دارد از جمله شیوه بازرسی ، زمان بازرسی، هدف بازرسی و اطلاعات بازرسی ؛ یک کد به نام کد 3/1 نیز وجود دارد که در آن اعلام شده اگر کشوری تاسیسات هسته ای ایجاد می کند باید 180 روز قبل از اینکه مواد هسته ای به دستگاه ها تزریق شود، موضوع را به آژانس اعلام کند.
رییس سازمان انرژی اتمی افزود:بعداز اینکه مشکلاتی در سالهای 91 و 92 میلادی در عراق پیش آمد اینها این کد را به هنگام و پرتوکل الحاقی را اضافه کردند و گفتند از زمانی که یک کشورعضو تصمیم می گیرد تاسیساتی را راه اندازی بکند، باید موضوع را به آژانس اعلام کند.
وی خاطرنشان کرد:ما بطور داوطلبانه هر دو این موارد را اجرا کردیم ولی وقتی شورای امنیت بطور ناعادلانه درگیر برنامه هسته ای ایران شد، ایران اعلام کرد که اقدامات داوطلبانه را متوقف می کند و ما الان براساس همان کد 3/1 قدیم اقدام می کنیم.

** هدف بازرسی های 25 اکتبر

صالحی در پاسخ به این پرسش که هدف از بازرسی های 25 اکتبر چیست؟ ، با طرح این پرسش که اصولا هدف بازرسی چیست؟ ، گفت: هدف این نیست که تنها تاسیسات را ببینند بلکه تمام هدف آنها این است که اطمینان یابند ،انحرافی از فعالیت های صلح آمیز هسته ای انجام نمی گیرد و یا وجود ندارد .شما اگر در یک تاسیسات هسته ای به طریقی مواد هسته ای را منحرف کنید به سوی مقاصد غیرصلح آمیز آن موقع آژانس اعلام می کند که انحراف صورت گرفته است.
رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد:به عبارت دقیقتر، آژانس " راههای ممکن انحراف" را با پرسشنامه تکمیل و اعلام شده مطابقت می دهد و ارزیابی می کند.

** اصلا درخواست های اضافی را نمی پذیریم

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این بازرسی ها فراتر از توافقات و درخواستی اضافه است و یا یک بازرسی روتین است؟ تاکید کرد:خیر، درخواست اضافی نیست و یک بازرسی روتین است ما اصلا درخواست های اضافی را نمی پذیریم ، اما برخی موارد مثل بازرسی از تاسیسات اراک با میل خودمان اجازه داده ایم.

** قدردانی از مساعدت های رییس جمهوری

صالحی در پاسخ به این پرسش که آیا آقای البرادعی برای راکتور اتمی تهران کاری کرده است یا نه؟، گفت:جا دارد شخصا از جناب آقای رییس جمهوری تشکر کنم که واقعا سکان راهبری بحث هسته ای را در سه ماهه اخیر خیلی با دقت پیگری و بنده را قدم به قدم راهنمایی کرده اند.به لطف خداوند متعال سناریویی که اندیشیده شد، باعث گردید تا یک فضای جدیدی از تعامل ایجاد و جای فضای تقابل را بگیرد.
وی افزود:اولین اقدام که با مساعدت رییس جمهوری انجام شد،موضوع اطلاع رسانی به آژانس در باره سایت فردو بود که برغم وقت داشتن آقای احمدی نژاد گفت ،برای شفاف سازی و نشان دادن حسن نیت کشور به دنیا زودتر از موعد موضوع را به آژانس اعلام کنید.
رییس سازمان انرژی اتمی همچنین تصریح کرد: نامه ای را به آژانس برای تامین سوخت هسته ای مورد نیاز راکتور تهران نوشتیم و آژانس نیز موضوع را به تعدادی از کشورها که قادر به تامین این سوخت بودند، ارسال کرد؛ برخی کشورها اعلام آمادگی کردند و این یک فتح بابی شد.
صالحی خاطرنشان کرد: رییس جمهوری تاکید داشت که این روند زمینه تعامل بیشتر را فراهم و فضای همکاری بیشتر را باز می کند،شاید جلوی برخی ادعاها و شیطنت ها گرفته شود زیرا آنها کار خود را می کنند.
وی اظهار داشت: خوشبختانه این روند تا امروز پاسخ داده و پاسخ ها هم بسیار خوب بوده و برخی اعلام آمادگی کرده اند. البته برخی ها هم پیشنهاد کرده بودند که اگر سوخت غنی شده را بدهید ما سوخت 20 درصد می دهیم.
رییس سازمان انرژی اتمی گفت:ما در نامه تاکید کرده بودیم که اگر طرفی حاضر به تامین سوخت 20درصد نشود خودمان با همین چیدمان سانتریفیوژهای موجود قادر به تامین این سوخت هستیم وحتی نیازی به تغییر چیدمان موجود نیست اما ما قصد این کار را نداریم زیرا هدف ما صنعتی و انباشت سوخت برای آینده است.

** 19 اکتبر جلسه با کشورهای خواستار تامین سوخت راکتور تهران در وین

صالحی افزود:رییس جمهوری موافقت کرد بطور اصولی که ما سوخت سه و نیم درصد بدهیم و سوخت 20 درصد بگیریم و البته موافقت کرده اند که 19 اکتبر نیز جلسه ای در وین با کشورهایی که اعلام آمادگی کرده اند برای بررسی مکانیزم این همکاری جلسه داشته باشیم.
وی تاکید کرد: برای تامین سوخت راکتور تهران نگرانی نداریم و پیش زمان لازم هم در نظر گرفته شده است.

** از شیوه کنونی غنی سازی راضی نیستیم

مجری برنامه خاطرنشان کرد:آیا درست است که گفته می شود چرخه سوخت هسته ای را بطور کامل داریم، آیا به معنای این است که A تا z این چرخه را بصورت بومی ویا یک روش خاص برای هرگونه فعالیت صلح آمیز هسته ای در اختیار داریم و بی نیاز ازتبادل تکنولوژی در این زمینه هستیم؟
رییس سازمان انرژی اتمی گفت: بله می توانم با قطع و یقین خدمت ملت عزیزمان عرض کنم که بحث چرخه سوخت کاملا برای ما جاافتاده است.
وی افزود:البته فرق است بین دستیابی به فن آوری و توسعه و به بلوغ رساندن فن آوری، همیشه جا برای کار کردن هست ؛حتی کشورهای غربی هم خود را از نوآوری طراحی ها و ساخت ماشین های جدید بی نیاز نمی بینند.
صالحی تصریح کرد:اگر هدف غنی سازی باشد می توانیم غنی سازی کنیم اما به شیوه امروز راضی نیستیم ،ما بدنبال ماشین های جدید با راندمان های بهتر و با صرفه تری هستیم.

** امیدواریم در سایت فردو از نسل جدید سانتیرفیوژها استفاده کنیم

رییس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد:ماشین های سانتریفیوژ برزیلی " 10 سو" ، اروپایی ها " 30 الی 40 سو" و آمریکایی ها مدعی ساخت سانتریفیوژی هستند که البته به تولید انبوه نرسیده و " بالای 300 سو " است. پس دانش بشری پایانی ندارد.
" سو " واحد ماشین های سانتریفیوژ است.
وی گفت:اینکه ما می توانیم غنی سازی کنیم ، بله ؛ می توانیم تبدیل اورانیوم کنیم ، بله ؛ می توانیم میله سوخت بسازیم ، بله ؛ می توانیم استخراج اورانیوم بکنیم ، بله ؛ می توانیم پسمانداری انجام بدهیم ، بله و اینها یعنی اینکه چرخه سوخت ما کامل است.
صالحی در پاسخ به این پرسش ، آیا می توانیم به مردم بگوییم که در سایت فردو تکنولوژی بهتری از سایت نطنز خواهیم داشت؟ ، اظهار داشت:در دو سه ماهه اخیر بیشتر همت خودمان را روی تحقیق و توسعه ماشین های جدید گذاشته ایم تا بتوانیم ماشین هایی با راندمان بالا و بطور کامل بومی و بدون وابستگی به قطعات خارجی بسازیم ودر سایت فردو امیدواریم از نسل جدید سانتریفیوژها استفاده کنیم.

** ایران بیشترین استفاده را از کمک های فنی و ایمنی آژانس برده است

مجری برنامه پرسید، آیا در کنار فعالیت های فنی و تحقیقاتی که در داخل کشور انجام می دهیم در زمینه بخش هایی که در تعامل با آژانس است ، بقیه مفاد اساسنامه مثل خلع سلاح را پیگیری می کنیم؟
رییس سازمان انرژی اتمی گفت: به اختصار می شود گفت که آژانس روی سه پایه ایمنی ، کمک های فنی و عدم اشاعه و خلع سلاح قرار دارد اما آیا این سه پایه متوازن هستند؟ خیر سه پایه درست نیست و بسوی عدم اشاعه میل پیدا کرده است و حتی بحث خلع سلاح بطورمناسب پیگیری نمی شود وکم رنگ است.
وی افزود:همکاری های فنی آژانس تا حدود خوبی انجام می شود و ایران جزو معدود کشورهای عضو این نهاد بین المللی است که بیشترین استفاده را از این همکاری ها کرده و شاید امروز جزو ده کشور اول هستیم.
صالحی اظهار داشت:در بحث ایمنی، آژانس خوشبختانه به ایران از جمله در نیروگاه بوشهر خیلی کمک کرده ست.

** ایمنی اولویت اول سازمان انرژی اتمی است

وی با تاکید به اینکه اولویت سازمان انر‍ژی اتمی ایران " ایمنی ، ایمنی ، ایمنی " است، خاطرنشان کرد:خیلی مهم است که نیروگاه بوشهر از لحاظ ایمنی قابل اطمینان باشد.
رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد:اگر نقدی به آژانس داشته باشم در بحث خلع سلاح است که تاکنون در این سازمان بین المللی کم رنگ بوده است.
صالحی در عین حال گفت: نشست اخیر ژنو بین ایران و گروه 1+5 زمینه را برای ارتباط بین عدم اشاعه و خلع سلاح برقرار کرده و از این جهت باید به ایران در خصوص خلع سلاح امتیاز خوبی داد.
مجری برنامه گفت: اخیرا یک نظرسنجی در کشورهای اطراف ایران انجام شده و بالای هشتاددرصد پاسخگویان از توسعه فعالیت های هسته ای ایران ابراز نگرانی نکرده و اما در پاسخ به سئوالی در ایمنی این فعالیت ها اظهار بی اطلاعی کرده بودند؟ واقعا بحث ایمنی در پایگاه های هسته ای ایران چگونه پایش می شود؟ چند درصد اطمینان می توانیم به مردم بدهیم.
صالحی اظهار داشت:تمام کشورهای جهان که بطور جدی وارد عرصه هسته ای می شوند باید یک نظام ایمنی داشته باشند و این نظام باید مستقل از تمام دستگاه های دولتی ایمنی نیروگاه ها و تاسیسات های هسته ای را کنترل کنند مثل یک قاضی. پس تا زمانیکه نظام ایمنی ، ایمن بودن تک تک تجهیزات و جز به جز جوشکاری ها را امضا نکند حتی مراحل تست پشت سر گذاشته نخواهد شد.

** امیدواریم نظام ایمنی هسته ای ایران بطور کامل مستقل شود

رییس سازمان انرژی اتمی گفت:آزمایش 250 اتمسفری که در چند روز آینده شروع خواهد شد، قرار بود چند روز قبل آغاز شود اما نظام ایمنی اجازه نداد.
وی تاکید کرد: نظام ایمنی جایگاه مهمی دارد و امیدواریم نظام ایمنی هسته ای ایران که هنوز زیر نظر سازمان انرژی اتمی است با کسب استقلال کامل از اقتدار لازم برخوردار شود.

** قانون اتمی کشور در آستانه ارائه به دولت است

صالحی خاطرنشان کرد:قانون اتمی کشور براساس شیوه های کشورهای دیگر و توصیه آژانس تهیه شده و در آستانه ارائه به دولت برای تصویب و سپس ارائه آن در قالب یک لایحه به مجلس شورای اسلامی است، در این قانون تاکید شده که نظام ایمنی اتمی باید کاملا مستقل باشد و تقویت شود.
رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد:البته برخی کشورها از جمله نروژ برای تقویت این نظام قول مساعد داده و حتی همکاری خود را با ما آغاز کرده اند، خود ما هم درحال نیروسازی هستیم.
وی تاکید کرد: به مردم اطمینان می دهیم که ایمنی حرف اول و آخر سازمان انرژی اتمی است و برای همین وقتی می پرسند که نیروگاه بوشهر چه وقت راه می افتد، می گویم اگر بنده مختار باشم بین انتخاب زود راه افتادن این نیروگاه و ایمنی و قابل اطمینان بخش بودن، بخش دوم را انتخاب می کنم.
صالحی گفت:برخی عزیزان ما در مجلس می گویند تسلط به کارش ندارد، می گویم اگر تسلط به این است که تاریخ را بگویید و بعد عدول بکنید، ما این تسلط را نمی خواهیم.
مجری برنامه خطاب به صالحی گفت: در بحبوحه گردوخاک برنامه هسته ای ایران در سال های قبل عنوان می شد که این برنامه برای کشورهایی مثل ایران اقتصادی نیست زیرا منابع سوخت های فسیلی فراوانی دارد و براین اساس ایران بیشتر بحث های سیاسی را مطرح و قدرت نمایی می کند، حالا که گردوخاک ها خوابیده و همه چیزعادی شده به عنوان یک استاد انرژی اتمی نه رییس سازمان انرژی اتمی به مردم بگویید که برغم هزینه های زیاد سیاسی ، امنیتی ، مالی آیا در انتها محصول و انرژی که بدست می آوریم در نیروگاه ، صنعت ، کشاورزی ، تحقیقات ، درمان و دارو از لحاظ اقتصادی با صرفه است و اصلا آیا ضرورت داشته یا نه؟

** انرژی هسته ای نیازی غیرقابل انکار

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: برای روشن شدن موضوع ، یک مثل می زنم ، یک راکتور به اندازه نیروگاه هزار مگاواتی بوشهر را با دیگر نیروگاه ها که با سوخت های فسیلی مثل گاز و گازوییل کار می کنند، مقایسه کنید، براساس معادل بشکه ای نفت نیروگاه بوشهر بسته به راندمان و زمان کار در طول سال ، معادل حدود 6 الی 10 میلیون بشکه نفت مصرف دارد. این رقم بسیار بالاست اگر قیمت نفت را بشکه ای 70دلار بگیرید حدود 700میلیون دلار باید هزینه فقط سوخت این نیروگاه شود حالا بقیه موارد بماند.
وی ادامه داد:اما خرید یک نیروگاه هزارمگاواتی هسته ای حدود 2 تا 3 میلیارد دلار هزینه دارد. این نیروگاه اگر 5 سال کار کند هزینه خرید خود را پر می کندو از سوی دیگر فقط 30 تن سوخت نیاز دارد که براساس قیمت های امروز 50 الی 60 میلیون دلار است.
صالحی در پاسخ به این پرسش که انرژی هسته ای چه امکانات و خدمات انحصاری در اختیار ما می گذارد که می تواند یک انتخاب مناسب باشد؟ گفت: انرژی هسته ای خدمات و زمینه های بهره برداری متنوعی دارد اما اگر بحث فقط تامین نیرو باشد، انرژی هسته ای می تواند یک انتخاب نباشد، ولی اگر موارد حاشیه این فناوری مطرح باشد و ترکیبی اقتصادی از همه آنها باشد یک انتخاب مناسب خواهد بود.

** نیروگاه هسته ای سکوی پرتاب به عرصه نیروگاه فیوژن

وی تاکید کرد: نیروگاه های هسته ای سکوی پرتابی است برای نیروگاه های همجوشی ( فیوژن) که در آینده ظهور پیدا خواهند کرد.
رییس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت:اگر امروز وارد بحث نیروگاه هسته ای نشویم ، نمی توانیم با یک پرش وارد عرصه نیروگاه های فیوژن که تکنولوژی 40 تا 50 سال آینده خواهد بود بشویم. باید بتدریج وارد این مرحله شد.
صالحی با بیان اینکه " انرژی فیوژن یعنی انرژی نامحدود که آخرین پاسخ بشر به تامین انرژی مورد نیاز خود است"، گفت: دستیابی به این انرژی در افق نگاه سازمان انرژی اتمی است واکنون کار روی بحث گداخت آغاز شده ولی باید توجه بیشتری داشت ؛ اگر به موقع وارد مرحله علمی شویم می توانیم زمانیکه این انرژی جنبه تجارتی پیدا می کند، فاصله کمی با رقبا داشته باشیم.

** افتخار هسته ای

رییس سازمان انرژی اتمی در بخش پایانی این گفت وگو ، یکی از مشکلات امروز سازمان انرژی اتمی راعدم ماندگاری مهندسان حوزه هسته ای دانست که کشورهای دیگر درصدد جذب آنان هستند.
وی در عین حال تصریح کرد: مردم ایران امیدوار باشند که پرونده هسته ای ایران بسته شده است و مشکلی در این زمینه نداریم و فضا بسیار مثبت است.
صالحی تاکید کرد:دیگر پرونده هسته ای نداریم بلکه افتخارات هسته ای داریم.