صالحی خبر داد؛ موضوع هسته‌ای ایران از بعد پادمانی کاملاً حل شده است
ساعت ٥:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٢ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان با اعلام اینکه موضوع هسته‌ای ایران از بعد پادمانی کاملاً حل شده است،‌ گفت که در نشست 27 مهر در وین با نمایندگان آمریکا، فرانسه و روسیه در خصوص تهیه سوخت رآکتور تهران گفتگو می‌کند.


به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان که امروز یکشنبه در نشستی مطبوعاتی به همراه محمد البرادعی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سخن می‌گفت، مذاکراتش با البرادعی را خوب توصیف کرد و افزود: موضوع هسته‌ای ایران از بعد پادمانی کاملاً حل شده است.
وی در عین حال ابراز امیدواری کرد که از این به بعد موضوع هسته‌ای ایران در سراشیبی قرار گیرد.
رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه این نشست با اشاره به اینکه اقدامات بسیار خوبی در خصوص همکاری‌های آینده ایران با آژانس انجام گرفته، گفت: در یکی دو ماه گذشته اقداماتی از این دست شدت بیشتری گرفته و به نتایج مطلوبی رسیده‌ایم، حوزه این اقدامات به تامین سوخت برای راکتور تحقیقاتی تهران می‌رسد.
صالحی همچنین خبر داد که در نشست 19 اکتبر (27 مهر) با نمایندگان آمریکا، فرانسه و روسیه در خصوص تهیه سوخت بحث و تبادل نظر خواهد کرد.
رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه به اظهارات رئیس جمهور کشورمان در خصوص دریافت سوخت با غنای ‌20 درصد برای رآکتور تهران که در نیویورک مطرح و در ایران نیز به طور مفصل در این باره صحبت شد، اشاره کرد و گفت: در ‌19 اکتبر به آژانس می‌روم تا درباره جزییات این مسئله صحبت کنیم، همچنین در خصوص تاسیسات غنی سازی جدید در نزدیکی قم (فردو) توافق شده که در همین ماه بازرسی‌ها انجام شود.
وی خاطرنشان کرد: در خصوص تامین سوخت برای رآکتور تحقیقاتی تهران قرار است ایران اورانیوم 5/3 درصد داده و اورانیوم 20 درصد را برای این رآکتور تامین کند.
رئیس سازمان انرژی اتمی درباره بازدید بازرسان آژانس از تاسیسات فردو نیز گفت: توافق شد در ماه جاری بازرسی‌ها از این تاسیسات انجام شود.
صالحی به نامه آژانس به ایران و قدردانی این نهاد از ارائه اطلاعات تاسیسات جدید غنی‌سازی اشاره کرد و افزود: امیدوارم در جلسه‌ نوامبر شورای حکام که آخرین جلسه به ریاست محمد البرادعی است گزارش جامع و خوبی درباره‌ ایران تهیه شود تا جامعه‌ بین‌الملل و افکار عمومی از آن بهره ببرند و استقبال کنند.
رئیس سازمان انرژی اتمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انتشار گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آینده‌ای نزدیک، ابراز امیدواری کرد که با انتشار گزارش بعدی، موضوع هسته‌ای ایران نیز به حالت کاملاً عادی بازگردد.
وی در عین حال افزود: البته این موضوع از نظر ما در وضعیت عادی قرار دارد و با اقدامات شفاف سازی که ایران اخیراً انجام داده است جامعه بین‌الملل باید نسبت به این موضوع حساسیت خود را به خوبی نشان دهد و از آن استقبال کند و این استقبال افکار عمومی در تصمیمات شورای حکام منعکس شود و گزارش البرادعی نهایتی بر این مسئله باشد.
صالحی در خصوص تفاوت در نقطه نظرات ایران و آژانس در خصوص اجرای کد ‌1/3 تحقیقات فرعی پادمان آژانس توضیح داد که از زمانی که شورای امنیت در قضیه هسته‌ای ایران غیرعادلانه وارد شد، جمهوری اسلامی ایران عمل به کد1/3 را متوقف کرد. اما همواره خود را ملتزم به کد 1/3 قدیم می‌داند و بر این اساس هم حتی زودتر از زمان مقرر، راه‌اندازی تاسیسات هسته‌ای قم را به اطلاع آژانس رساند لذا مشکل خاصی در این خصوص وجود ندارد.