برنامه های کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین برای شرکت مخابرات اعلام شد
ساعت ٢:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٢ : توسط : حسینی
اعضای کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین برنامه های آتی شرکت مخابرات را پس از خصوصی سازی اعلام کردند.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار ایرنا، "محمدرضا مدرس خیابانی" مدیرعامل شرکت شهریار مهستان در نشستی مشترک با "مظفر پور رنجبر" مدیر عامل شرکت گسترش الکترونیک با اعلام برنامه های کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین، افزود: ‌20 درصد سهام این شرکت در اختیار دولت، 20 درصد متعلق به سهام عدالت، پنج درصد سهام ترجیحی و پنج درصد در بازار سرمایه شناور است.
وی اظهار داشت:‌ پس از ابلاغ سیاست های اصل 44 قانون اساسی هیات وزیران طی مصوبه ای، واگذاری شرکت مخابرات ایران به بخش خصوصی را با حفظ حقوق حاکمیت به وزارت امور اقتصادی و دارایی ابلاغ کرد.
مدرس خیابانی ادامه داد: سازمان خصوصی سازی موظف شد که 50 درصد بعلاوه یک سهم
شرکت مزبور را با شرایط تعیین شده توسط هیات عالی واگذاری از طریق بورس به فروش برساند که در نهایت پنجم مهر ماه سال جاری این سهام در تالار بورس تهران عرضه و کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین بعنوان برنده مزایده تعیین شده است.
مدیرعامل شرکت شهریار مهستان اظهار داشت: این کنسرسیوم با محوریت شرکت های توسعه اعتماد (سهامی عام)، گسترش الکترونیک مبین ایران (سهامی خاص) و شهریار مهستان (سهامی عام) مدیریت پروژه را عهده دار بوده و برای جذب مشارکت بیشتر نسبت به شناسایی و مذاکره با سایر شرکا اقدام خواهد کرد.
به گفته وی، ‌تامین مالی با توجه به مبلغ بالای ارزش سهام واگذار شده مخابرات (حدود 7 هزار و 820 میلیارد تومان)و اعتقاد به توسعه طیف سهامداران داخلی و خارجی ضرورت دارد.
عضو کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین گفت: این کنسرسیوم بعنوان مالک اکثریت سهام شرکت مخابرات، ‌این پروژه را طرح قلمداد کرده و اعتقاد راسخ دارد که خصوصی سازی شرکت
مخابرات بستر رفع محدودیت های قانونی حاکم بر شرکت های دولتی و ایجاد شرایط افزایش بهره وری، توسعه و ارتقا کیفی خدمات مخابراتی را فراهم آورده است.
وی در خصوص سیاست ها و خط مشی های کلان این کنسرسیوم نیز گفت: ایجاد تحول ساختاری و مدیریتی با استفاده از تجارب اپراتورهای بزرگ بین المللی و مشاوران داخلی، استفاده حداکثری از ظرفیت های پروانه شرکت مخابرات ایران در توسعه خدمات پایه و ارزش افزوده مخابراتی، ورود به عرصه های مخابراتی کشورهای منطقه بویژه کشورهای همسایه از طریق سرمایه گذاری و مشارکت، ‌صدور خدمات مهندسی و حضور مدیریتی در سایر اپراتورها از سیاست های این شرکت خواهد بود.
وی در ادامه، ‌استفاده بهینه از منابع مالی، ‌مدیریتی و فنی برای توسعه بین المللی و ارتقا جایگاه شرکت مخابرات ایران بعنوان اپراتور اول منطقه خاورمیانه، آسیای میانه و شمال آفریقا و تلاش برای کسب جایگاه در میان ده اپراتور مخابراتی برتر جهانی را از دیگر سیاست ها دانست.
مدرس خیابانی تصریح کرد: حمایت از سهامداران خرد از طریق تثبیت قیمت سهام در بازار، افزایش درآمد و سود سالانه قابل توزیع، ‌استفاده از مدیران و نیروی انسانی تراز بین المللی برای اداره شرکت با اولویت استفاده از مدیران و متخصصان کارآمد مخابرات‌، ‌اختصاص درصدی از درآمد شرکت مخابرات ایران برای امور تحقیق و توسعه و آموزش نیروی انسانی در کلیه سطوح نیز ار دیگر برنامه ها است.
وی اظهار داشت:‌ حرکت در راستای فهرست سهامداران حقیقی و حقوقی مخابرات از طریق پذیره نویسی بخشی از سهام با حفظ اختیارات مدیریتی نیز مدنظر این کنسرسیوم است.
مدیرعامل شرکت شهریار مهستان گفت: کنسرسیوم تلاش خود را برای پذیره نویسی سهام
و واگذاری تدریجی آن به طیف وسیعی از سهامداران حقیقی و حقوقی، مالکیت شرکت مخابرات را از نهادهای عمومی غیردولتی به بخش خصوصی منتقل می کند.
مدرس خیابانی اظهار داشت:‌ این کنسرسیوم برای تامین مالی مخابرات مذاکراتی را با شرکت های سرمایه گذاری ملی، غدیر، بهمن و موسسات مالی و اعتباری و بانک ها نظیر شرکت مهر اقتصاد ایرانیان و بانک ملت انجام داده است.
وی، هلدینگ های بزرگ و شرکت های تخصصی مخابراتی نظیر پیشگامان کویر یزد را از دیگر بخش های مورد مذاکره دانست و افزود: علاوه بر شرکت های داخلی، مذاکراتی را با شرکت های خارجی و اپراتورهای بین المللی در کشورهای همسایه انجام داده است.
به گفته این عضو کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین،‌ با توجه به مدت کم برای تامین مالی قطعی شدن معامله مخابرات امکان پذیره نویسی وجود ندارد.
مدرس خیابانی با تکذیب حضور سپاه در معامله مخابرات، ‌گفت: از آنجا که برخی از شرکت های عضو کنسرسیوم در گذشته توسط گروه بهمن (سپاه) تاسیس شده این شائبه ایجاد شده سپاه خریدار اصلی این سهم است.
در ادامه این جلسه مدیرعامل شرکت گسترش الکترونیک نیز گفت: وضعیت ودایع و صورت های مالی مخابرات پس از آنکه در اختیار سهامداران قرار گرفت در چارچوب قانون حل و فصل می شود.
"مظفر پور رنجبر" گفت: علاوه بر اینکه وضعیت مطالبات براساس توافقات و مقررات اجرایی شرکت مخابرات مشخص خواهد شد، وضعیت نیروی انسانی به روند فعالیت شرکت وابسته است.
پوررنجبر از برنامه ریزی این کنسرسیوم برای طرح تجاری شرکت مخابرات خبر داد و گفت: این طرح با همکاری مشاوران بین المللی انجام خواهد شد.
وی در خصوص پذیره نویسی شرکت مخابرات نیز گفت: کنسرسیوم علاقه مند به رهبریت شرکت مخابرات است و آمادگی دارد 50 درصد منهای یک سهم را واگذار کند.
وی درباره تعرفه های مشترکان پس از واگذاری نیز گفت: از آنجا که فضا رقابتی است اپراتور
امکان کاهش قیمت ها را ندارد و مشتریان خواهان کیفیت و قیمت مناسب هستند.
پور رنجبر با بیان آنکه هنوز مدیرعامل این کنسرسیوم مشخص نشده است، تصریح کرد:‌ کنسرسیوم در زمان حاضر با محوریت یک شرکت در حال فعالیت است.
به گفته مدیرعامل شرکت گسترش الکترونیک براساس مفاد صریح آیین نامه شورای عالی امنیت، اپراتور حق شنود مکالمات را ندارد.