رحمانی فضلی واریز نشدن 25میلیارد دلار به بانک مرکزی را تکذیب کرد
ساعت ٢:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٢ : توسط : حسینی
رئیس دیوان محاسبات کشور گفت : واریز نشدن 25میلیارد دلار درآمدنفت به بانک مرکزی را تکذیب می کنم.

عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه همایش "حسابرسی عملکرد ، پاسخگویی و ارتقای بهره وری" در گفت و گویی در خصوص تصور غلطی که از اختلافات دیوان محاسبات با سازمان های دیگر به عنوان اختلاس یا سوء استفاده های مالی در افکار عمومی شکل گرفته است تصریح کرد: اختلاف ها عمدتا در تفریغ بودجه است که به سه روش حسابرسی مالی ، حسابرسی رعایت (انطباق هزینه ها با قانون) و حسابرسی عملکرد انجام می شود.
وی افزود: 98 درصد این موارد رعایت نکردن قانون یا همان هزینه کردن در جایی غیر از آنچه در قانون آمده ، است و مصداق اختلاس یا سوءاستفاده نیست. در این موارد مسئولان مربوطه به هیات های مستشاری دعوت می شوند و تذکر داده می شود و آنها نیز موظف یه اصلاح هستند و اگر حیف و میلی شده باشد ،به خزانه برمی گردد.
وی در خصوص انتشار خبر واریز نشدن 25 میلیارد دلار درآمد فروش نفت به بانک مرکزی اظهار داشت : آن را تکذیب کردیم چون وزارت نفت همه درآمد را به خزانه واریز نمی کند و معمولا بخشی از آن هزینه قراردادهای بیع متقابل و موارد دیگر می شود.
رئیس دیوان محاسبات کشور درباره نظارت بر فرایند اجرای اصل 44 قانون اساسی ، درباره معدن انگوران گفت : بررسی کارشناسان دیوان محاسبات نشان می دهد کارشناسی قیمت برای واگذاری این معدن صحیح نبوده و از برخی مسایل غفلت شده است؛ این موضوع را به صورت مکتوب به مسئولان عالی کشور و مسئولان مربوط اعلام و تقاضا کردیم در قیمت گذاری تجدید نظر شود. باطل کردن این واگذاری وظیفه دیوان محاسبات نیست وظیفه دیوان ، اعمال نظارت و بررسی انحراف از قانون است .
وی با بیان اینکه حسابرسی عملکرد ناظر بر سه بخش کارآمدی ، صرفه اقتصادی و اثربخشی است ، گفت : افزایش بهره وری محصول نهایی این اقدام است. حسابرسی عملکرد نیازمند تغییر ساختار دیوان و دستگاهها ، تدوین قوانین جدید ، آموزش نیروی انسانی و دسترسی بروز به اطلاعات است.
رحمانی فضلی ارائه به موقع تفریغ بودجه را از سیاستهای دیوان محاسبات بیان کرد و گفت : با توجه به اینکه تفریغ معمولا یکسال از عملکرد بودجه عقب است ، سال گذشته گزارش 9 دوازدهم و امسال گزارش 3 دوازدهم را به صورت فصلی تهیه کردیم تا نمایندگان و مسئولان در جریان کارها قرار بگیرند .
وی نتایج تفریغ سه ماهه نخست بودجه امسال را مثبت ارزیابی کردوتصریح کرد : در این گزارش برخی آیین نامه های دستگاههای اجرایی هنوز ابلاغ نشده و برخی درآمدهای دولت مانند بخش مالیات نیز محقق نشده است که البته زمان 9 ماهه برای تحقق این اهداف وجود دارد.
رحمانی فضلی با مثبت خواندن ارزیابی درآمدی دولت گفت : درآمدهای نفتی بیش از پیش بینی حاصل شده است اما واردات فرآورده های نفتی داشته ایم که در بودجه نبوده است. :در برخی طرح های عمرانی نیز هنوز تخصیص ها کامل داده نشده است.
وی همچنین گفت: همکاری دستگاههای اجرایی با دیوان محاسبات مطلوب بوده است.