رییس سازمان انرژی اتمی: موضوع هسته‌ای ایران کاملا حل شده است
ساعت ٢:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٢ : توسط : حسینی
صالحی در نشست خبری مشترک خود با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد: موضوع هسته‌ای ایران از بعد پادمانی کاملا حل شده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، دکتر علی اکبر صالحی ظهر روز یکشنبه در نشست خبری مشترک با محمد البرادعی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به توافق ایران و آژانس مبنی بر اقدامات در چارچوب توافقات پادمانی ابراز امیدواری کرد با توافق انجام شده بازرسی‌های آژانس از تاسیسات هسته‌ای فردو در همین ماه انجام شود.
وی گفت که مذاکراتی خوبی با رییس جمهوری اسلامی ایران درباره مسایل هسته‌ای انجام شده‌ است.
صالحی با تاکید بر این که موضوع هسته‌ای ایران از بعد پادمانی کاملا حل شده است ابراز امیدواری کرد که از این پس موضوع هسته‌ای ایران را در سراشیبی ببینیم.
وی با بیان این که در بحث تاسیسات اتمی فردو با توجه به این که ایران پیش از زمان مقرر در مورد اقدامات خود به آژانس اطلاع‌رسانی کرده است، گفت: قرار است اقدامات بعدی از جمله بازرسی‌ها در چارچوب توافقات پادمانی انجام شود.
وی افزود: امیدواریم با توافق انجام شده، بازرسی‌های آژانس در همین ماه انجام شود.
رییس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به برگزاری آخرین جلسه شورای حکام در زمان ریاست محمد البرادعی طی ماه نوامبر، گفت که امیدواریم در ماه نوامبر شاهد گزارش مثبت و خوبی درباره ایران باشیم.
وی ادامه داد: با توجه به اقدامات شفاف سازانه ایران باید جامعه بین المللی و افکار عمومی نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و از آن استقبال کنند و این واکنش مثبت در تصمیمات آژانس منعکس شود.
وی همچنین درباره تامین سوخت برای رآکتور تحقیقاتی تهران گفت: قرار است ایران اورانیوم 3/5 درصد داده و اورانیوم 20 درصد برای رآکتور تهران تامین کند و 19 اکتبر جلسه ای در این خصوص خواهیم داشت که جزئیات موضوع را بررسی کنیم.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره همکاری ایران و آژانس گفت که ایران خود را ملزم به رعایت ماده 3/1 قدیم می داند.
صالحی در نشست خبری مشترک با البرادعی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی که امروز برگزار شد، گفت: از زمانی که شورای امنیت در مساله هسته ای ایران غیرعادلانه وارد شد جمهوری اسلامی ایران عمل به ماده جدید اصلاحی را متوقف کرده است.
بنابراین ماده اصلاحی که در زمان دولت اصلاحات مورد پذیرش قرار گرفت ایران ملزم شد به بازرسان آژانس اجازه دهد تمامی تاسیسات هسته ای خود اعم از اظهار شده و اظهار نشده را تحت بازرسی آژانس قرار دهد اما نمایندگان مردم در مجلس هفتم اجرای پروتکل الحاقی را که ایران داوطلبانه در دستور کار قرار داده بود و بند اصلاحی را متوقف کرد.
صالحی همچنین گفت: بعد از این مذاکرات ایران خود را ملزم به اجرای بند قدیم می داند.
وی صحبت های پیش آمده در این خصوص را تفسیر های متعدد از این امر خواند و تاکید کرد: ایران در این خصوص مشکلی ندارد.