البرادعی: اسراییل خطر اول منطقه خاورمیانه است
ساعت ٢:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٢ : توسط : حسینی
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به ممانعت اسراییل از بازدید تاسیسات هسته ای به مدت 30 سال، این رژیم را خطر اول منطقه خاورمیانه خواند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمد البرادعی روز یکشنبه در نشست خبری مشترک با صالحی رییس سازمان انرژی اتمی که ظهر امروز یکشنبه برگزار شد در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره وضع بازرسی آژانس از تاسیسات هسته ای سایر کشورهای منطقه خاورمیانه گفت: اسراییل به دلیل تسلیحات هسته ای خود خطر اول خاورمیانه است و همین امر سب شد اقدام مناسبی برای دسترسی به نیروگاه های آن داشته باشیم.
البرداعی تاکید کرد: دنیا فقط زمانی به ایمنی و ثبات می رسد که هیچ کشوری بدون استثنا سلاح هسته ای نداشته باشد.
وی با بیان این که از طرف اسراییل 30 سال با آژانس همکاری نشده است گفت که رییس جمهور آمریکا اقدامات مثبتی انجام داده تا این کار تسهیل شود.
البرادعی اضافه کرد: در اجلاسی که در سطح سران انجام شده بود روسیه و آمریکا قطعنامه ای امضا کرده بودند که انبارهای سلاح هسته ای آنان به یک سوم کاهش یابد.

** بازرسان آژانس سوم آبان در ایران
مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین با بیان این که بازدیدها کاملا موافق با مقررات پادمان است، گفت که بازرسان این آژانس 25 اکتبر سوم آبان ماه برای بازدید از تاسیسات جدید (فردو) به ایران می آیند.

البرادعی گفت: صالحی در روز 19 اکتبر به وین سفر می کند و در جلسه ای که آمریکا، فرانسه و روسیه نیز حضور دارند در خصوص تهیه سوخت بحث می کنیم.

** سعی می‌کنیم سوخت مورد نیاز ایران سریع‌تر تهیه شود

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: ایران برای یک سال و نیم آینده سوخت دارد اما ما سعی می‌کنیم سریع‌تر سوخت مورد نیازش تهیه شود.
البرادعی افزود: من به اینجا آمده‌ام تا مسایل متفاوتی را با مقامات ایرانی مطرح کنم.
وی با بیان این که "تازه وارد" نبوده و بارها به ایران سفر کرده است اظهار داشت: سفر من در خصوص همکاری‌های فنی و پرسش‌های آژانس از ایران است و این بار برای ادامه شفاف‌سازی به ویژه در خصوص تاسیسات فردو در اینجا حاضر شده‌ام.
البرادعی ادامه داد: به ایران آمده‌ام تا بتوانیم بازرسان خود را به اینجا بفرستیم تا به قم سفر کنند.
وی با بیان این که گفت‌وگوهای خوبی با دکتر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران داشته است، گفت: مطمئنم که ایران همکاری‌های مناسبی خواهد داشت.
مدیرکل آژانس ادامه داد: ایران پیش از این از ما در خصوص تامین سوخت هسته‌ای درخواست کرده بود و ما نیز با چند تامین کننده مذاکره کردیم که برخی از آنان پاسخ مثبت برای تامین این سوخت دادند.
وی با اشاره به این که درخواست ایران برای تهیه سوخت در خصوص درمان‌های پزشکی از جمله سرطان است، گفت: این بخش بشردوستانه است و ما از آنها حمایت می‌کنیم.
البرادعی ادامه داد: من گفته‌ام که ایران سوخت خود را ارایه کند تا سوخت غنی‌تر شده به این کشور داده شود و جزئیات بیشتر را 19 اکتبر در وین خواهیم داشت.
** موضوع هسته‌ای ایران از طریق گفت‌وگو قابل حل است
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: مساله ایران تنها از طریق گفت‌وگو قابل حل است.
وی تاکید کرد: اکنون از بخش رو در رو به سمت همکاری‌های بیشتر حرکت می‌کنیم و از ایران می‌خواهیم همچنان به شفاف‌سازی ادامه دهد.
** آژانس، جامعه بین المللی و ایران گفت‌وگوهای سازنده‌ای را آغاز کرده‌اند
مدیرکل آژانس بین ‌المللی انرژی اتمی با تاکید بر این که در مسیر مناسبی قرار داریم، گفت: آژانس، جامعه بین المللی و ایران گفت‌وگوهای سازنده‌ای را آغاز کرده‌اند.
البرادعی گفت: در این گفت‌وگوها که در هفته گذشته انجام شد هر دو طرف راهکارهای مثبت و سازنده داشتند و اوباما نیز از آن ابراز خوشبینی کرده است و علاوه بر آن دکتر احمدی نژاد نیز از این مذاکرات راضی بوده است.