جزئیات کشف محموله پنج تنی عتیقه از رایزن سفارت آرژانتین
ساعت ٢:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٢ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: مدیر گمرک امام خمینی‌ گفت: رایزن سفارت آرژانتین " سباستین زاوالا " با ارائه محموله‌ای پنج‌تنی در قالب 318 کارتن به گمرک قصد خارج کردن عتیقه‌ها و کتب تاریخی از ایران را داشت که با هوشیاری نیروهای دست‌اندرکار کشف و توقیف شد.


غلامرضا ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: اواخر اردیبهشت ماه نمایندگانی از سفارت آرژانتین لوازم رایزن این سفارت " سباستین زاوالا " را تحویل گمرک دادند که به لحاظ حجم و اندازه مقدار آن قابل توجه بود.
وی ادامه داد: در این راستا گزارشاتی مبنی بر مشکوک بودن این محموله به دست نیروهای گمرک رسید و از آنجا که این محموله به لحاظ حجمی نیز قابل توجه و تأمل بود از وزارت خارجه و سفارت جهت بازرسی محموله دعوت به عمل آمد.
وی افزود: در بررسی‌های اولیه صورت گرفته گزارشات رسیده تأیید شد چرا که کارتن‌هایی که باز شده بود خلاف این امر را ثابت می‌کرد بدین سبب بررسی دقیق‌تر محموله در دستور کار نیروهای گمرک قرار گرفت.
وی تصریح کرد: در این راستا طی وقت‌های آتی از نماینده سفارت جهت توضیحات و بازبینی محموله دعوت به عمل‌ آمد که در بازرسی‌های صورت گرفته در حضور نماینده سفارت آرژانتین مجموعه‌ای از اشیاء عیتقه کشف و محموله مذکور توقیف شد.
وی خاطرنشان کرد: به منظور رد هرگونه شک و شبهه‌ای از نماینده میراث فرهنگی نیز دعوت به عمل آمد و ضمن بازدید بخشی از اقلام مجموعه موضوع عتیقه و زیرخاکی بودن اشیاء را تأیید و آنها را دارای قدمت تاریخی دانست.
وی در خصوص ارزش محموله کشف شده تأکید کرد: از آنجا که بحث ارزش گذاری بر روی این مجموعه امری تخصصی است هنوز از سوی مسئولان امر در این خصوص اقدامات کامل صورت نگرفته و ارزش‌گذاری کامل نشده است.
وی متذکر شد: از آنجا که بررسی‌ها در خصوص این محموله، یک امر ملی بود امکان اطلاع‌رسانی به هنگام در این خصوص برای ما مقدور نبود اما با انتشار اخبار در این خصوص لازم شد نمایشگاهی از بعضی اقلام محموله تشکیل و اطلاع‌رسانی لازم را در دستور کار خود قرار دهیم.
وی گفت:‌ این محموله وزنی در حدود پنج تن و نیم و در قالب 318 کارتن بسته‌بندی شده بود که طی هفت سال و نیم تهیه و به منظور انتقال در دستور کار قرار گرفته بود.
وی اظهار داشت: بر اساس قوانین هر گونه محموله‌ای که غیر از لوازم شخصی و منزل در مرسوله دیپلمات‌ها یا رایزن‌های دیگر کشورها قرار داشته باشد قاچاق محسوب و از انتقال آنها ممانعت به عمل خواهد آمد.
وی متذکر شد: جدای از تمام این مباحث حمل و انتقال عتیقه در هر شرایطی غیر قانونی و قاچاق محسوب می‌شود مگر اینکه از سوی میراث فرهنگی مجوز لازم جهت انتقال به دیگر کشورها را داشته باشند، البته اخذ چنین مجوزی از سوی میراث فرهنگی بسیار محدود و در موارد خاص امکان‌پذیر است.
وی ادامه داد: در قوانین دیپلماتیک هر گونه بازدیدی ممنوع است مگر اینکه شک و شبهه‌ای بر محموله در حال حمل وارد شود که آنهم با هماهنگی‌های لازم با وزارت امور خارجه و در حضور نماینده وزارتخانه مذکور محموله باز و مورد بررسی قرار می‌گیرد.
وی افزود: هیچ‌گونه اطلاعی مبنی بر چگونگی جمع‌آوری این محموله توسط رایزن آرژانتین در دست نیست زیرا مباحث در دست پیگیری است، ما فقط انجام مسائل گمرکی آن را عهده‌دار بودیم و در این خصوص نمی‌توانیم پیگیری‌های لازم را صورت دهیم.
وی خاطرنشان کرد: انتقال چنین محموله‌ای با این حجم برای اولین بار است که اتفاق افتاده است البته دیپلمات‌های دیگر کشور‌ها طی سال‌های گذشته اقدامات مشابهی نیز صورت داده بودند اما بسیار کمتر و با حجم ناچیزی بود بدین سبب انتقال چنین محموله‌ای با این تنوع برای اولین بار توسط نیروهای گمرکی کشف شده است.