اجرای حکم عادلانه ارزش آن را دارد که انسان جانش را فدا کند
ساعت ٥:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٦ : توسط : حسینی
رییس جمهوری در مراسم تودیع و معارفه روسای سابق و جدید قوه قضاییه با بیان اینکه اجرای حکم عادلانه ارزش آن را دارد که انسان جانش را فدا کند، اظهار داشت: دولت و قوه مجریه همچنان که در زمان ریاست آقای شاهرودی با تمام توان در خدمت بود، در آینده نیز همراه آقای لاریجانی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر محمود احمدی نژاد روز دوشنبه در مراسم معارفه رییس جدید قوه قضاییه با تقدیر از خدمات آیت الله شاهرودی رییس سابق این قوه، وی را عالمی دقیق، به روز، خلاق و دلسوز دانست که خدمات فراوانی از موضع حوزه ریاست قوه قضائیه به جمهوری اسلامی و ملت ایران تقدیم کرده است.
رییس قوه مجریه اظهار داشت: در سال‌هایی که من در خدمت ایشان بوده ام از نظرات ارزشمند آیت الله شاهرودی در مسائل عمده کشور استفاده کردیم .
احمدی نژاد گفت: به جناب آقای لاریجانی که به عنوان رئیس جدید قوه قضائیه معرفی شده اند تبریک می گویم و آرزو می کنم که ایشان در مسند قضا سرمنشا خدمات ارزنده به مردم و جمهوری اسلامی باشند.
رئیس جمهور با اشاره به بحث عدالت افزود: عدالت فلسفه تشکیل حکومت اسلامی است.عدالت احیاگر انسانیت و نقطه کمال انسان است.
وی تصریح کرد: برخلاف تصور بعضی ها که جامعه باید در قله به عدالت برسد معتقدم عدالت دامنه است. عدالت ضامن شکوفایی حقیقت انسانیت است.
رییس جمهوری گفت: بدون اجرای عدالت، آرامش و عدالت برقرار نمی شود. عدالت، دل‌ها را از حقیقت آگاه می کند و باید به نقطه ای برسیم که آحاد جامعه احساس امنیت درونی بکند و هیچ کس احساس نکند که کرامت و شخصیت او مخدودش و تخریب شده است و هیچ کس احساس نکند که عنصر دست چندم است و فرصت برای شکوفایی او در اختیار نبوده است.
احمدی نژاد خاطر نشان کرد: ‌اجرای عدالت بالاترین ماموریت و آغاز ماموریت برای دستیابی برای قله های کمال است. مهمترین ماموریت انبیاء الهی، ائمه (ع) و البته امام عصر عج برقراری عدالت است.
رییس قوه مجریه گفت: عدالت که برپا شد، انسان‌ها تازه خدا را می شناسند و طعم انسانیت را می چشند. این ماموریت ماست و همه مسئولان و همه قوا مسئولند. مقررات و قوانین باید اصلاح شوند اما دراین میان، نقش قوه قضائیه ممتاز و بی بدیل است چرا که تضمین جاری شدن عدالت و صیانت از حقوق شهروندی و امنیت و رسیدگی سریع و عادلانه و قاطع، بهترین عامل پیشگیری از جرم است.
رییس جمهوری گفت: به همین دلیل است که ویژگی هایی که برای یک قاضی برشمرده شده است جز در مواردی که مربوط به امامت جامعه می شود ویژه و مهم است.
وی تصریح کرد: قاضی با تقواترین، خداترس ترین و بهترین باید باشد. قاضی در اسلام، باید از نام ها و تمایلات مادی خالی شده باشد چرا که این اهمیت برای قاضی برشمرده شده است.
احمدی نژاد افزود: یک قاضی، تنظیم کننده، تعادل آفرین و تضمین اجرای قوانین است. دولت و قوه مجریه با تمام توان، همان‌طور که در زمان ریاست جناب آقای شاهرودی در خدمت بود در آینده نیز همراه آقای لاریجانی می باشند.
رییس جمهوری، اجرای عدالت را مهمترین ماموریت دانست و گفت: البته اجرای عدالت بطور کامل مقدور نیست چرا که شرایط مهیا نیست و باید الویت بندی کرد.
احمدی نژاد با اشاره به سخنان آیت الله لاریجانی رئیس جدید قوه قضائیه مبنی بر اینکه در اجرای قانون به هیچ عنوان گذشت نخواهد کرد، گفت: خوشحالیم که این سخنان را می شنویم و این قاطعیت را احساس می کنیم. اگر قانون بطور کامل اجرا شود و صاحبان قدرت و ثروت پای میز محاکمه کشیده شوند کسی جرات نمی کند قانون شکنی کند.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه باید فرهنگ مقابله با قانون شکنی نهادینه شود، گفت: با اجرای عدالت، پایین دستی ها هم خلاف نمی کنند. باید وضع به گونه ای باشد که صاحبان قدرت، مکنت و نفوذ از رسیدگی قضایی و اجرای عدالت مصون نمانند در غیر این صورت امنیت جامعه تضمین نخواهد بود.
احمدی نژاد اظهار داشت: یک حکومت ممکن است با انحرافات فکری و اخلاقی پابرجا بماند اما با عدم اجرای عدالت و فراگیری عدالت امکان بقا نخواهد داشت.
رییس جمهوری با اشاره به بخش دیگری از سخنان رییس جدید قوه قضایه مبنی بر اجرای دقیق قانون و مساوی بودن افراد در مقابل آن، تصریح کرد: ما هستیم و پشتیبانی می کنیم و از اجرای عدالت حمایت می کنیم ،هر چند که فشارها، فضاسازی ها و رودربایستی ها، در کار قضا می آید اما قاضی که دارای ویژگی های اشاره شده باشد، تحت تاثیر قرار نمی گیرد.
احمدی نژاد خاطر نشان کرد: البته امروز قضات شجاع فراوانی در قوه قضاییه وجود دارد که امید است مسیری که برای اصلاح قوه قضاییه و مطابق تراز انقلاب آغاز شده، همچنان با مدیریت آقای لاریجانی ادامه یابد.