وال استریت ژورنال: آلمان برای تحریم ایران قانونی را وضع نکرده است
ساعت ۱:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٢ : توسط : حسینی

روزنامه وال استریت ژورنال با اشاره به سابقه دیرینه مبادلات آلمان و ایران نوشت: برلین هیچ اقدام قانونی را برای تحریم و منع صادرات خود به ایران اتخاذ نکرده است.
به نوشته این روزنامه، این در حالی است که شرکت‌های آلمانی تحت فشار فزاینده‌ای قرار دارند که روابط تجاری خود با ایران را قطع کنند یا از سطح آن بکاهند. وال استریت ژورنال می‌افزاید: آلمان طی سال‌های اخیر بزرگترین صادرکننده کالا به ایران در درون اتحادیه اروپا بوده و کارشناسان اقتصادی هشدار می‌دهند در صورت توقف صادرات به ایران فرصت‌های شغلی بسیاری در آلمان از دست خواهد رفت. صادرات آلمان به ایران در سال گذشته با رشد 9 درصدی به 9/3 میلیارد یورو رسید. حجم کل مبادلات دو کشور در این مدت نیز 7/5 میلیارد یورو اعلام شده است.
در این گزارش ادعا شده است: توافق ایران با 1+5 در روز پنجشنبه تا حدودی تنش‌ها میان غرب و ایران را کاهش داده اما چنانچه ایران به وعده‌های خود در این نشست عمل نکند طرح تحریم مجدد ایران دنبال خواهد شد. دولت آلمان که پس از چین دومین صادرکننده بزرگ کالا به ایران نیز محسوب می‌شود با توجه به وجود رکود اقتصادی در داخل سعی کرده است موضع متعادلی در قبال طرح تحریم ایران داشته باشد. این کشور به رغم حمایت از هشدارهای امریکا در مورد تحریم ایران به شرکت‌های آلمانی اجازه می‌دهد همچنان مبادلات خود را با این کشور حفظ کنند.
در عین حال طی ماه‌های اخیر دولت دموکرات مسیحی آلمان موضع سخت‌تری را در قبال ایران اتخاذ کرده است. برخی شرکت‌ها می‌گویند دولت آلمان روند صدور مجوزهای لازم برای صادرات به ایران را کند‌تر کرده و استراتژی «ایجاد دلسردی» را دنبال می‌کند تا شرکت‌های آلمانی از ادامه رابطه با ایران منصرف شوند. کاهش ضمانت‌های صادراتی از جمله اقدامات دولت در این زمینه است.