پاسخ ایران به ادعای تکراری رئیس‌جمهوری آرژانتین
ساعت ۱:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٢ : توسط : حسینی

ایران بار دیگر این گفته رئیس جمهوری آرژانتین را که برخی ایرانیان با بمب‌گذاری بوئنوس آیرس رابطه داشته اند، بی اساس خوانده و از آن کشور خواسته است با طرح اتهامات بی اساس علیه دیگران، نکوشد که کوتاهی خود را برای اجرای عدالت، بپوشاند.
این موضع تهران واکنشی به بخشی از سخنرانی رئیس جمهوری آرژانتین در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل است. موضع تهران در نامه محمد خزائی، سفیر و نماینده دائم ایران در اختیار علی عبدالسلام الترکی،رئیس شصت و چهارمین نشست مجمع عمومی قرار گرفته است.نمایندگی ایران در نیویورک در این نامه گفته است «روز چهارشنبه 23 سپتامبر 2009 رئیس جمهوری آرژانتین اظهارات بی اساسی را مبنی بر رابطه ایرانیان با موضوع بمب گذاری در بوئنوس آیرس تکرار کرد.»
این نمایندگی تصریح دارد: در حالی که با گذشت 15 سال از آن حادثه بمب‌گذاری ملامت انگیز هنوز هیچ چشم اندازی از اجرای عدالت برای خانواده‌های داغدیده وجود ندارد مقامات آرژانتینی همچنان به انحراف اذهان عمومی در مورد قصور خود در به مجازات رساندن مجرمان واقعی از طریق عنوان کردن اتهامات بی‌اساس نسبت به شهروندان ایرانی و دخالت در امور داخلی جمهوری اسلامی ادامه می‌دهند. این نامه می‌افزاید: جمهوری اسلامی ایران این گونه موضع گیری های غیر مسئولانه را محکوم کرده و به طور قاطع این ادعا ها را به عنوان ادعا هایی کاملاً بی اساس، بی محتوا و دخالت در امور داخلی خود را رد می کند.این نمایندگی افزوده است: کل پرونده آمیا مملو از نقص، جعل، فساد و ساختگی بودن اسناد و مدارک تقلبی و همچنین نفوذ های خارجی و سیاسی شده است. در این نامه خاطرنشان شده است:کل سناریو جعل ارتباط اتباع ایرانی برخاسته از اظهارات غیرمستندی است که از فراریان خیانتکار و اعضای یک گروه بدنام تروریستی گرفته شده‌ا‌ند.