کارشکنی وزارت خارجه فرانسه در سفر ریاضیدانان این کشور به ایران
ساعت ٥:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٦ : توسط : حسینی
تعدادی از ریاضیدانان فرانسوی که قصد حضور در چهلمین کنفرانس ریاضی ایران را داشتند، با کارشکنی و ممانعت وزارت خارجه فرانسه برای خروج از این کشور مواجه شدند.
به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، اولین روز برگزاری چهلمین کنفرانس ریاضی کشور با حاشیه‌هایی همراه بود که یکی از آنها، غیبت ریاضیدانان فرانسوی در این کنفرانس بود.
* به گفته دکتر "سیاوش شهشهانی" دبیر چهلمین کنفرانس ریاضی کشور قرار بود که چهار ریاضیدان فرانسوی در این کنفرانس حضور پیدا کنند که موفق به انجام این کار نشدند. این چند نفر طی نامه‌های جداگانه‌ای دلیل غیبت خود را مخالفت وزارت خارجه فرانسه نسبت به حضور آنها در ایران اعلام کرده‌اند.
شهشهانی این را هم گفت که حتی یکی از این ریاضیدانان که نسبت به او شناخت دارم و می‌دانم که به مسائل سیاسی توجهی ندارد و در یک شرکت فناوری اطلاعات در فرانسه کار می‌کند، در نامه‌ای اعلام کرد که به خاطر یک سری دلایلی که وزارت خارجه فرانسه به او اعلام کرده، نمِی‌تواند در کنفرانس ایران حضور پیدا کند.
* این کنفرانس که در سالن تربیت بدنی دانشگاه صنعتی شریف در حال برگزاری است، با استقبال گسترده دانشجویان و فارغ‌التحصیلان ریاضی کشور روبه‌ رو شده است، به طوری که تقریبا تمام هزار صندلی تدارک دیده شده برای این مراسم از سوی متقاضیان پر شده بود.
* برخی از مهمانان که تازه به مراسم رسیده بودند، با چمدان سفر خود در افتتاحیه کنفرانس حضور پیدا کردند.
* برخی از متقاضیان حضور در این کنفرانس نیز که موفق به ثبت نام اینترنتی نشده بودند، در همان ابتدای سالن با پرداخت نقدی، موفق به ثبت نام و حضور در این کنفرانس شدند.
* در این مراسم، حضور دکتر "محمد علی نجفی" وزیر پیشین آموزش و پرورش و عضو کنونی شورای اسلامی شهر تهران جالب توجه بود. وی هنگام تقدیر از پیشکسوتان ریاضی کشور با دکتر "محمدمهدی زاهدی" وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در کنار یکدیگر ایستادند. وقتی از زاهدی سوال شد که چگونه است که شما و دکتر نجفی در کنار یکدیگر هستید؟ وزیر علوم پاسخ داد: علم، وحدت گرا است و باعث نزدیکی افراد به یکدیگر می‌شود.
زاهدی و نجفی از نظر گرایش‌های سیاسی در دو سوی مخالف یکدیگر هستند.
چهلمین کنفرانس ریاضی کشور صبح امروز دوشنبه (26 مرداد ماه) در سالن تربیت بدنی دانشگاه صنعتی شریف آغاز به کار کرده و تا 29 مرداد ماه ادامه خواهد داشت.