وعده فرانسه درباره تأمین سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران
ساعت ۱۱:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱۱ : توسط : حسینی

وزیر امور خارجه فرانسه از تمایل دولت این کشور درخصوص فروش اورانیوم غنی‌شده به ایران خبر داد.
برنار کوشنر در حاشیه دیدار با سران روسیه در مسکو در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت‌: این [تأمین اورانیوم غنی‌شده برای ایران] برای رآکتور تحقیقاتی است و ما پاسخ مثبتی را در واکنش [به این طرح] ارائه داده‌ایم. به گزارش خبرگزاری فرانسه، محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران پیش از این اعلام کرده است ایران مسئله خرید اورانیوم غنی‌شده به میزان مورد نیاز برای رآکتور تحقیقاتی را از یک طرف سوم در مذاکرات ژنو مطرح خواهد کرد.
خبرگزاری‌ روسی ایتارتاس به نقل از یک منبع آگاه به این مسئله گزارش دادند که نظر مسکو درخصوص این ایده مثبت است. منبع یاد شده گفت: اگر آژانس هسته‌ای سازمان ملل نزد ما بیاید، ما حاضریم اورانیوم را بگیریم و آن را غنی‌سازی کنیم.
این منبع گفت که این ایده شامل آن است که روسیه اورانیوم با غنای پائین ایران را بگیرد و آن را بیشتر غنی‌سازی کند و سپس آن را به فرانسه یا آرژانتین بدهد تا به سوخت تبدیل شود.
استقبال کوشنر از این طرح در حالی است که فرانسه هنوز قرارداد هسته‌ای را که با ایران انعقاد کرده، اجرا نکرده است.
شرکت آروا چندی پیش اعلام کرد که ایران مالک 10 درصد یک شرکت هسته‌ای فرانسه است که یک چهارم اورانیوم غنی‌سازی جهان را تولید می‌کند. یک سخنگوی آروا با بیان این که ایران یک شریک غیرفعال اورودیف است، افزود: هیچ گونه نقل و انتقال فناوری به جمهوری اسلامی وجود نداشته است.