عملیاتی شدن زیردریایی 500 تنی ایران تا دو سال دیگر
ساعت ۱٠:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱۱ : توسط : حسینی

معاون جهاد خودکفایی نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه انواع زیردریایی‌های سبک در صنایع دفاعی کشورمان به تولید انبوه رسیده است، اظهار داشت: تا دو سال آینده زیردریایی با تناژ 500 تن را به آب می‌اندازیم.

امیر دریادار فرهاد امیری معاون جهاد خودکفایی نیروی دریایی ارتش در گفتگو با فارس، با اشاره به عملیاتی شدن جدیدترین ناوچه موشک‌انداز این نیرو که به نام درفش در منطقه چهارم دریایی ارتش در دریای مازندران به آب انداخته شد، اظهار داشت: این ناوچه از کلاس ناوچه‌های موشک‌اندازهای ارتش است که در منطقه جنوب از آنها استفاده می‌شود.
امیری با بیان اینکه در خلال جنگ تحمیلی دو فروند از ناوچه‌های کلاس پیکان با نام پیکان و جوشن را قهرمانانه از دست دادیم، خاطر نشان کرد: با تلاش نیروی دریایی ارتش و سازمان صنایع دریایی، توانستیم برای اولین بار سه فروند از ناوچه‌های کلاس پیکان را جایگزین کنیم که اولین آنها به یاد ناوچه قهرمان پیکان، پیکان نام گرفت، ناوچه دوم جوشن و سومین ناوچه موشک‌انداز نیز به نام درفش در روزهای اخیر عملیاتی شد.
وی در خصوص ویژگی‌های ناوچه موشک‌انداز درفش با بیان اینکه این ناوچه به پیشرفته‌ترین تجهیزات و تسلیحات دریایی مجهز است، به توپ 76 میلی متری بر روی سینه این ناوچه اشاره کرد و افزود: این توپ یکی از به‌روزترین تسلیحات دریایی جهان است که در ناوچه موشک‌انداز درفش به کار گرفته است.
امیری با بیان اینکه در زمینه خودکفایی در نیروی دریایی ارتش به مراحل قابل قبولی رسیده‌ایم، تصریح کرد: می‌توانیم مدعی باشیم که امروز تمامی نیازهای این نیرو را در داخل کشور و به همت متخصصین داخلی تولید می‌کنیم.
وی با بیان اینکه امروز انواع زیردریایی‌های سبک در صنایع دفاعی کشور به تولید انبوه رسیده و تاکنون تعداد قابل توجهی نیز به توان زیرسطحی کشورمان افزوده شده است، افزود: به امید خدا تا دو سال آینده، زیردریایی کلاس متوسط با تناژ 500 تن را به آب انداخته و در این زمینه نیز به خودکفایی خواهیم رسید.