دادستان کل کشور:از حداکثر ظرفیتها برای صیانت از حقوق عامه بهره بردیم
ساعت ٥:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٦ : توسط : حسینی
دادستان کل کشور درباره عملکرد خود در 5 سال گذشته گفت: از حداکثر ظرفیت‌های ممکن برای صیانت از حقوق عامه بهره بردیم.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی دادستانی کل کشور،‌ قربانعلی دری نجف آبادی با اشاره به اقدامات انجام شده در طول دوران تصدی خود بر تشکیلات دادستانی کل، به تشریح ضرورتهای فراروی این نهاد عالی قضائی پرداخت.
دری نجف آبادی، ایجاد دادستانی استانی و شبکه ای شدن نظام دادسرایی با محوریت دادستانی کل و توانمندسازی اهرمهای نظارتی دادستانی کل بر دادسراها را از جمله ضرورت های فرا روی دادستان بیان کرد .
به گفته وی، ایجاد تشکیلات مناسب برای احیای حقوق عامه و استیفای حقوق شهروندی در دادستانی کل با لحاظ همه ضمانت اجراهای مناسب و کارآمد و مؤثر و ایجاد تشکیلات پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی با صلاحیت و کارآمدی فراگیر و فرادستگاهی،حضور مؤثر و نظارت بر فرآیندهای تصمیم سازی اقتصادی را از جمله ضرورتهای فراروی دادستان کل دانست و خواستار حمایت جدی و نگاه استراتژیک به دادستانی کل توسط تصمیم گیران و دستگاههای مسئول در این امر شد .
دری نجف آبادی در ادامه به تشریح اقدامات خود در طول سنوات مسئولیت دادستانی کل به شرح ذیل پرداخت:
ـ دادستانی کل کشور بعنوان یکی از عالیترین مراجع قضائی در تشکیلات قوه قضائیه، تلاش وافری را در طول 5سال اخیر در حوزه وظایف محوله مبذول نموده است؛ بنابر اصل 156 قانون اساسی وظایفی بصورت مستقیم و یا غیرمستقیم بر عهده نهاد مدعی العمومی کشور محول گردیده که علیرغم عدم تفصیل وظایف و تکالیف محوله قانونی و نیز برخورداری از امکانات محدود و در عین حال با اتکا به نیروی انسانی خدوم و پرتلاش (30 نفر پرسنل قضائی و 100نفر پرسنل اداری) با انگیزه و اهتمام مجدانه و تشریک مساعی هدفمند، خدمات شایان توجهی به رسم خدمتگزاری به مردم شریف ایران و ادای دین به امام راحل و شهیدان والامقام، انجام داده است که ذیلاً به اهم آنها اشاره می گردد:
ـ این نهاد درطول 5 سال گذشته بیش از22 هزار نامه وارده و 14/500 نامه صادره و حدود 50 هزار نفر مراجعه کننده داشته است که عمدتاً ارشاد قضائی گردیده و یا خدمات قضائی مقتضی ارائه و اقدامات بایسته معمول گردیده است.
ـ در طی این مدت بیش از 200 سفر استانی بمنظور نظارت بر عملکرد دادسراها و ایفای نقش نظارتی مدعی العموم (وفق اصل 161قانون اساسی + ماده 17 قانون اصلاح پاره ای قوانین دادگستری + اختیارات مفوضه رئیس قوه قضائیه) انجام پذیرفته که عمدتاً مشتمل بر جلسات متعددی از قبیل بازدید از دادسراها و زندان ها و دیدار با همکاران قضائی و ستادی ـ شرکت در جلسه شورای تأمین استان ـ تشکیل ستاد جرایم خاص ـ تشکیل شورای حفظ حقوق بیت المال ـ سخنرانی و ارائه طریق و مشاوره در جمع قضات و کارکنان دادگستری و... بوده است .
ـ گسترش تعاملات و افزایش سطح روابط و مناسبات بین المللی از جمله برنامه های دادستانی کل بوده است؛ حضور فعال و هدفمند در کنگره های بین المللی و مراودات با دادستانهای کل و نیز تعداد بیش از 20 سفر خارجی از جمله :
یونان ـ فرانسه ـ پاکستان ـ مراکـش ـ قطر ـ چین ـ کره جنوبی ـ اندونزی ـ تایلند ـ پاکستان ـ ایتالیا ـ قبرس ـ رومانی انجام یافته و حضور فعالانه ای در اجلاس رؤسای قوه قضائیه کشورهای اسلامی و دادستانهای پایتخت کشـورهای اسلامی ـ همکاری در برگزاری چهارمین کنفرانس بین المللی فلسطین و تشکیل کمیسیون حقوقی و قضائی بررسی جنایات رژیم صهیونیستی در غزه داشته ایم .
ـ همچنین برگزاری نشست بین المللی حقوقدانان پیرامون تعقیب جنایات جنگی در غزه از دیگر اقدامات دادستانی کل است.
ـ پیگیری دعاوی حقوقی ایران ـ آمریکا،پیگیری پرونده انفجارآمیاـ (مرکز یهودیان بوئنوس آیرس)ـ جمع آوری مستندات وتنظیم شکایت علیه صدام ـ جمع آوری مستندات در زمینه جنایات تروریستی منافقین ازجمله دیگراقدامات دادستانی کل بوده است.
ـ موضوع اعمال ماده 18 درخصوص تشخیص خلاف بین شرع آرای مــحاکم در مدت 2 ســال درحدود 4770 پرونده ورودی داشته که 3469 پرونده مختومه در سال 86 و در حدود 2744 پرونــده ورودی داشـــته که 3261 پرونده مختومه در سال 87 گردیده است .
ـ تشکیل شورای عالی حفظ حقوق بیت المال و شوراهای فرعی در 30 استــان کشور که با این اقــدام روند زمین خواری به شدت کاهش یافته، بطوریکه در سراسر کشور حدود 982 هزار و 826 هکتار طبق احکام صادره از محاکم به بیت المال بازگردانده شده و حداقل 107 هزار هکتار نیز به محض ورود دادسرا به پرونده ، رفع تصرف شده است؛ ایجاد وحدت رویه قضائی و هماهنگی بین دستگاههای مسئول در امر مبارزه با زمین خواری و اتخاذ رویکردی پیشگیرانه در این خصوص مورد عنایت جدی قرار گرفته است .
ـ ایجاد پایگاه اطلاع رسانی شورای حفظ حقوق بیت المال به آدرسwww.beytolmal.ir و مهندسی اطلاع رسانی در این زمینه از دیگر اقدامات دادستانی کل کشور بوده است .
ـ در خصوص پرونده های موضوع ماده 32 ( مواد مخدر)تعداد 7898 فقره پرونده مختـــومه شده و مـــشاوره و معاضدت قضائی در این خصوص ارائه گردیده که حجم بالای رسیــدگی در این پرونـــده ها گویای تلاش مضاعف همکاران قضائی در حوزه معاونت قضائی دادستانی کل می باشد .
ـ برگزاری نشست منطقه ای پیشگیری و مبارزه با موادمخدر و روان گردان در کرمان از موارد دیگر در جهت ایجاد و خدمت رویه قضائی دربرخورد قضائی با پدیده شوم موادمخدر است؛ سیاستگزاری قضائی ـ ایجاد هماهنگی بین دستگاههای تصمیم گیر در عرصه مبارزه با موادمخدر و نیز حضور فعال در ستاد مبارزه با موادمخدر از جمله دیگر اقدامات است. برنامه ریزی و تدارک برای نمایشگاه مبارزه با موادمخدر در آبان ماه سال جاری نیز در دستور کار قرار دارد .
ـ تدوین طرح پیشنهادی دادستانی کل با عنوان استراتژی قضائی در امر پیشگیری و مبارزه با موادمخدر از جمله این موارد است.
ـ در خصوص بررسی موضوع ممنوعیت خروج و ممنوعیت معامله در طول 2 سال گذشته 28/319 فقره رســـیدگی شده و دستورات مقتضی به دادسراها داده شده و بمنظور حمایت از سرمایه گذاری، مــبادرت به بازنگری و غـــربالگری اسامی افراد مزبور گردیده است بطوریکه جلسات مکرری در تعامل با دستگاههای مختلف و بمنظور تأمین حقوق سرمایه گذاران برگزار نموده است .
ـ در خصوص ایرانیان خارج از کشور نیز اقدامات قابل توجهی به منظور جلب سرمایه گذاری این افراد شده و نیز تمهیداتی جهت بسترسازی اجرای اصل 44 قانون اساسی گردیده است. حضور فعالانه و با برنامه در شورای عالی نظارت بر اجرای اصل 44 و نیز شورای عالی رقابت از این جمله است .
ـ حضور فعالانه در هیأت عمومی دیوانعالی کشور و ارائه طریق مؤثر در آرای اصـراری حقوقی و کیفری و وحدت رویه بطوریکه در 4 سال گذشــته بطور کلی 51 فقره پـــرونده وحدت رویه مـطرح گردیده ، همچنین 119 فقره پرونده اصراری حقوقی و کیفری در هیأت عمومی دیوانعــالی کشور رسیدگی شده که 95% آرای صادره مطابق با دفاعیات و نظرات دادستان کل اصدار گردیده است که خود اقدام شایان توجهی است دادستانی کل مترصد به انتشار نقطه نظرات خود در هیأت عمومی می باشد و انشاء الله به صورت کتابی مدون ارائه خواهد شد .
ـ در سال گذشته در راستای ایفای وظیفه نظارت بر امر قرعه کشــی بانــکها از یک دوره قرعه کـــشی 28 بانک خصوصی و دولتی و مؤسسه مالی و اعتباری با 120 جلســه، تعـداد 5 قرعه کشی ابطال گردیده ـ و نیز16 مورد قرعه کشی شرکت انجام و 48 جلسه برگزار و قرعه کشی بدون ابطال انـجام پذیرفته و نظارت دقیق دادستانی کل بر فرآیند استقراع ، مجدانه در حال پیگیری و نهادینه شدن است .
ـ شرکت فعال و مؤثر در بیش از 40 نمایندگی و عضویت در شوراها و امور حکومتی در عرصه های اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و امنیتی و ... از جمله شورای پول و اعتبار، شورای عالی بانکها ـ نظارت بر نظام وظیفه ـ شورای عالی نظارت قوه قضائیه و ... نیز از دیگر اقدامات می باشد.
ـ ورود در عرصه احیای حقوق عامه از جمله شاخص ترین اقدامات این حوزه است؛پیگیری موضوع نوسان بازار مسکن ـ موضوعات زیست محیطی ( نظیرآلودگی هوای کلان شهرها ـ آب شرب سدها و رودخانه ها ـ معضلات زیست محیطی آزاد راه تهران شمال ـ جاده ابر ـ جنگل سرخه حصار ـ رودخانه اترک ـ سدلتیان ـ پسماندهای بیمارستانی) ارائه خدمات پزشکی و دارویی ـ مسائل اجتماعی نظیر ورود بی رویه اسباب بازی ـ مسائل دانشجویان ایرانی خارج از کشور ـ مصادره الواح گلین هخامنشی و اشیای تاریخی جیرفت و دیگر مواریث فرهنگی و تمدنی ـ ساماندهی NGO ها تولید و توزیع غیر مجاز محصولات سینمایی و رایانه ای و تشکیل کمیته برای پیگیری امور مزبور ـ برنامه ریزی و پیگیری تصویب قانون جرایم رایانه ای و تشکیل کمیته تعیین مصادیق جرایم رایانه و جلسات متعدد در خصوص سالم سازی فضای سایبر ـ بررسی نحوه خدمات رسانی اپراتورهای تلفن همراه ـ mms و sms ـ ودایع تلفن همراه و دیگر مسائل متفرقه نظیر پیگیری نقص فنی منجر به حریق یکی از محصولات ایران خودرو ـ تذکر به مسئولین ذیربط در خصوص گودبرداری های بی ضابطه و استانداردسازی نظارت بر ساخت و سازها ـ ساماندهی کلاسهای آموزشی و خدمات مشاوره ای و موارد فراوان دیگر که بالغ بر 300 جلسه پیرامون موضوعات مزبور به صورت کارشناسی و با حضور مسئولین و دست اندرکاران تشکیل گردیده است.
از جمله دیگر موارد شاخص اقدامات می توان به مؤلفه های زیر اشاره کرد :
ارتقای تشکیلات ـ ورود در پرونده های ملی و ایفای نقش مدعی العمومی در گستره کشوری ـ ایجاد سازوکار نظارت بر دادسراها ـ برگزاری 3 همایش سراسری دادستانهای کل کشور و انتشار مطالب مربوطه ـ ایجاد پایگاه اطلاع رسانی dadsetani.ir و تشکیل دفتر ارتباطات مردمی و شماره تلفن گویا ـ ایجاد دبیرخانه شورای حفظ حقوق بیت المال ( و سایت مربوطه) و تشکیل جلسات مستمر ـ ایجاد دبیرخانه مرکزی قضائی ـ انتظامی مبارزه با موادمخدر ـ ایجاد دفتر پیشگیری از وقوع جرم و معاونت سیاسی ـ امنیتی ـ نظارت بر ضابطین و زندانها ـ پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی و دفتر حمایت از سرمایه گذاری
ـ دفاع از حقوق اتباع ایرانی در سراسر جهان ـ از جمله 4 دیپلمات ربوده شده ایرانی در لبنان ـ امام موسی صدر ـ قضیه کیوان تابش ـ زهرا کاظمی ـ انجام امور مربوط به استعلامات انتخابات مجلس شورای اسلامی در خصوص 8 هزار کاندید نمایندگی مجلس و نیز نظارت بر روند تبلیغات کاندیداهای ریاست جمهوری
ـ حضور فعالانه در 20 شورا و کارگروه تخصصی،امنیتی از جمله شورای امنیت کشور ـ شورای هماهنگی اطلاعات و ...و نظارت و کنترل مسائل امنیتی بطوریکه بصورت مستمر با دادسراها در ارتباط بوده و موارد امنیتی ـ قضائی را رصد نموده و هماهنگی لازم مبذول گردیده است؛ از جمله موضوع آدم ربایی و جنایات تاسوکی ـ انفجار حسینیه رهپویان وصال شیراز ـ پرونده کلاهبرداری میلیاردی خوزستان که چندین هزار شاکی داشته (علی عیاشی) و موضوعات مربوط به فعالیت منافقین ـ پژاک و دیگر جریانات و گروهکهای معاند و نیز فعالیت بهائیت و ... در دستور کار قرار داشته است .
ـ روابط عمومی نیز تجهیز و به عبارتی احیا شد و بحمدالله به عنوان رتبه نخست اولین دوره انتخاب روابط عمومی های برتر قوه قضائیه انتخاب گردید؛ درطول 4 سال اخیر بیش از1100 عنوان خبری توسط روابط عمومی تولید شده است ـ تکریم ارباب رجوع و پاسخگویی مستمر در سطح داخلی و بین المللی ـ شرکت در بیش از 200 برنامه تلویزیونی، رادیویی ـ مصاحبه و نشست خبر از دیگر فعالیتهای موثر بوده است انتشار ویژه نامه دیجیتالی هفته قوه قضائیه وشرکت درنمایشگاه جامع عملکرد30 ساله دستگاه قضائی ـ انتشار ویژه نامه مکتوب«دادستان»و پردازش وتولید بیش از 300 عنوان تحقیق و مقاله قابل ارائه و محققانه از دیگر اقدامات بوده است.
ـ استراتژی سوم توسعه قضایی سرفصل دیگری فراروی دادستانی کل کشور است که برنامه های پیشنهادی خود را در جهت ارتقای نهاد مدعی العمومی کشور ارائه نموده است .