مشاور امنیت ملی آمریکا:آمریکا چاره‌ای جز تعامل با دولت احمدی‌نژاد ندارد
ساعت ۱٠:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/۱٩ : توسط : حسینی
مشاور امنیت ملی آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه "ان‌بی‌سی " تصریح کرد که واشنگتن برای پیشبرد پیشنهاد مذاکره خود به ایران، چاره‌ای جز تعامل با دولت احمدی نژاد ندارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران،به نقل از خبرگزاری "آسوشیتد‌پرس "، "هیلاری کلینتون " و "جیمز جونز " مشاور امنیت ملی آمریکا در مصاحبه‌هایی تلویزیونی که درباره برنامه هسته‌ای ایران صورت گرفت، شرکت کردند.
جیمز جونز با اشاره به برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرد: واشنگتن در حال حاضر به جز تعامل و معامله با دولت "احمدی‌نژاد "، رئیس‌جمهوری ایران، گزینه‌های بسیار محدودی دارد.
جونز در شبکه تلویزیونی "ان‌بی‌سی " اظهار کرد: ما باید با افرادی که هم‌اکنون در ایران حاکم هستند وارد تعامل شویم.
هیلاری کلینتون نیز در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان و در پاسخ به این مسئله که آمریکا به جز معامله با دولت احمدی‌‌نژاد، گزینه‌های بسیار اندکی دارد، اعلام کرد که آمریکا این واقعیت را می‌داند که ایران پیشنهاد مذاکره را نمی‌پذیرد.
آمریکا در ماه آوریل به ایران اعلام کرد که واشنگتن هنوز هم امیدوار است که تهران بر سر میز مذاکره با گروه 1+5 (پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان)، بازگردد تا مسئله برنامه هسته‌ای ایران مورد رسیدگی قرار گیرد.
بنا بر این گزارش، ایران همواره اعلام کرده است که برنامه هسته‌ای این کشور تنها برای تولید برق است.
در این مصاحبه خبری از کلینتون پرسیده شد: در زمانی‌که دولت اوباما به همراه گروه 1+5 درباره اعمال دور جدیدی از تحریم‌ها علیه ایران تلاش می‌کنند، آیا ایران باید پیشنهاد مذاکره آمریکا را رد کند و یا آن را نادیده گیرد؟
کلینتون در پاسخ به این سوال اعلام کرد: آمریکا تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا ایران را ترغیب کند تا به میز مذاکره ماه سپتامبر بازگردد.
وی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان تأکید کرد: ما هیچ گونه خیال باطلی نداریم. ما قبل از برگزاری انتخابات دهمین دوره ریاست‌جمهوری ایران نیز هیچ خیال باطلی نداشتیم که بتوانیم آن‌طور که در نظر آمریکا است با ایران وارد تعامل شویم.
وزیر امور خارجه آمریکا گفت: "باراک اوباما " رئیس‌جمهور آمریکا همچنین اعلام کرده بود که ما باید تا ماه سپتامبر منتظر پاسخ ایران بمانیم و این مسئله را بررسی کنیم.
"سوزان رایس " سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز در مصاحبه با شبکه خبری "سی‌ان‌ان " اعلام کرد که ضرب‌الاجل مذاکره با ایران برای ماه سپتامبر معین شده است و پس از فرارسیدن این تاریخ، واشنگتن در رابطه با پاسخ مثبت یا منفی ایران به آغاز مذاکره درباره برنامه هسته‌ای خود اقداماتی را انجام خواهد داد.