انتفاضه سوم در راه است
ساعت ٥:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱۱ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: آنچه امروز در مسجد‌الاقصی رخ می‌دهد خطر‌ناک‌تر از حادثه به آتش کشیده شدن این مکان مقدس در سال 1969 بود که در نتیجه آن جهان اسلام به انتفاضه برخاست و سازمان کنفرانس اسلامی تشکیل شد.


به گزارش فارس، مسجد‌الاقصی به عنوان قبل اول مسلمانان جهان، نه تنها نماد ملت فلسطین بلکه یک نماد جهانی اسلامی و مسیحی به شمار می‌رود. به گفته یک محقق فلسطینی، یهودیان افراطی از سال 1838 شبانه‌روز علیه مسجد مبارک الاقصی توطئه چینی می‌کنند. این مسجد از روز آتش‌زدن آن تا به امروز در معرض تهدید قرار داشته و دارد و شهادت فلسطینیان در سراسر سرزمین فلسطین برای دفاع از این مسجد صورت گرفته است که باید از استقامت و پایداری مردم فلسطین ستایش و در راستای حمایت از مسجد‌الاقصی و مدافعان مسجد‌الاقصی که مایه افتخار، عزت و کرامت امت اسلامی هستند، اقدام عاجل نمود.
زیرا موضوع مسجد‌الاقصی تنها مربوط به سرنوشت و حقوق چهار‌ میلیون و پانصد هزار مسلمان ساکن در فلسطین نیست. بلکه آنان از یک سو نماینده یک میلیارد و پانصد میلیون مسلمان جهان و از سوی دیگر نماینده تمامی مسیحیان جهان به شمار می‌روند که تنها 8000 مسیحی در قدس باقی مانده است و آنان از خدمت به مقدساتشان محرومند. در تبیین جایگاه والای مسجد‌الاقصی در نزد امت اسلام همین بس که در مقایسه با مکه و مدینه، فقط 54 تن از صحابه رسول مکرم اسلام در مکه مکرمه آرمیده‌اند و فقط دو تن از آنان به خاطر مکه مکرمه شهید شدند، حال آنکه در راه مسجد مبارک الاقصی نزدیک به 10 هزار تن از صحابه حضرت محمد مصطفی (ص) شربت شهادت را نوشیده‌اند و در اطراف این مکان مقدس 16 قبرستان وجود دارد که قبر 3500 تن از صحابه رسول (ص) در آنها قرار دارد.

گذری بر تاریخ مصیبت‌بار معاصر شهر قدس

ابتدا یهودیان با کمک ابراهیم پاشا فرزند محمد علی از سال 1838 توطئه‌چینی‌های خود علیه مسجد‌الاقصی را آغاز کردند. محمد‌علی یک مرد بی‌سواد بود و سعی داشت یک طرح شوم صهیونیستی را با حمایت انگلیس پیاده کند و او کسی است که برای نخستین بار به یهودیان دستور اجازه مالکیت داد و فلسطینیان را از دست بردن به سلاح محروم کرد و در زمان وی نخستین خانه یهودی در قدس احداث شد.
طرح رژیم صهیونیستی در زمینه تخریب مسجد‌الاقصی در 1898/8/29 و طرح شوم این رژیم در زمینه به دست گرفتن حاکمیت این مکان مقدس در تاریخ 1917/12/9 کلید خورد؛ روزی که "‌المبیو " به آن تاخت و طرح شوم محمد علی در تاریخ 1948/5/15 به اجرا درآمد و در سال 1967 مسجد‌الاقصی به دست صهیونیست‌ها افتاد و از آن تاریخ به بعد روند تجاوزات علیه این مکان مقدس افزایش یافت.
پس از امضای توافقنامه ننگین " اسلو " این تجاوزات شدت وحدت بیشتری یافت و اکنون یهودیان کار ساخت گنبد " ماستر " برای قدس را به پایان رسانده‌اند که این گنبد بلندتر از گنبد مسجد‌الاقصی است که 35 متر ارتفاع دارد در حالی که ارتفاع گنبد ماستر 36 متر است. آنان می‌خواهند که گنبدشان در شهر بیت‌المقدس گنبد ماستر باشد، مثل تاج محل در هند و برج ایفل در پاریس.

وضعیت فعلی مسجد‌الاقصی

در حال حاضر بیش از 25 تشکل یهودی افراطی در داخل مسجد‌الاقصی در زمینه بازسازی معبد کذایی فعالیت می‌کنند یهودیان همچنین یک معبدی را در نزدیکی مسجد‌الاقصی احداث می‌کنند و در زیر فنداسیون‌های این مسجد و اطراف آن دست به کاوش می‌زنند. به گونه‌ای که نتیجه حفاری‌های زیر مسجد‌الاقصی تبدیل به یک شبکه به هم پیوسته از تونل‌ها و راههای زیر زمینی شده است که در زبان عامه به آن " شهر زیرزمینی " اطلاق می‌شود.
در واقع در داخل دیوارهای قدس در هر کیلومتر بیش از 75 کانون شهرک‌نشین وجود دارد که شاید برخی از مجتمع‌ها در فاصله یک متری ساخته شده‌اند یا در فاصله یک در دو متر ساخته شده‌اند و گذشته از آن یهودیان افراطی در زیر و اطراف مسجد‌الاقصی دست به حفاری و احداث جاده‌های فرعی می‌زنند، به گونه‌ای که این اقدام ارتباط ساختاری قدس با محیط عربی آن را قطع کرده است. بافت جمعیتی بیت‌المقدس نیز بدین صورت است که 64 درصد یهودیان ساکن قدس در این شهر به دنیا آمده‌اند و 58 درصد یهودیان هستند یا طرفدار اعمال تندروانه ضد‌اسلامی می‌باشند. برای غلبه جمعیت یهودی این شهر نسبت به مسلمانان و مسیحیان حدود 10 درصد یهودیان مهاجر به اسراییل به شهر قدس و مناطق اطراف آن انتقال داده می‌شوند. مسئولان صهیونیستی در تعقیب سیاست تغییر بافت جمعیتی قدس، از طریق ایجاد رعب و وحشت ساکنان آن، معمولا درنده خوترین یهودیان مهاجر را در شهر قدس و اطراف آن اسکان داده و می‌دهند.


اقدام شوم اخیر صهیونیست‌ها در تهاجم به مسجد‌الاقصی

رژیم صهیونیستی در ادامه جنایات اخیر خود با همکاری و هماهنگی گروهی حدود 40 نفره از صهیونیست‌های افراطی ساکن شهرک جدید‌الاحداث در شرق بیت‌المقدس، در روز یکشنبه به بهانه ادای مناسک مذهبی در آستانه " عید آمرزش " با لباس مبدل توریست قصد ورود از باب‌الاسباط را داشتند که موفق نشدند. لذا با همکاری پلیس رژیم صهیونیستی از باب‌المغاربه وارد شدند. این گروه در سالگرد ورود " آریل شارون " نخست‌وزیر پیشین این رژیم به مسجد‌الاقصی که منجر به ایجاد انتفاضه مسجد‌الاقصی شد، از ماهها پیش برای برگزاری مراسم دینی تلمودی ( احیای عید غفران یهودی) به مسجد‌الاقصی یورش بردند. که با مقاومت جوانان مسلمان فلسطینی که برای دفاع از مسجد‌الاقصی در صحن آن تجمع کرده بودند و از ورود یهودی‌های افراطی ممانعت می‌کردند مواجه شدند.
پلیس رژیم صهیونیستی به کمک گروه افراطی آمده و با شمار زیادی از شهروندان فلسطینی شهر قدس در مسجد‌الاقصی درگیر شدند و جنایات جدیدی را در تاریخ تجاوزات خود به امکان مقدس مسلمانان رقم زدند. به اعتقاد اسماعیل هنیه نخست وزیر منتخب فلسطین، در حال حاضر شهر قدس اشغالی یکی از بحرانی‌ترین شرایط خود را تجربه می‌کند، اقدامات شوم آنان در این ماجرا به شرح زیر است.
1 ـ یورش ناجوانمردانه به صحن مسجد‌الاقصی: ‌این هجمه از قبل برنامه‌ریزی شده نه اولین تهاجم خواهد بود و نه آخرین تهاجم، تکرار هر یک از تهاجمات و یورش‌ها در پی تعقیب هدفی صورت می‌گیرد.
2 ـ هتک حرمت مسجد‌الاقصی بحث هتک حرمت این مکان مقدس به اندازه‌ای جدی و غیر مترقبه بود که محمد دحلان عضو کمیته مرکزی جنبش فتح اقدام روز یکشنبه یهودیان افراطی با کمک پلیس رژیم صهیونیستی را نقض حرمت مسجد‌الاقصی دانسته و آن را به منزله بازی با آتش و نقض خط قرمز تلقی کرد که مردم اجازه آن را به صهیونیست‌ها نمی‌دهند، لذا رژیم صهیونیستی مسئول تبعات اقدام خطرناک یهودیان افراطی است. وی اینگونه اقدامات را زمینه‌ساز وقوع انتفاضه سوم ارزیابی کرد.

3 ـ مجروح کردن دستکم 45 فلسطینی:
4 ـ ربودن تعداد زیادی از فلسطینیان ( دستکم، 50 جوان) ساکن در شهر قدیمی قدس، به گفته منابع آگاه، عملیات بازداشت فلسطینیان از روز یکشنبه تا روز سه‌شنبه ادامه داشت. ناصر قوس، رئیس باشگاه الاسیر در بیت‌المقدس اعلام کرد: دستگیری‌ها در منطقه حاره، السعدیه، خیابان الواد، منطقه باب حطه، منطقه سلسله ، منطقه سلوان، الثوری و باب‌العامود صورت گرفت. این جوانان در حالی دستگیر شدند که از حریم مسجد‌‌‌الاقصی دفاع می‌کردند.
ارتش رژیم صهیونیستی اعتراف کرد که با زیر نظر گرفتن افراد شرکت کننده در حوادث اخیر مسجد مبارک الاقصی از طریق دوربین‌های امنیتی تعبیه شده در داخل مسجد‌الاقصی و دیگر نقاط و خیابان‌های شهر قدس که در جریان آن برخی جوانان بیت‌المقدسی از ورود نظامیان و شهرک نشینان صهیونیست به داخل این مسجد ممانعت کرده بودند،اقدام به بازداشت برخی جوانان فلسطینی کرده است.
"جمال الخضری " از نمایندگان فراکسیون پارلمانی " تغییر و اصلاح " وابسته به جنبش مقاومت اسلامی " حماس " بازداشت دهها تن از جوانان شهر اشغالی قدس و بستن درب‌های مسجد مبارک‌الاقصی به روی نمازگران فلسطینی را " اقدامی تروریستی " قلمداد کرد که هدف از آن تهدید شهروندان فلسطینی و ایجاد ترس و نگرانی در میان آنهاست.
الخضری روز سه‌شنبه ( 2009/9/29) طی بیانیه‌ای اقدامات اخیر رژیم صهیونیستی را مستلزم اعمال مجازات‌های بین‌المللی علیه آن و تحرکات اعتراض‌آمیز کشورهای عربی و اسلامی در مخالفت با این جنایت‌های صهیونیستی دانست. وی هدف از اقدامات مذبور رژیم اشغالگر قدس را خالی کردن مسجد‌الاقصی از نمازگزاران که نقش سنگربان و مدافع این مسجد را ایفا می‌کنند، عنوان کرد تا بدین ترتیب، در صورت حمله مجدد نظامیان صهیونیستی به این مسجد هیچ مانعی در مقابل آنها وجود نداشته باشد.
الخضری در پایان، شهروندان شهر اشغالی قدس و حومه آن و نیز ساکنان اراضی اشغالی سال 48 را به حضور در مسجد‌الاقصی و صحن‌های آن فرا خوانده تا پلیس و شهرک‌نشینان صهیونیست فرصت اجرای هیچ توطئه‌ای را علیه این مسجد نداشته باشند.

5 ـ ممانعت صهیونیست‌ها از ورود فلسطینی‌های زیر 40 سال به صحن مسجد‌الاقصی برای شرکت در نمازجماعت مسجد در روز سه‌شنبه.

علل تکرار تهاجم به مسجد‌الاقصی

1 ـ عدم تحرک دولت‌های عربی و وابستگی آنان به سیاست‌های آمریکا: سعید ابومحفوظ کارشناس امور مسجد‌الاقصی در این باره می‌گوید: مسئله‌ای که یهودیان را نسبت به تعدی و تعرض به ساحت‌قدسی مسجد مبارک‌الاقصی جری تر می‌کند سستی موضع طرف‌های عربی در زمینه دفاع از این مسجد است که از تمامی ارزش‌ها و باورهای دینی فاصله گرفته‌اند. برخی از متفکران اسلامی بر این باورند که آنچه امروز در مسجد‌الاقصی رخ می‌دهد خطر‌ناک‌تر از حادثه به آتش کشیده شدن این مکان مقدس در سال 1969 بود که در نتیجه آن جهان اسلام به انتفاضه برخاست و سازمان کنفرانس اسلامی تشکیل شد. امت اسلامی باید نسبت به آنچه در مسجد‌الاقصی به دست صهیونیست‌ها رخ می‌دهد، آگاه باشد. اگر امت اسلامی در همان زمان که بخشی از منبر صلاح‌الدین را به آتش کشیدند به پاخاست و رهبران خود را وادار کردند که به خاطر مسجد‌الاقصی نشست تشکیل دهند، امروز مسئله خطرناک‌تر از قبل شده است اما با این حال امت و رهبران امت اسلامی اقدامی برای حفاظت از قدس شریف نمی‌کنند.

2 ـ حمایت بی‌دریغ انگلیس و آمریکا از رژیم صهیونیستی: غده سرطانی رژیم صهیونیستی در بدو امر با حمایت و پشتیبانی دولت بریتانیا منعقد و شکل‌ گرفت، پس از دوره‌ای آمریکا به عنوان قدرت برتر به حمایت این رژیم پرداخت در ماههای اخیر در حمایت از سران این رژیم به دولت‌های عربی فشار آورد تار روابط خود خود را با اسرائیل غاصب به صورت عادی در آورند.
3 ـ وجود سران سازشکار در میان فلسطینی‌ها: مشکل جدی مردم فلسطین بیش از آنکه از سوی بیگانگان و یا دشمنان باشد از سوی دوستانی است که دست دوستی به آمریکا و رژیم صهیونیستی می‌دهند و در راستای سازشکاری از هیچ گونه امتیاز‌دهی به طرف مقابل دریغ نمی‌ورزند.

اهداف رژیم صهیونیستی از این تهاجمات مکرر به مسجد‌الاقصی
1 ـ برگزاری مراسم مذهبی یهودی در بیت‌المقدس: ( احیای عید غفران یهودی) برای فراهم کردن مقدمات انتقال مراسم مذهبی یهودیان از مراکزی نظیر " اورشلیم " به قدس شرقی و مسجد‌الاقصی است و این در واقع آغاز تلاش و برنامه‌ریزی جدی برای یهودی‌سازی بیت‌المقدس است.
2 ـ تحریک مبارزان فلسطینی و نیز مسلمانان جهان، تا میزان حساسیت آنان را نسبت به مسجد‌الاقصی و توانمندی آنها را در دفاع از بیازمایند. جبهه خلق برای آزادی فلسطین( فرماندهی کل) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که اقدام رژیم صهیونیستی به منظور سنجش واکنش ملت‌های عربی و اسلامی است و بسنده کردن به محکومیت صرف، سرپوش گذاشتن بر این جنایت است.
3 ـ از بین بردن هویت عربی و اسلامی قدس( یهودی‌سازی تمامی یا بخش گسترده‌ای از شهر بیت‌المقدس و بیرون راندن ساکنان آن از خانه و کاشانه‌شان) پارلمان این رژیم در تاریخ 2009/8/3 طرح فروش زمین‌های آوارگان فلسطینی به افراد حقیقی و حقوقی یهودی در هر جای این سرزمین را به تصویب رسانده است. بدین ترتیب بر حسب قوانین " اسرائیل " هر گونه رابطه میان صاحبان حقیقی زمین‌های فلسطینی با سرزمین‌شان قطع می‌گردد و این چیزی است که رژیم صهیونیستی از سال 1948 تاکنون به شکل قانونی آشکار جرعت نکرده بود به آن مبادرت بورزد.
اما اکنون رهبران رژیم صهیونیستی شعار یهودی‌سازی این رژیم به ویژه در بیت‌المقدس را به طور نهایی عملی کرده‌اند. زیرا رژیم صهیونیستی با طرد و آواره ساختن ساکنان قدس از خانه‌هایشان آن هم در برابر چشمان جهانیان آن گونه که در سه هفته قبل رخ داد به مرحله مقابله با قوانین و مصوبات بیت‌المللی رسیده است و هیچ نهاد جهانی نیز در برابر اقدامات خودسرانه این رژیم‌کاری جز صرف محکومیت انجام نمی‌دهد آنچه در قدس شریف رخ می‌دهد در راستای نابودی سازمان یافته عرب‌ها اعم از مسلمانان و مسیحیان ارزیابی می‌شود هر چند بخش اعظم تجاوزات و تعرضات متوجه مسلمانان است که از طریق تجاوزات پی در پی صهیونیستی‌ها به مسجد‌الاقصی صورت می‌گیرد.

تدوین:حسین شوشتری