متکی خبر دیدار با برخی اعضای کنگره امریکا در جریان سفر به واشنگتن را رد کرد
ساعت ۱٠:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٠ : توسط : حسینی
منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران، این گزارش برخی رسانه های آمریکایی را که می گوید او در جریان سفر چندساعته اش به واشنگتن با شماری از اعضای کنگره آمریکا دیدار و گفت و گو کرده , رد می کند.

وی روز پنجشنبه در گفت و گویی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در نیویورک گفت :"اگر روزی لازم باشد این دیدار انجام گیرد , انجام خواهد شد ولی در این سفر, چنین دیداری انجام نشده است".
متکی که برای شرکت در شصت و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک بسر می برد , روز چهارشنبه برای دیداری چند ساعته از دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن , راهی پایتخت آمریکا شد.
طی 30 سال گذشته , این دومین سفر یک وزیر خارجه ایران به واشنگتن بود.
پیش از متکی , کمال خرازی وزیر خارجه وقت ایران نیز در دهه 90 میلادی دیداری از واشنگتن داشته است.
البته این دومین سفر متکی به واشنگتن محسوب می شود . او 18 سال پیش نیز یعنی زمانی که معاونت وزارت خارجه را برعهده داشت , برای بازدید از دفتر حافظ منافع ایران راهی واشنگتن شده بود.
خبرنگار ایرنا در ادامه این گفت و گو پرسید که برخی رسانه های آمریکایی صدور سریع مجوز برای انجام این سفر را پیام حسن نیت واشنگتن به تهران تلقی کرده اند, آیا با این تحلیل موافقید؟
متکی با اشاره به اینکه مجوز این سفر در فاصله کوتاهی از سوی مقامهای آمریکایی ارائه شد , جواب داد:" در عالم سیاست , ما سعی می کنیم که خیلی گران نخریم و خیلی هم ارزان نفروشیم".
ایران و آمریکا حدود 30 سال است که روابط سیاسی ندارند و دیپلماتها و حتی خبرنگاران ایرانی که برای فعالیت در سازمان ملل راهی نیویورک می شوند , فقط حق تردد در محدوده 25 مایلی سازمان ملل را دارند.
خروج از این منطقه 25 مایلی نیازمند کسب مجوزی از مقامهای مسوول آمریکایی است.
وزیر امور خارجه در ادامه گفت و گو با ایرنا توضیح داد: صرفنظر از فضایی که سعی شد بوجود بیاید , قاعدتا ایران و آمریکا خارج از بحث روابط سیاسی و دیپلماتیک , حوزه های مختلفی از مسایل و یا زمینه ها را دارند از جمله در حوزه های فرهنگی , اجتماعی و در بخش موسسات مطالعاتی که طی 30 سال گذشته اینگونه ارتباطات بین دو کشور وجود داشته است وافرادی خارج از مقامات رسمی , معمولا در سمینارهای مشترک یکدیگر شرکت می کردند.
متکی تصریح کرد: ما در دستگاه دیپلماسی منعی برای اینگونه ارتباطات و تبادل نظرها نمی بینیم بنابر این حوزه همکاری های مطالعاتی و فرهنگی و اجتماعی و حتی حوزه مطالعات بین المللی امنیتی , مباحثی است که می تواند در آن قالب های شناخته شده ای که در دنیا وجود دارد صورت گیرد.
وی افزود: و البته اینها اکنون ارتباطی به این سفر من ندارد.
"ما بیشترین ایرانیان خارج از کشور را در ایالت متحده آمریکا داریم و بیشترین کار کنسولی در ارتباط با ایرانیان را در آمریکا داریم و به همین دلیل دفتر حافظ منافع ما در واشنگتن به لحاظ تعداد کارکنان بزرگترین نمایندگی ما در خارج از کشور است و این به جهت مسوولیتی است که این دفتر برعهده دارد" .
وزیر امور خارجه گفت: رویکرد دولت نهم و در دولت دهم توجه هرچه بیشتر به ایرانیان بوده و هست و ما سعی داریم رفت و آمد اینها به کشور و سرزمین مادری خود را تسهیل کنیم و تسهیل حضور آنها در فعالیت های اجتماعی , اقتصادی و بشردوستانه کشورشان مثل هر اقلیت دیگری که در آمریکا زندگی می کند از وظایفی است که دولت باید به آن بپیردازد و برای آن برنامه ریزی کرده ایم.
وی افزود: در چهار سال گذشته سعی کردیم صمیمانه ترین ارتباطات را با ایرانیان خارج از کشور داشته باشیم و بیشترین همایش های بزرگ ایرانیان را در خارج از کشور در دولت نهم برگزار کردیم.
" فکر می کنم این صمیمیت و ارتباط گسترده با ایرانیان موجب شد که در انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری 270 درصد مشارکت بیشتر ایرانیان را داشته باشیم آنچه که برای ما مهم بوده , حضور اینها در انتخابات و رای به هر نامزدی بوده که به آن علاقه مند بوده اند.
نفس این حضور به نظر من گویای گشایش یک فصل جدیدی است در یک آشتی و صمیمیت دوسویه میان هموطنان ایرانی خارج از کشور و نظام و کشور و مردمشان . بنابر این من چندین ساعت در دفتر حافظ منافع وقت گذاشتم تا تک تک همکارانمان در این دفتر گزارش ها و کارهایشان را ارائه دهند و فکر می کنم به نتایج خوبی رسیدیم.
با توجه به اینکه با اینها معمولا مراوده داریم ایجاب می کرد که از نزدیک از تلاش آنها تشکر و به جدیت رسیدگی به کار ایرانیان تاکید کنم".
متکی در پایان گفت اینها بخشهای عمده ای بود که سفر چند ساعته من به واشنگتن را به خود اختصاص داد.