انتظار می‌رود بازرسان طی دو هفته آینده از سایت هسته‌ای فردو بازرسی کنند
ساعت ٩:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٩ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رئیس کمیسیون سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به افزایش گفتگوهای هسته‌ای شش کشور با ایران، از توافق ایران با بازدید بازرسان آژانس از سایت فردو خبر داد و گفت: انتظار داریم که این بازرسی طی دو هفته آینده صورت گیرد.


به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، "خاویر سولانا "، رئیس کمیسیون سیاست خارجی گفت: گفتگوهای هسته‌ای شش کشور با ایران افزایش خواهد یافت.
وی افزود: دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل بزودی از سایت جدید هسته‌ای ایران [در فردو] بازرسی خواهد کرد.
سولانا ادامه داد: قدرت‌های جهان انتظار دارند که ایران طی دو هفته آینده به بازرسان آژانس اجازه بازرسی از مرکز جدید غنی‌سازی خود خواهد داد.
وی گفت: شش کشور و ایران در اصل درباره صدور اورانیوم ایران به طرفهای ثالت برای غنی‌سازی کامل توافق کردند.
سولانا همچنین پس از پایان گفتگوهای امروز ژنو در جمع خبرنگاران ایرانی با اشاره به توافق حاصله برای مذاکرات بعدی ایران و شش کشور تا پیش از پایان ماه اکتبر، گفت: توافق شد معاونان ما قبل از این ملاقات با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند.
وی افزود: امیدوارم در دوره زمانی کوتاهی به نتایج مثبتی برسیم و تا قبل از پایان سال، تحلیل کاملی درباره اوضاع داشته باشیم.
سعید جلیلی نیز در این باره با بیان اینکه مذاکرات خوبی را آغاز کردیم،‌ خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران بسته پیشنهادی خود و محورهایی را که برای همکاری‌های جهانی دارد، پیشنهاد کرد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: ما بسته پیشنهادی را تبیین و درباره آن توضیح دادیم. قرار شد معاونان ما جلساتی را داشته باشند و در قالب مدالیته درباره بسته پیشنهادی ایران گفتگوها را ادامه دهیم.