واشنگتن‌پست:‌ چین بزرگترین چالش پیش روی آمریکا برای تحریم ایران است
ساعت ۸:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٩ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: روزنامه آمریکایی "واشنگتن پست " در گزارشی از چین به عنوان بزرگترین چالش پیش روی دولت "باراک اباما "‌ در تحریم ایران یاد کرد.


به گزارش فارس به نقل از واشنگتن پست، دولت اوباما که تا حد زیادی از جلب موافقت پکن برای اعمال تحریم های شدید علیه ایران مایوس شده است، برای اعمال این تحریم ها، علاوه بر متقاعد کردن روسیه،‌ باید بر مخالفت سرسختانه چین فائق آید.
مقامات آمریکایی نگرانی‌شان را از مخالفت چین پنهان نکرده‌اند. یکی از مقامات بلند پایه دولت آمریکا در این رابطه گفت که چین،‌ مساله ایران را یک قضیه فوری محسوب نمی‌کند و خواستار حفظ روابط خود با ایران است.
واشنگتن پست،‌ نیاز اقتصاد رو به رشد چین به نفت ایران، سرمایه‌گذاری‌های پکن به ویژه در صنعت نفت ایران، سیاست عدم مداخله در امور داخلی سایر کشورها که چین از دهه 1950 در سیاست خارجی‌اش اعمال می کند، مخالفت پکن با حمله نظامی برای حل بحران و تاکید بر ضرورت ارجاع مسایل به سازمان ملل را از دلایل اصلی مخالفت چین با اعمال تحریم های شدید مورد نظر آمریکا بر ایران، برشمرد.
شرکت چینی "سینوپک "‌در سال 2004 ، یک قرارداد 70 میلیارد دلاری برای توسعه میدان نفتی "یادآوران " و خرید سالانه 10 میلیون تن گاز طبیعی مایع به مدت 25 سال از ایران امضا کرد.
شرکت ملی نفت چین در ماه ژوئن ، قرارداد 5 میلیارد دلاری را با شرکت ملی نفت ایران برای توسعه میدان عظیم گازی پارس امضا کرد.
این روزنامه افزود:‌ سرمایه گذاری های چین به منزله سپر حمایتی و دفاعی از ایران در برابر اعمال تحریم هایی است که به زعم "هیلاری کلینتون " وزیر خارجه آمریکا ،‌ "فلج کننده " خواهد بود.
به گفته "گال لوفت " مدیر اجرایی "موسسه بررسی امنیت جهانی " ، ایران ،‌ وابستگی 40 درصدی اش به بنزین وارداتی را به 25 درصد کاهش داده و به همین دلیل است که به نظر می‌رسد قدرتهای غربی دیگر چندان علاقه‌ای به تحریم واردات بنزین به ایران نیستند.
طبق گفته مقامات دولتی و تحلیلگران آمریکایی، چین از همکاری با برنامه وزارت خزانه داری آمریکا برای کنترل شرکت های حمل و نقل کالا مستقر در هنگ کنگ نیز سر باز زده است.