اشکال قانونی در واگذاری شرکت مخابرات به بنیاد تعاون سپاه وجود ندارد
ساعت ۸:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٩ : توسط : حسینی

"سیدشمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد در حاشیه جلسه امروز هیات دولت با توجه به برخی اظهار نظرات درباره وجود اشکال قانونی در واگذاری شرکت مخابرات به بنیاد تعاون سپاه،اگفت: طبق قانون سیاست‌های کلی اجرای اصل 44، دولت می‌تواند به یکی از سه گروه بخش خصوصی، تعاونی یا عمومی غیردولتی موضوع واگذاری را انجام دهد که واگذاری شرکت مخابرات خارج از این موضوع نبوده است.
وی با تاکید بر اینکه رسانه‌ها به این موضوع‌‌ها نگاه تخصصی‌تری داشته باشند، افزود: نهادهای عمومی غیردولتی می‌توانند تا 40 درصد ارزش هر بازار را در اختیار بگیرند نه 40 درصد ارزش هر بنگاه.
وزیر اقتصاد همچنین بر قانونی بودن تمام جنبه‌های واگذاری شرکت مخابرات صحه گذاشت و از کارشناسان خواست اگر در این زمینه نقد یا شبهه‌ای دارند آن را به وی و سایر مراجع قانونی منتقل کنند.

پس از آنکه بزرگترین معامله تاریخ بورس ایران یکشنبه با عرضه بلوکی سهام 50 بعلاوه یک درصدی شرکت مخابرات که از آن به عنوان "سهام کنترلی" نام برده می‌شود، رقم خورد، برخی رسانه‌ها این معامله را شبه‌ناک دانسته و از قول رئیس شورای رقابت از احتمال ابطال معامله مخابرات خبر دادند.

اما آنچه که در واگذاری این سهام بیشتر مورد توجه قرار گرفت، حساسیت‌های موجود به ویژه به لحاظ امنیتی درباره شرکت مخابرات بود که شرکت‌کنندگان در این معامله بزرگ پیشتر به تأیید سازمان خصوصی‌سازی و سازمان بورس رسیدند.

تا روز شنبه تنها "تعاونی پیشگامان کویر یزد" و "توسعه اعتماد مبین" به عنوان خریدار بلوک ۵۰ به علاوه یک درصدی مخابرات مورد تأیید قرار گرفته بودند اما یک روز قبل از برگزاری بزرگترین معامله بورس ایران سازمان خصوصی‌سازی از تأیید "مؤسسه اقتصاد مهر ایرانیان" به عنوان سومین خردیدار سهام کنترلی شرکت مخابرات ایران خبر داد.

با کناره‌گیری "تعاونی پیشگامان کویر یزد"، تنها دو مؤسسه "اعتماد مبین" و "مهر اقتصاد ایرانیان" برای خرید بلوک ۵۰ بعلاوه یک درصدی سهام مخابرات با هم رقابت کردند که در نهایت "اعتماد مبین" هر سهم این شرکت را ۳۴۰ تومان و ۹ ریال خریداری کرد.