دیپلماتهای غربی: ایران به طرح موضوع هسته‌ای خود در نشست ژنو تمایلی نشان نداد
ساعت ٧:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٩ : توسط : حسینی

برگزاری فارس: منابع دیپلمات غربی فاش کردند هیئت ایرانی در نشست صبح امروز ژنو مشخصا به طرح موضوع هسته‌ای ایران تمایلی نشان نداد.


به گزارش فارس، همانطور که ایران پیش از آغاز مذاکرات امروز خود با گروه 1+5 (کشورهای عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان) اعلام کرده بود که در مذاکرات اول اکتبر درباره موضوع هسته‌ای خود مذاکره نمی‌کند، منابع دیپلمات غربی خبر دادند که ایران در نشست صبح در ژنو به طرح موضوع هسته‌ای خود تمایلی نشان نداد.
این خبر در حالی منتشر می‌شود که هنوز از محتوای مذاکرات امروز گروه 1+5 با ایران گزارشی منتشر نشده است.
خبرگزاری آلمان در این خصوص نوشت: منابع دیپلمات غربی فاش کردند که هیئت ایرانی حاضر در مذاکرات ژنو مشخصا درباره طرح برنامه هسته‌ای خود تمایلی نشان نداد.
این منابع همچینن اعلام کردند که هیئت ایرانی تاکید کرده است که آنان فقط درباره موضوعاتی مانند منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و مسائل صلح مذاکره خواهند کرد.
خبرگزاری رویترز ساعاتی پیش به نقل از یک منبع ناشناس مدعی شد که نمایندگی ایران در گفتگوهای ژنو موضوع هسته‌ای را در آغاز به کار جلسه مطرح کرده است.
پیش از این مقامات غربی اعلام کرده بودند که موضوع هسته‌ای ایران یکی از مسائل مطرح شده در مذاکرات امروز ژنو خواهد بود.
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان امروز در بیانیه‌ای با اشاره به نشست صبح در ژنو اعلام کرد که سعید جلیلی دبیر شورای امنیت ملی ایران در گفت‌وگوهای صریح و روشن خود با خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نمایندگان شش کشور در ژنو، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از حقوق حقه خود به هیچ عنوان منصرف نخواهد شد.
در این بیانیه آمده است که مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز پنجشنبه در دور اول گفتگوهای ژنو همچنین با تشریح تفصیلی چارچوب بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های اقتصادی، بین‌المللی، سیاسی و امنیتی، بر لزوم خلع سلاح کامل جهانی تاکید کرد.
نشست بعد از ظهر مذاکرات ژنو هم‌اکنون ادامه دارد.