مقاومت برخی منتفذین کمیسیون آموزش در برابر نظارت مجلس بر دانشگاه آزاد
ساعت ۱٢:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٩ : توسط : حسینی

 

آجرلو در حالی از بایکوت بررسی موضوع وقف دانشگاه آزاد در کمیسیون آموزش خبر می‌دهد که پیش از این اعضای موثری از این کمیسیون به موضوع وقف دانشگاه آزاد انتقاد شدید کرده‌ و آن را غیرقانونی دانسته‌اند.

شبکه ایران: چندی پیش هیئت موسس دانشگاه آزاد بیانیه ای صادر کرد و از وقف کلیه اموال دانشگاه آزاد خبر داد، به جز دفتر مقام معظم رهبری که خبر داد، "موافقتی از ناحیه رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص وقف اموال دانشگاه آزاد اسلامی اعلام نشده است"، شورای عالی انقلاب فرهنگی و سازمان اوقاف دو مرجع رسمی دیگر بودند که با مخالفت خود، وقف دانشگاه آزاد را با چالش‌های قانونی جدی مواجه کرد.

مخبر دزفولی، دبیر شورای انقلاب فرهنگی از الزام تصویب وقف دانشگاه از سوی شورای انقلاب فرهنگی سخن گفت، همچنان که منابع آگاه در سازمان اوقاف و امور خیریه تاکید کردند "هنوز نامه‌ای برای وقف دانشگاه آزاد به دست ما نرسیده است".

به دنبال طرح موانع قانونی اقدام دانشگاه آزاد، پشنهادات زیادی برای ورود مجلس به این موضوع و تحقیق و تفحص درباره آن مطرح شد.

 اما با وجود ابهامات متعدد درباره قانونی بودن رویه وقف دانشگاه آزاد، فاطمه آجرلو از مقاومت‌های مبهمی در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس برای ممانعت از پیگیری این مسئله سخن گفت.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در مصاحبه با فارس خبر داد که "به رغم ارائه پیشنهادهای متعدد بررسی وقف اموال دانشگاه آزاد در دستور کار کمیسیون آموزش قرار نمی‌گیرد."

 آجرلو ضمن تاکید بر پیگیری این موضوع از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت، "زمین‌های دانشگاه آزاد دولتی است و دانشگاه آزاد نمی‌تواند اموال عمومی را وقف کند چرا که زمانی می‌توان اموال را وقف کرد که این اموال شخصی باشند."

 آجرلو در حالی از بایکوت بررسی موضوع وقف دانشگاه آزاد در کمیسیون آموزش خبر می‌دهد که اعضای موثری از این کمیسیون به موضوع وقف دانشگاه آزاد انتقاد شدید کرده‌ و آن را غیرقانونی دانسته‌اند.

در این راستا علیرضا زاکانی، از اعضای کمیسیون آموزش، وقف اموال دانشگاه آزاد را "غیرقانونی"، "غیرشرعی" و "مخاطره‌آمیز" دانسته است.

امروز هم لاله افتخاری، از دیگر اعضای کمیسیون آموزش در گفت‌و‌گو با شبکه ایران ضمن تاکید بر حرکت در مسیر قانونی گفت که ابتدا باید روند وقف اموال دانشگاه آزاد بررسی شود و اگر مشخص شود که این روند برخلاف قانون بوده باید اصلاح شود.

نوراله حیدری، عضو دیگر این کمیسیون هم گفته که "هیئت امنای دانشگاه آزاد مالک این اموال نیستند که اختیار وقف آن را داشته باشند."

با این وجود، گرچه هیچ مقام رسمی درباره علت خروج بحث وقف اموال دانشگاه آزاد از دستور کار کمیسیون آموزش سخنی نگفته اما برخی فعالان سیاسی مقاومت‌ها برای به فراموشی سپردن این موضوع را در مجلس، بیش از هر چیزی به موضع رئیس کمیسیون آموزش در قبال این دانشگاه مرتبط می‌دانند.

عباسپور، رئیس این کمیسیون در پاسخ به سوال ایسنا درباره وقف دانشگاه آزاد گفته بود "دانشگاه آزاد دارای یکسری حساسیت‌هاست که ترجیح می‌دهم اصلا وارد مباحث آن نشوم، چرا که ورود به این حساسیت‌ها به کار ما لطمه می‌زند."

 نوع موضع گیری‌های ریاست کمیسیون آموزش در حالی نقش نظارتی مجلس بر گسترده‌ترین دانشگاه کشور را تحت الشعاع خود قرار داده است که بسیاری از نمایندگان مجلس، وقف دانشگاه آزاد را راه‌حلی برای فرار از نظارت ارزیابی کرده بودند.