پیشنهاد ایران به غرب برای تبادل سوخت هسته‌ای
ساعت ۱٢:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٩ : توسط : حسینی

رئیس‌جمهور با اشاره به اهمیت جلسه امروز ایران با کشورهای 1 + 5 گفت: ‌این جلسه آزمایشی برای سنجش میزان صداقت این کشورها محسوب می‌شود.

دکتر محمود احمدی‌نژاد روزگذشته پس از پایان جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران تصریح کرد: ‌مسائل مهمی ‌در جهان در جریان است و چالش‌های سنگین اقتصادی، ‌ امنیتی و تنظیم روابط بین الملل همه را تحت تاثیر قرار داده است. وی افزود: ‌ بسته پیشنهادی ما ناظر بر گفت‌وگوهای جامع برای همکاری و مشارکت عمومی‌در رأس این چالش‌ها و حل مسائل برآمده از چالش‌های اصلی است. رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه آنها از بسته پیشنهادی ما استقبال قابل توجهی کردند، ‌ اضافه کرد: ‌ جلسه فردا (امروز)از جهات گوناگون ویژگی‌های قابل توجهی دارد. احمدی‌نژاد جلسه امروز را صحنه آزمایشی برای سنجش اراده برخی دولت‌ها به پیگیری شعار تغییر خواند و افزود: ‌ این جلسه فرصت استثنایی برای دو کشور اروپایی و دولت آمریکاست که شرایط خود را در دنیا تغییر دهند و نحوه تعامل خود با دولت‌ها را اصلاح کنند و به قانون، ‌ عدالت و احترام متقابل بازگردند. رئیس‌جمهور در عین حال افزود: ‌ خودمان را برای هر شرایطی آماده کرده ایم و ملت ایران در سی سال اخیر به خوبی یاد گرفته است که روی پای خود بایستد و هر شرایطی را به نفع خود تغییر دهد. احمدی‌نژاد گفت: ‌ همراهی، ‌ همزبانی و همکاری از نظر ما بهتر است اما قطعا کسانی که مذاکره می‌کنند مختارند هر سیاستی را دنبال کنند اما ما آسیب نمی‌بینیم و ترجیح ما این است که همکاری و تعامل باشد.
خلع سلاح باید جدی گرفته شود
رئیس‌جمهور درادامه در تشریح پیشنهادهای ایران به گروه 1 + 5 با بیان اینکه از موضوعات کلیدی پیشنهادی ما بحث اقتصاد جهان است، ‌ گفت: ‌ بحران‌های اقتصادی ناشی از برخی بدعمل کردن ها، ‌ زیاده خواهی‌ها و نظام ربوی سرمایه داری است. رئیس‌جمهور چالش بعدی را که از موضوعات پیشنهادی ایران است، ‌ خلع سلاح جهانی برشمرد و گفت: ‌ وجود ده‌ها هزار سلاح اتمی، ‌ شیمیایی و بیولوژیکی در برخی کشورها سمت و سوی این موضوع را به بیراهه کشانده است. احمدی‌نژاد با بیان اینکه ما معتقدیم باید خلع سلاح جدی گرفته شود، ‌ افزود: ‌ اگر این موضوع را به کسانی که خودشان سلاح اتمی‌دارند بسپاریم به سرانجام نخواهد رسید، ‌ کما اینکه در 40 سال گذشته این طور بوده است.
اوباما به تعهد خود عمل کند
رئیس‌جمهور درباره اظهارنظر برخی سران کشورهای غربی در امریکا درخصوص تاسیسات جدید غنی سازی کشورمان گفت: ‌ اقدام آنها جزو اشتباهات تاریخی آنها بود چون ما همواره با آژانس بین المللی انرژی اتمی‌همکاری می‌کنیم. وی اضافه کرد: آنها خیال می‌کردند می‌توانند جنجال به راه بیندازند اما تیرشان به سنگ خورد. رئیس‌جمهور با اشاره به اظهارات اوباما رئیس‌جمهور امریکا در سازمان ملل متحد گفت: ‌ آقای اوباما به تعدادی از غلط‌کاری‌های دولت‌های قبلی اعتراف و تعهد کرد که تکرار نشود و اکنون انتظار داریم آقای اوباما به تعهد خود عمل کند و شاهد رفتارهای غلط گذشته نباشیم و این اشتباهات را تکرار نکند.
پیشنهاد خرید سوخت راکتور تهران به 1 + 5

رئیس‌جمهور گفت: ‌در بسته پیشنهادی ما به 1 + 5 پیشنهاد خرید سوخت لازم برای راکتور تهران داده شده است.

احمدی‌نژاد افزود: ‌ یک موضوع خاص هم در پیشنهادهای ما آمده و آن خرید سوخت 19 و 75 صدم درصد غنی شده برای راکتور تهران است.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه هر یک از کشورها که بتوانند این سوخت را تامین کنند ما از آنها خریداری خواهیم کرد گفت: ‌ حتی آمادگی داریم تا مواد 3 و نیم درصد به آنها بدهیم و سوخت غنی شده 20 درصد یا 19 و 75 صدم درصد به ما برگردانند.
وضعیت غیرعادی در بازار وجود ندارد

رئیس‌جمهور با انتقاد از برخی فضاسازی‌ها گفت: ‌ به ملت عزیز عرض می‌کنم که هیچ وضع غیرعادی در بازار و اقتصاد نداریم. احمدی‌نژاد گفت: ‌ به نظر می‌رسد برخی‌ها به دنبال این هستند که در چرخش کار اقتصاد کشور مشکلاتی ایجاد شود و با فضاسازی روانی و با برخی شایعات دروغ می‌خواهند بازار ما را آشفته کنند.

وی گفت: ‌ البته طبیعی است که با توجه به بحران اقتصادی جهانی مشکلاتی هم وجود داشته باشد اما اینکه بخواهند برخی‌ها در قالب خبرسازی دروغین، ‌ خبری از مسؤول رده چندم کشور بگیرند و مردم را آشفته کنند مورد انتقاد ماست.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: ‌ هیچ شرایط بحرانی در اقتصاد نداریم و اگر مشکلی در ارزاق و زندگی مردم پیش آمد پی گیری و برخورد خواهیم کرد. وی گفت: ‌ برخی‌ها با جنجال دنبال ایجاد دغدغه در میان مردم هستند تا از این طریق بتوانند جیب برخی‌ها را پرکنند. احمدی‌نژاد تصریح کرد: ‌‌ هرچه زودتر طرح تحول اقتصادی و هدفمند کردن یارانه‌ها در اختیار دولت قرار گیرد مشکلات اقتصادی زودتر حل می‌شود چرا که این طرح‌ها اصلی ترین راه گسترش سیاست‌های اصل 44 است.