کفش‌های موهن از طریق گمرک وارد نشده‌اند
ساعت ٦:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۸ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: معاون امور گمرکی گمرک گفت: کفش‌های موهن وارد شده در بازار هرگز از طریق گمرک وارد کشور نشده است و ماجرای آن مشابه شلوارهای چینی موهنی است که به شکل قاچاق وارد کشور شد.


محمد رضا نادری در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با تاکید بر اینکه کفش‌های موهن وارد شده در بازار هرگز از طریق گمرک وارد کشور نشده است اظهار داشت: ماجرای آن مشابه شلوارهای چینی موهنی است که به شکل قاچاق وارد کشور شد و نیروی انتظامی مبدأ ورود آن را کشف کرد و امکان واردات چنین کالاهایی از مبادی رسمی وجود ندارد.
وی با بیان اینکه اختلاف آمار واردات بنزین گمرک و وزارت نفت مسئله جدیدی نیست اظهار داشت: آماری که وزارت نفت ارائه می‌کند بر اساس ورود کشتی و میزان فرآورده تخلیه شده است و یک فاصله زمانی بین زمان تخلیه کشتی و زمان اظهار ان به گمرک وجود دارد.
معاون امور گمرکی گمرک اضافه کرد: آمار گمرک صرفا بر اساس اظهارنامه‌هایی که به گمرک تسلیم می‌شود تنظیم می‌شود اما آمار وزارت نفت بر اساس میزان کالایی است که اظهار شده و اظهار نشده وارد کشور شده است.
وی گفت: با وزارت نفت جلسه‌ای داشتیم و از آنها خواستیم که فاصله زمان تخلیه و اظهار را حذف کنند و وزارت نفت هم این مسئله را پذیرفت.
نادری با بیان اینکه آمار گمرک بر اساس اسناد ترخیص و‌آمار وزارت نفت بر اساس اسناد ورود است اظهار داشت: بنزین و فراورده های نفتی نیز کالایی نیست که بتوان آن را نگه داشت تا اظهار شود.
وی درباره فرآیند اظهار و ترخیص کالا گفت: در فرایندی که طی می شود بازرسان این کالاها را چک می کنند و صورتجلسه‌ای با حضور نمایندگان وزارت نفت، گمرک، سازمان بنادر و کاپیتان کشتی تنظیم می‌شود و بعد از آن کالا به گمرک اظهار می‌شود.
وی افزود: آزمایشگاه‌های مجهزی در مبادی ورودی وجود دارد که فرآورده را آزمایش می‌کنند و اگر مطابق استانداردها نباشد وزارت نفت اصلا فرآورده را تخلیه نخواهد کرد.
نادری در ادامه گفت: غالب اختلاف حساب گمرک و وزارت نفت تصفیه شده اما بخش کوچکی از این اختلاف باقی مانده که ما از وزارت نفت اسناد و اظهارنامه‌ای که بر اساس آن حقوق گمرکی را پرداخته‌اند مطالبه کرده ایم و وزارت نفت هم می‌گوید این حقوق پرداخت شده و اظهار خواهد شد.
وی با بیان اینکه خوشبختانه اختلاف گمرک با وزارت نفت باتوجه به حجم بالای فعالیتها بسیار ناچیز شده است ولی هنوز صفر نشده است افزود: سازمان های وزارت نفت هر 365 روز سال چه در بخش واردات و چه در بخش صادرات با گمرک کار دارند.
نادری اضافه کرد: در بخش هوایی همه روزهای سال گمرک فعال است و وزارت نفت هم فعالیت مربوط به گمرک دارد و در بخش دریایی به جز عاشورا و روز اول فروردین همه ساله گمرک فعال است اما اگر موضوع فعالیت سوخت باشد عاشورا و اول فروردین نیز کار گمرک تعطیل نمی شود و در بخش‌های زمینی نیز وضعیت مشابهی حاکم است.