فایننشال تایمز: شکست عربستان در ممانعت از ارسال تسلیحات روسی به ایران
ساعت ٤:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۸ : توسط : حسینی
روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز نوشت: عربستان سعودی در صدد جلوگیری از ارسال محموله موشک های پیشرفته زمین به هوای روسی به ایران است. رییس مرکز تحلیل راهبردها و فناوریهای روسیه می نویسد که این کشور این سیستم دفاعی را علیرغم خواست آمریکا و عربستان به ایران تحویل خواهد داد.

به گزارش ایرنا، فایننشال تایمز به نقل از "دیپلماتهای مطلع از جریان مذاکرات" نوشت: سعودی ها به روس ها پیشنهاد خرید دو میلیارد دلار تسلیحات نظامی داده اند تا روسیه را از فروش موشکهای پیشرفته به ایران منصرف کنند. بر اساس این گزارش، عربستان همچنین اعلام آمادگی کرده است که می تواند ارزش این قرارداد خود را با روسیه تا هفت میلیارد دلار افزایش دهد.

فایننشال تایمز امروز نوشت: عربستان خواهان خرید پیشرفته ترین سیستم های پدافند هوایی روسی از جمله سیستم های موشکی "اس-400" که معادل سیستم پدافند "پاتریوت" آمریکا است، می باشد.

روزنامه انگلیسی افزود: آمریکا و چند کشور خاورمیانه از جمله اسراییل و عربستان بر روسیه فشار می آورند تا فروش موشک های اس-300 را به تهران متوقف کند. "اگر ایران به این سیستم پدافندی دست یابد، قدرت بازدارندگی زیادی برای محافظت از تاسیسات هسته ای اش پیدا می کند."

فایننشال تایمز به نقل از "روسلان پوخوف" رییس مرکز تحلیل راهبردها و فناوریهای روسیه نوشت: پیشنهاد خرید سعودی ها مشوقی برای روسیه است تا از فروش سلاح به ایران منصرف شود. "فشار آمریکا همان چماق و پیشنهاد سعودی ها همان هویج این ماجرا برای روسیه است تا به ایران سلاح نفروشد. ما همه می دانیم که سعودی ها همیشه از قدرتهای بزرگ سلاح می خرند تا به آنها رشوه داده باشند تا از آنها حمایت کنند."

پوخوف گفت: ایران پنج محموله موشکهای اس-300 به ارزش یک میلیارد دلار از روسیه خریداری کرده است و اگر روسیه این محموله ها را به ایران تحویل ندهد، اعتبار بین المللی خود در بازار اسلحه را از دست خواهد داد. کارشناسان سیاسی و نظامی روسی معنقدند که روسیه این سیستم را به ایران تحویل خواهد داد.

فایننشال تایمز به نقل از یک دیپلمات غربی در عربستان نوشت: پیشنهاد عربستان این فرصت را در اختیار ریاض قرار می دهد تا موازنه دفاعی استراتژیک در منطقه در مسیری که آنها می خواهند برقرار شود. "عربستانی ها با این پیشنهاد، همچنین به تولیدکنندگان غربی اسلحه این پیام را می دهند که منبع متفاوتی برای خرید سلاح در اختیار دارند."