خبرگزاری آلمان: چین در تحریم ایران، با آمریکا مخالفت خواهد کرد
ساعت ٤:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۸ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: خبرگزاری آلمان در گزارشی از مذاکرات گروه 1+5 با ایران که فردا در ژنو برگزار می‌شود، نوشت که اگر آمریکا پیشنهاد تحریم صادرات نفتی ایران را بدهد، چین مخالفت خواهد کرد.


به گزارش فارس، خبرگزاری آلمان در گزارشی با موضوع مذاکرات گروه 1+5 (کشورهای عضو دائم شورای امنیت+آلمان) با ایران در ژنو که فردا برگزار می‌شود، نوشت: چین، دیپلماسی را مقابل ایران بر راه‌های دیگر ترجیح می‌دهد.
این خبرگزاری به نقل از کارشناسان گزارش کرد: چین خواستار راهکاری دیپلماتیک درباره موضوع هسته‌ای ایران است و با اعمال تحریم‌های جدید ایران مخالف است.
خبرگزاری آلمان به نقل از "ین گانگ " کارشناس امور خاورمیانه در آکادمی علوم اجتماعی چین در این خصوص نوشت: اگر آمریکا پیشنهاد تحریم صادرات نفتی ایران را بدهد چین مخالفت خواهد کرد.
ین گانگ با ضعیف شمردن احتمال طرح پیشنهاد تحریم صادرات نفتی ایران، توضیح داد که چین از طرفی به موازنه‌ای در مناسبات خود با آمریکا و از طرف دیگر در روابط اقتصادی خود با ایران نیاز دارد.
این کارشناس چینی افزود: چین پیش از این سه قطعنامه علیه ایران را که شورای امنیت صادر کرده است تایید کرده، با وجودی که ایران را دوست خود می‌شمارد. چین برای حل موضوع هسته‌ای ایران خواستار گفت‌وگو شده است.
همچنین "تیان وینلین " کارشناس مرکز روابط بین‌الملل معاصر چین به خبرگزاری آلمان گفت که ایران شریک اقتصادی و تجاری مهمی برای چین به شمار می‌رود.
تیان با انتقاد از کشورهایی که در روابط ایران و چین مداخله می‌کنند، افزود: روابط و همکاری ایران و چین طبق قوانین و مقررات بین‌المللی است پس شایسته نیست که طرف سومی، در این خصوص انتقادی بکند.
روز گذشته نیز "جیان یوی " سخنگوی وزارت امور خارجه چین با اشاره به طرف‌های موضوع هسته‌ای ایران، از آنان خواستار تنش‌زدایی از این موضوع شد.
همچین دیروز،‌ "سرگی ریابکوف " معاون وزیر خارجه روسیه نیز اعلام کرد که آزمایش‌های موشکی اخیر ایران نباید دستاویزی برای اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه این کشور شود.