رسانه‌های هندی: دیپلماسی نفتی دهلی‌نو در ایران شکست خورد
ساعت ٤:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۸ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رسانه‌های هندی با اشاره به پیروزی چین در رقابت با هند برای توسعه میدان آزادگان جنوبی این موضوع را ناکامی دیگری برای دیپلماسی نفتی هند دانستند.


به گزارش خبرنگار اقتصاد بین الملل فارس خبرگزاری پی تی آی هند با اشاره به واگذاری عملیات توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی از سوی ایران به چین این اقدام را ناکامی دیگری برای دیپلماسی نفتی هند دانست.
این خبرگزاری نوشت: در ناکامی مهمی برای دیپلماسی نفتی هند گروه او ان جی سی- هندوجا حقوق توسعه میدان آزادگان جنوبی را از دست داد.
بر اساس این گزارش شرکت سرمایه گذاری مشترک او ان جی سی که یک شرکت دولتی هند است با شرکت هندی هندوجا بسیار مورد توجه قرار گرفته بود که در حال دستیابی به سهم حداقل 45 درصدی در توسعه این میدان است.
در عین حال چند روز پیش با امضای قراردادی در سوئیس قرارداد توسعه میدان مذکور میان ایران و چین به امضا رسید و بدین ترتیب ناکامی دیگری برای هندی ها رقم خورد.
هند تلاش های بسیاری را برای مشارکت در میادین نفت و گاز ایران انجام داده است اما تا کنون تنها توسعه یک میدان نفتی به شرکت های هندی واگذار شده و واگذاری توسعه یک میدان گازی در بلوک فارسی به این کشور نیز همچنان منتظر موافقت ایران است.
به عقیده کارشناسان همراهی دولت هند در برخی مقاطع با سیاست های امریکا علیه فعالیت های هسته ای ایران و همکاری های گسترده نظامی این کشور با رژیم صهیونیستی به عنوان موانعی در راه گشایش میادین نفت و گاز ایران به روی شرکت های هندی محسوب می شوند.
بر اساس قرارداد منعقده میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت چینی سی ان پی سی 70 درصد سهام توسعه میدان آزادگان جنوبی به شرکت چینی منتقل می شود. 20 درصد سهام این میدان نیز در اختیار ایران می ماند و شرکت ژاپنی اینپکس 10 درصد باقیمانده را خواهد داشت.
بر اساس این گزارش چین شرایط بهتری را برای مشارکت در توسعه این میدان ارائه کرده و به همین دلیل نظر ایران را جلب کرده است. چینی ها موافقت کرده اند در زمینه تامین سهم ایران از هزینه 2.5 میلیارد دلاری توسعه این میدان به ایران کمک کنند.