غرب از گزینه "تحریم اقتصادی" هم عقب‌نشینی کرد
ساعت ۳:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۸ : توسط : حسینی

 

در پی عقب‌نشینی پله‌ای مقامات و رسانه‌های غربی در قبال اعلام به ساخت تاسیسات جدید غنی‌سازی در ایران، بعد از اعلام عملی نبودن "گزینه نظامی" علیه ایران، این بار رسانه‌های غربی از موثر نبودن "گزینه تحریم‌" علیه ایران سخن به میان آوردند.
ه گزارش شبکه ایران، با اعلام احداث دومین کارخانه غنی‌سازی اورانیوم، موج تبلیغات رسانه‌ای و جریان‌سازی علیه کشورمان از سوی مقامات و رسانه‌های خارجی و اکثراً غربی آغاز شد اما این موج به سرعت فرو نشست و اکنون دیده می‌شود که نه تنها اثری از تهدید به حمله نظامی به تاسیسات هسته‌ای ایران نیست بلکه بعضاً تمایل این رسانه‌ها به تحریم نیز کاهش یافته و از ناچار بودن غرب برای پذیرش واقعیت در مورد تاسیسات قم سخن به میان می‌آورند.

بررسی چند نشریه غربی این موضوع را شفاف می‌سازد:

* وال‌استریت‌ژورنال: کاخ سفید در تحریم ایران با چالش‌های زیادی مواجه است
روزنامه آمریکایی "وال‌استریت ژورنال " در گزارشی با اشاره به تلاش‌های غرب در راستای اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه ایران نوشت: تعدادی از مقامات آمریکایی و اروپایی که در روند اعمال تحریم‌ها همکاری دارند و نخواستند نامشان فاش شود، اعلام کردند کاخ سفید همچنان در تحریم ایران با چالش‌های زیادی مواجه است.
وال‌استریت ژورنال افزود: کشورهای روسیه و چین هنوز به نظر نمی‌رسد تمایل کاملی برای انجام این اقدامات و افزایش فشارها بر ایران از طریق شورای امنیت سازمان ملل داشته باشند. حتی فرانسه و آلمان نیز خشم و عصبانیت خود را درباره هدف قرار دادن واردات بنزین ایران نشان داده‌اند.
علاوه بر این، برخی مقامات اروپایی تاکید کردند که مایلند تا پایان سال 2009 یعنی پایان ماه دسامبر سال جاری میلادی به جای ضرب‌العجلی که تا پایان سپتامبر (ماه جاری میلادی) در نظر گرفته شده بود، به ایران فرصت داده شود تا ایران تصمیم‌گیری کند.

* نیویورک‌تایمز: تحریم فوری ایران کارآمد نیست
روزنامه آمریکایی "نیویورک‌تایمز " نیز نوشته است: "توماس آر. پیکرینگ " یکی از معاونان سابق وزارت کشور آمریکا ضمن اذعان به ناکارآمدی تحریم‌ها علیه ایران اعلام کرد: تحریم فوری ایران سودمند نیست.
بنا بر این گزارش، مقامات دولت آمریکا تایید می‌کنند که متقاعد کردن روسیه برای اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه ایران دشوار خواهد بود. کشور چین نیز به اعتقاد مقامات آمریکا حتی از روسیه نیز غیرقابل اعتمادتر خواهد بود، چرا که اقتصاد آن به نفت ایران و روابط تجاری با ایران گره خورده است.
نیویورک‌تایمز در گزارش خود نوشت: ایران نشان داده که در برابر تحریم‌ها انعطاف‌پذیر است و از زمان انقلاب اسلامی در سال 1979 تاکنون نیز هر بار به طریقی بر این سری تحریم‌ها غلبه کرده ‌است.

* سی‌ان‌ان: تحریم‌ها علیه ایران کمکی به حل مشکلات نمی‌کند
مشاور اسبق امنیت ملی آمریکا در دولت "جیمی کارتر " در گفتگو با شبکه سی‌ان‌ان با اشاره به مثبت بودن انجام مذاکرات با ایران، تاکید کرد: تحریم‌ها علیه ایران کمکی به حل مشکلات با این کشور نمی‌کند.
گری سیک درباره شرایط فعلی پرونده هسته‌‌ای ایران و مذاکراتی که قرار است روز پنجشنبه در ژنو برگزار شود با اشاره به اینکه آمریکا برای ایجاد ائتلافی علیه ایران برای وضع تحریم‌ها گام‌هایی برداشته است، اما تحریم‌های احتمالی علیه ایران کمکی به حل مشکلات با این کشور نمی‌کند، افزود: ایران همواره به تحریم‌ها بی‌اعتنایی کرده است.
این کارشناس برجسته همچنین با اشاره به اینکه رفت‌وآمد دولت‌ها در ایران در برنامه هسته‌ای تاثیری ندارد، تاکید کرد: حتی اگر میرحسین موسوی به ریاست جمهوری رسیده بود برنامه هسته‌ای ایران با همین شدت ادامه پیدا می‌کرد.

* موسسه جی.پی مورگان: تحریم ایران تهدید بزرگی برای بازار نفت است
موسسه آمریکایی جی.پی مورگان نیز تحریم‌ها ضد ایران را تهدید کننده بازار نفت دانست.
سونگ یو، استراتژیست بازار نفت جی.پی مورگان اظهار داشت: با توجه به تلاش پالایشگرها برای کاهش حجم ذخیره‌سازی فرآورده‌ها در دنیا و تولید کمتر آن‌ها، تقاضای نفت خام احتمالاً باز هم تحت فشار خواهد بود.
برپایه این گزارش، کشمکش میان ایران و غرب بر سر برنامه هسته‌ای این کشور می‌تواند به ادامه نگرانی‌ها درباره عرضه نفت خام کمک کند. تحریم‌های بیشتر ضد ایران از جمله محدود کردن فروش بنزین به این کشور می‌تواند تلافی این کشور را با کاهش عرضه نفت خام به دنبال داشته باشد.
این تحلیلگر درباره تحت تاثیر قرار گرفتن تنگه هرمز به عنوان محل ترانزیت حدود 40 درصد نفت خام جهان نیز هشدار داد.

* رونامه اندونزیایی: غرب از تحریم ایران به نتیجه‌ای نمی‌رسد
روزنامه کوران تمپو چاپ اندونزی نیز در گزارشی اعلام کرد که تصمیم احتمالی غرب مبنی بر اعمال تحریم‌هایی بر واردات سوخت ایران، تاثیری در وضعیت موجود نخواهد داشت و غرب نتیجه دلخواه را از آن کسب نمی‌کند. حتی اگر تحریم تازه‌ای نیز علیه ایران اعمال شود، این کشور مذاکره درباره حق هسته‌ای خود را نمی‌پذیرد. * شورای روابط خارجی آمریکا: تحریم ایران نتیجه عکس می‌دهد
شورای روابط خارجی آمریکا در تازه‌‌ترین گزارش خود با سمبلیک خواندن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، این تحریم‌ها را در واقع بر ضد هم‌پیمانان آمریکا توصیف و اذعان کرد که با این حال دولتمردان این کشور کماکان بر موضع خود برای استفاده از برگ سوخته تحریم‌ها،‌ مصر هستند.

* الحیات: گول ویترین را نخورید؛ پشت تهدید، درخواست مذاکره است!
روزنامه سعودی الحیات چاپ لندن نیز نوشت: کشورهای عرب منطقه تهدیدهای اخیر آمریکا و غرب علیه ایران را باور نکنند زیرا این تهدیدها ساختگی است.
به نوشته این روزنامه، پس از اظهارات شدیداللحن هر یک از رؤسای جمهور آمریکا و فرانسه و نخست‌وزیر انگلیس، بار دیگر شبح تهدید علیه ایران همانند سال گذشته به صدر خبرها بازگشت. اما اگر کسی به مضمون و محتوای اظهارات رییس‌جمهور آمریکا توجه کند خواهد یافت که در نهایت هدفی سیاسی در پس پرده این نگرانی و ترس ساختگی وجود دارد.
الحیات افزود: اوباما علی رغم به کارگیری اصطلاحاتی هجومی، بار دیگر از پایبندی به گفتگوی جدی با ایران سخن گفته است. گزینه جنگ علیه ایران مطرح نیست و آنچه روز جمعه گذشته اتفاق افتاد در واقع فراهم کردن زمینه گفتگو با ایران در اول اکتبر آینده است.