وال‌استریت‌ژورنال: کاخ سفید در تحریم ایران با چالش‌های زیادی مواجه خواهد بود
ساعت ۱:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۸ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: مقامات آمریکایی و اروپایی با اذعان به ناکارآمدی تحریم‌ها علیه ایران اعلام کردند کاخ‌سفید در روند اعمال تحریم‌ها علیه ایران با چالش‌های زیادی مواجه خواهد بود.


به گزارش فارس، روزنامه آمریکایی "وال‌استریت ژورنال " در گزارشی با اشاره به تلاش‌های غرب در راستای اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه ایران نوشت: تعدادی از مقامات آمریکایی و اروپایی که در روند اعمال تحریم‌ها همکاری دارند و نامشان نیز فاش نشده‌ است، اعلام کردند کاخ سفید همچنان در تحریم ایران با چالش‌های زیادی مواجه است.
بنا بر اعلام این مقامات، این وزارت خزانه‌داری آمریکا است و نه سازمان ملل متحد که در روند افزایش فشارهای مالی غرب بر ایران در حال حاضر در مرکز توجه قرار خواهد گرفت.
وال‌استریت ژورنال افزود: کشورهای روسیه و چین هنوز به نظر نمی‌رسد تمایل کاملی برای انجام این اقدامات و افزایش فشارها بر ایران از طریق شورای امنیت سازمان ملل داشته باشند. حتی فرانسه و آلمان نیز خشم و عصبانیت خود را درباره هدف قرار دادن واردات بنزین ایران نشان داده‌اند.
علاوه بر این، برخی مقامات اروپایی دیروز تاکید کردند که مایلند تا پایان سال 2009 یعنی پایان ماه دسامبر سال جاری میلادی به جای ضرب‌العجلی که تا پایان سپتامبر (ماه جاری میلادی) در نظر گرفته شده بود، به ایران فرصت داده شود تا ببینند آیا دیپلماسی در برخورد با ایران کارساز خواهد بود یا خیر.
این نشریه آمریکایی تاکید کرد: تحریم صادرات بنزین به ایران از طریق شورای امنیت سازمان ملل مشکل به نظر می‌رسد چرا که شرکت‌های چینی در ماه جاری تامین حدود یک سوم از واردات بنزین ایران را عهده‌دار شده‌اند و این در حالی است که کشور چین یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل است.
بنا بر این گزارش، تحریم کامل نفت ایران - آنچنان که مقامات اسرائیلی پیشنهاد داده‌اند- بعید به نظر می‌رسد. چرا که هم‌اکنون نیز قانون آمریکا شرکت‌های آمریکایی را از خرید نفت ایران منع کرده‌اند اما اروپا، ژاپن و چین بزرگترین مشتریان نفت ایران هستند. تحلیلگران اعلام کرده‌اند تحریم نفت ایران باعث افزایش قیمت‌ها خواهد شد و به اقتصاد جهانی آسیب می‌رساند.
"پل ساندرز " مدیر اجرایی مرکز نیکسون در واشنگتن اعلام کرد: تعداد زیادی از پیمان‌کاران بزرگ در بخش‌های اقتصاد روسیه نیز الزاما بازارهای گسترده دیگری ندارند که بتوانند به راحتی به سمت آن‌ها تغییر مسیر دهند.
یک منبع آگاه از سیاست آلمان در قبال ایران نیز اعلام کرد: هم‌پیمانان غربی به این اجماع رسیده‌اند که تحریم‌ها علیه ایران باید از شرکت‌هایی که در برنامه هسته‌ای ایران درگیر هستند، فراتر رود.
این نشریه آمریکایی در ادامه ضمن اشاره به افزایش اقدامات و تلاش‌های غرب برای اعمال فشار بر ایران نوشت: اما ایران راه‌هایی را برای رهایی از بسیاری از تحریم‌ها پیدا کرده‌ است. به عنوان مثال، ماه ژانویه بانک لویدز تی‌بی‌اس در انگلیس به توافق رسید تا مبلغ 350 میلیون دلار را به عنوان جریمه و در جبران ضرر انتقال غیرقانونی بیش از 300 میلیون دلار به بانک‌های ایرانی را بپردازد. این انتقال وجه به منظور خرید کالاها و خدماتی از شرکت‌های آمریکایی صورت گرفته بود که در نقض تحریم‌های آمریکا بر معاملات تجاری ایران بود.
وال‌استریت ژورنال در پایان با اذعان به ناکارآمدی تحریم‌های اعمال شده توسط آمریکا در خصوص منع تجارت شرکت‌های آمریکایی با شرکت‌های ایرانی نوشت: محدودیت‌های آمریکا بر شرکت‌هایی که با ایران روابط تجاری داشتند، شرکت‌های آمریکایی را که مخصوصا در بخش نفت و گاز فعالیت دارند به انزوا کشانده و فرصتی خوب برای شرکت‌های آسیایی، اروپایی و مخصوصا روسی فراهم کرده است.