رییس جمهور :تعهد، کارآمدی و همگرایی معیارهای اصلی انتخاب وزرا است
ساعت ۱٢:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٦ : توسط : حسینی
     

دکتر احمدی نژاد در ارتباط زنده تلویزیونی با پخش خبری 14 شبکه اول سیما با تشریح معیارهای انتخاب اعضای کابینه دهم گفت: منافع ملت ، جمهوری اسلامی، آینده کشور و عرصه خدمتگزاری هر چه بهتر و بالاتر را اصل انتخاب یک کابینه کارآمد ، پرجوش و خروش تر و مردمی تر قرار داده ایم.
رییس جمهور همچنین صلاحیت اخلاقی ، کارآمدی و همگرایی و روحیه همکاری را از معیارهای انتخاب وزرا دانست و اسامی نهایی شده شش نفر از اعضای پیشنهادی کابینه دهم را معرفی کرد.
متن کامل سخنان رییس جمهور به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم‌ عجل‌ لولیک‌ الفرج‌ والعافیه والنصر واجعلنا من‌ خیر اعوانه‌ و انصاره‌ والمستشهدین‌ بین یدیه
همانطور که ملت عزیز می دانند انتخاب همکاران در کابینه یکی از دشوارترین و سنگین ترین مراحل کار رییس جمهور است از بین همه خوبان، برگزیدن یک گروه هماهنگ برای خدمتگزاری به مردم ،کار نسبتاً مشکلی است .
بیش از یک ماه است که کار فشرده و سنگین و تقریبا شبانه روزی در نهاد ریاست جمهوری ، با کمک جمع کثیری از صاحب نظران و همکارن و دلسوزان ادامه دارد، در واقع شروع کار با یک دولت جدید بخش مهمی از توان رییس جمهور را به خود جلب خواهد کرد. مشورت های بسیار گسترده ای با نمایندگان محترم، گروه های صاحب نظر ، نخبگان و اعضای خود دولت انجام شد و افراد فراوانی معرفی شدند و کار فشرده ای برای شناسایی ، ارزیابی آنان انجام گرفت و در حال انجام است.  خیلی روشن است که با انتخابات دهم به یک دوران جدیدی وارد شدیم این دوره جدید شرایط و اقتضائات خود را دارد مسوولیت ها و ماموریت های جدیدی علاوه بر ماموریت های مستمر بر عهده دولت و مجموعه قوای خادم کشور نهاده شد.

ما باید آرایش گروه خدمتگزار در دولت را متناسب با این شرایط و اقتضائات مجدداً تنظیم کنیم البته دولت نهم دوران سختی را پشت سر گذاشت و خدمات فراوانی را ارائه داد که همین جا مجدداً از همه همکاران عزیزم در دولت صمیمانه تشکر می کنم. البته شرایط به طور کامل عوض شده و به طور طبیعی شاکله دولت دچار تغییرات قابل توجه خواهد شد. این به معنای آن نیست که خدمات نادیده گرفته شده است و یا عزیزانی که در دولت نهم بودند و امروز نیستند ناکارآمد هستند یا دچار نقصی هستند. آنها عزیزانی بسیار دلسوز ، متعهد و کارآمد هستند. یک تیم در صحنه¬ای یک طور باید آرایش داده شود و در صحنه ای دیگر، آرایش تیم جدید باید تغییر کند. ما امروز هم در داخل و هم در عرصه بین الملل وارد صحنه جدیدی شده ایم  و کارها و ماموریت های پیچیده تر و سنگین تری امروز بر عهده دولت است. باید برای پاسخگویی به این نیاز آرایش جدیدی بدهیم.

معیارهایی که برای انتخاب اعضای کابینه در نظر گرفته شده متعدد است، سرفصل آنها سه عنوان اصلی دارد. ویژگی اول، صلاحیت های اخلاقی و تعهد است، کسانی که می خواهند وارد دولت شوند باید انسان های پاک ، صمیمی، پاک دست، مردمی ، دلسوز، متعهد به ارزش ها و اخلاق اسلامی و انسانی و پایبند به ارزشهای الهی و آرمانی ملت ایران باشند.
ویژگی دوم کارآمدی است؛ اشخاصی که به حوزه دولت وارد می شوند. باید آشنا به حوزه کاری و کارآمد باشند و بتوانند مسوولیت خود را به نحو مناسبی ایفا کنند. ویژگی سوم هم همگرایی و روحیه همکاری است. مجموعه دولت یک تن واحد است همه اعضای دولت در برابر کل تصمیمات کابینه مسوولند یعنی در واقع دولت یک هویتی جدا از تک تک حوزه ها ندارد. همکاری، هماهنگی و تعامل سازنده در دولت یک اصل جدی است.
 ما  اصرار داریم  همه پیشنهاداتی که به ما می رسد مورد بررسی قرار بدهیم تا مبادا بعدا دچار پشیمانی بشویم- البته این را ملت عزیز می دانند که ما در حد توان و تشخیص خود و در دایره مشورت هایی که نسبتا گسترده است تصمیم می¬گیریم بنابراین تشخیص ها نسبی است، در انتخاب اعضای کابینه منافع ملت ، جمهوری اسلامی، آینده کشور و عرصه خدمتگزاری هر چه بهتر و والاتر را اصل یک کابینه کارآمدتر پرجوش و خروش تر و مردمی تر قرارداده ایم و سعی کرده¬ایم با این نگاه انتخاب کنیم .
تعدادی از اعضای کابینه را الان به جمع بندی قطعی رسیده ایم چون وقتی نمانده است تا آخر وقت چهارشنبه حداکثر سه روز فرصت داریم که نامه معرفی  وزرا را به مجلس محترم ارایه دهیم.
البته ان شاالله به فضل الهی من روز چهارشنبه شب گفتگوی مستقیم با مردم خواهم داشت و کل کابینه را تشریح خواهم کرد و جزییاتی از روند انتخاب تیم های درونی و کارگروه های داخلی دولت که باید هماهنگ باشند تا ماموریت ها را ایفا کنند برای مردم عزیز تشریح خواهم کرد.
چند موردی که قطعی شده است را الان خدمتتان معرفی می کنم.

در وزارت صنایع و معادن مهندس محرابیان کارشان را ادامه خواهند داد به عنوان یکی از جوانانی که در دولت  بودند و در مجموع موفق عمل کردند.

در وزارت اقتصاد و دارایی، دکتر حسینی از جوانان کابینه هستند و کارشان را ادامه می دهند
در وزارت رفاه و تامین اجتماعی، خانم آجرلو که الان نماینده مجلس هستند، معرفی می شوند.
در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، خانم دکتر دستجردی، ان شاءالله معرفی خواهند شد
در وزارت اطلاعات نیز جناب حجت الاسلام حاج آقا مصلحی معرفی خواهند شد
و در وزارت تعاون آقای دکتر عباسی همچنان به کار خودشان ادامه خواهند داد.

ان شاءالله از جوانهای دیگری در کابینه استفاده خواهیم کرد و از خانم های دیگری که تا روز چهارشنبه نهایی خواهد شد و در گفتگوی مستقیم تلویزیونی شرایط و ویژگی هایشان و علت اینکه چرا به عنوان عضوی از کابینه معرفی شده اند ،عرض خواهم کرد .
حداقل یکنفر خانم دیگر به اعضای کابینه اضافه  خواهد شد، البته مجلس محترم هم باید نظر بدهند اما وظیفه من این بود که دایره را باز هم بازتر کنم و ان شاءالله وقتی کل کابینه معرفی شد مردم عزیز خواهند دید که تا جایی  که برای یک رییس جمهور امکان داشته، دایره را باز کردیم برای اینکه بتوانیم اشخاص برتر و مناسب تری وارد کابینه شوند و به مثابه یک دست و یک تن واحد ان شاءالله در خدمت مردم عزیز باشیم.