گول ویترین را نخورید پشت تهدید، درخواست مذاکره است
ساعت ۱۱:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٧ : توسط : حسینی

یک روزنامه سعودی چاپ لندن، کشورهای مرتجع منطقه را از باور کردن تهدیدهای اخیر آمریکا و غرب علیه ایران برحذر داشت و تصریح کرد این تهدیدها ساختگی است.
روزنامه الحیات به قلم داود الشریان روزنامه نگار سعودی می نویسد: تهدیدات غرب علیه ایران جنگ زرگری برای انجام معامله ای غیرمنتظره است.
الشریان می افزاید: چگونه است که موضوع انتشار خبر ساخت دومین تأسیسات هسته ای غنی سازی اورانیوم در ایران از نگاه رئیس جمهور آمریکا نگران کننده تلقی می شود درحالی که واشنگتن بارها اذعان کرده است که ساخت تأسیسات هسته ای ایران را چندین سال است که زیرنظر دارد و از توانمندی این کشور در تولید اورانیوم لازم برای ساخت یک یا دو بمب اتم آگاه است؟ راز واکنش ها به اعلام خبر سایت کارخانه غنی سازی اورانیوم و لحن قاطعانه و تهدید به اعمال تحریم های بیشتر و سخت تر علیه ایران چیست؟ پس از اظهارات شدیداللحن هر یک از رؤسای جمهور آمریکا و فرانسه و نخست وزیر بریتانیا بار دیگر شبح تهدید علیه ایران همانند سال گذشته به صدر خبرها بازگشت. اما اگر کسی به مضمون و محتوای اظهارات رئیس جمهور آمریکا توجه کند در خواهد یافت که در نهایت هدفی سیاسی در پس پرده این نگرانی و ترس ساختگی وجود دارد. اوباما علی رغم بکارگیری اصطلاحاتی هجومی بار دیگر از پایبندی به گفتگوی جدی با ایران سخن گفته است.گزینه جنگ علیه ایران مطرح نیست و آنچه روز جمعه گذشته اتفاق افتاد در واقع فراهم کردن زمینه گفتگو با ایران در اول اکتبر آینده است.
الحیات همچنین می نویسد: واشنگتن و اغلب پایتخت های غربی امروز به این نتیجه رسیده اند که هزینه حمله به ایران بسیار بیشتر از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است.
الحیات در پایان تأکید کرد: مشغول شدن کشورهای عربی به نمایشگاه تهدیدهای غربی علیه ایران صرفاً وقت کشی است. غرب ایران را تهدید نخواهد کرد بلکه با این کشور مذاکره خواهد کرد و این تشنج و تنش ساختگی صرفاً به عنوان ویترین و نمایه یک غافلگیری سیاسی ناخرسندکننده است.
همزمان روزنامه فرانسوی فیگارو طی تحلیلی با اشاره به اظهارات تند سران فرانسه، آمریکا و انگلیس (پس از اجلاس گروه 20 علیه ایران) نوشت: «هدف 3 کشور همچنان تأکید بر مذاکره با ایران است. آنها مایلند نتیجه تلاش هایشان منجر به مذاکره با ایران شود و هدفشان تحریم نیست.»
کارشناسان معتقدند با توجه به نزدیک بودن زمان مذاکرات اول اکتبر(9مهرماه) در ژنو و تأکید ایران بر رویکرد فراهسته ای و همه جانبه به این مذاکره، کشورهای غربی در اقدامی تبلیغاتی کوشیده اند از طریق جنگ روانی و ارعاب، نماینده ایران را از موضع انفعال در پای میز مذاکره ملاقات کنند و این درحالی است که سالهاست دست طرف غربی در این بازی تکراری رو شده است.