مقام روسی: گسترش روابط ایران و روسیه برای طرفین سودمند است
ساعت ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٧ : توسط : حسینی
رییس دانشکده بازآموزی آکادمی دیپلماتیک وزارت امور خارجه روسیه گفت: روسیه خواهان تقویت و توسعه مناسبات با جمهوری اسلامی ایران است و دو طرف باید تلاش کنند روابط حسنه توسعه بیابد.

"نیکلای تیخامیروف" روز سه شنبه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا در مسکو با بیان اینکه ایران و روسیه در بسیاری از مسائل همکاری نزدیکی دارند اخبار برخی رسانه های خبری روسی و غربی مبنی بر تغییر موضع کرملین در قبال تهران را رد کرد.
وی در تشریح موضع مسکو گفت: "دمیتری مدودیف" رییس جمهوری روسیه اخیرا در آمریکا خواهان همکاری بیشتر ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی و نیز نظارت بر مرکز جدید غنی سازی اورانیوم از طریق حضور بازرسان شد.
کارشناس امور بین المللی روسیه گفت: انجام فعالیت های هسته ای ایران تحت نظارت بازرسان آژانس باعث رفع نگرانی ها در جامعه بین المللی می شود.
کارشناس امور بین المللی روسیه، روابط کشورش با جمهوری اسلامی ایران را خوب و برپایه حسن همجواری و احترام متقابل توصیف کرد و افزود: برای گسترش روابط دوجانبه در زمینه های مختلف بویژه در عرصه امنیت منطقه، باید رایزنیها بین دو طرف افزایش یابد.
تیخامیروف سازمان همکاری شانگهای را عرصه مهمی برای همکاری های ایران و روسیه عنوان کرد که به گفته وی فرصت ارزشمندی را برای توسعه همکاریهای منطقه ای فراهم می آورد.
رییس دانشکده بازآموزی آکادمی دیپلماتیک وزارت امور خارجه روسیه با تاکید بر لزوم حل مسائل دریای خزر توسط پنج کشور ساحلی آن، حضور کشورهای دیگر در این دریا را غیرضروری دانست که باید از آن جلوگیری کرد.
وی با اشاره به انصراف واشنگتن از اجرای طرح سامانه موشکی در اروپای شرقی گفت: با استقرار این سامانه که می خواستند به بهانه تهدید موشکی ایران برپا کنند، مخالف بودیم و آنرا علیه امنیت کشور خود می دانستیم.
این مقام روسی افزود: آمریکا با انصراف از اجرای این طرح پذیرفت تهدیدی از سوی ایران وجود ندارد.