انتظار مردم از هاشمی رفسنجانی
ساعت ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٧ : توسط : حسینی
محمد جعفر بهداد:آقای هاشمی رفسنجانی ، در حال تلاش برای خروج از دایره نگاه منفی جامعه نسبت به خود است و نفس این امر چنانچه در قالب اصلاح مواضع و رفتارهای غلط گذشته و نیز جبران خسارات وارده به اعتماد عمومی صورت بگیرد ، مغتنم و امیدوار کننده است.
به عبارت دیگر پس از آنکه افکار عمومی به علت عملکرد آشکار و نیمه آشکار آقای هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری ، فاصله معنا داری از وی و اطرافیانش گرفت ، اینک تنها راه باقی مانده برای ایشان جهت ترمیم وجهه خویش در نزد لااقل بخشی از جامعه ، اقدام عملی در مسیر اصلاح رویکرد و عملکرد انتخاباتی اش می باشد . آیا مواضع یک هفته گذشته این سیاستمدار کهنه کار در تمجید از نظام و قانون و امام برای ترمیم چهره مخدوش او کافی و باور پذیر بوده است ؟
مواضع اخیر آقای هاشمی رفسنجانی ، اگر چه گام مثبتی محسوب می شود ، اما مخاطب را راضی نمی کند ، زیرا مردم از کسی که پس از ایفای نقش ایجابی در تقویت جریان قانون گریز و آشوب طلب ، نهایتا" در برابر اغتشاشگر ی بستگان ، اطرافیان و جریان انتخاباتی مورد حمایتش سکوت تشویق آمیز کرده بود ، توقع دارند که حداقل این سه جمله را از آقای هاشمی رفسنجانی بشنوند : 1- انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم کاملا" قانونی و سالم برگزار شد و هیچ خدشه ای به نتیجه آن وارد نیست 2- خرابکاری های خیابانی پس از انتخابات ، کار اوباش و اغتشاشگران بود نه " معترضین " 3- حساب فرزندانم از من جداست و تخلفات و خیانت های سیاسی یا اقتصادی آنها باید رسیدگی شود .
این موضع گیری آقای هاشمی رفسنجانی به مخاطب ثابت خواهد کرد این شخصیت خوش سابقه ، حفظ نظام را بر پی گیری سلایق سیاسی ، علایق خویشاوندی و منافع اقتصادی اش ترجیح می دهد ، وگرنه تاکید مکرر بر ضرورت حفظ " اصل ولایت فقیه " ، " بیعت با روح امام " و ارائه طرح موسوم به " برون رفت از وضعیت فعلی کشور " ، نشانه هایی برای جبران خسارات ناشی از مواضع بد و سکوت بدتر ایشان در قبال تحولات سیاسی قبل و شورش های خیابانی بعد از انتخابات ارزیابی نمی شود ، زیرا افکار عمومی ، نخبگان مردود در فتنه انگیزی پس از انتخابات را برای ایفای نقش " ناصح و ناجی بزرگ " صالح نمی دانند ، بلکه از ایشان انتظار دارند ضمن عذرخواهی به خاطر کجروی ناشی از " فعل " یا " ترک فعل " ، همچون حجاریان ، ابطحی ، آقایی ، عطریانفر و ... به تصحیح دیدگاه های غلط و انحرافی خود بپردازند و شجاعت پذیرش خطاهای خود و اعضای باند سیاسی یا خویشاوندی شان را داشته باشند .
به نظر می رسد آقای هاشمی رفسنجانی به علت قرار گرفتن در میان حلقه ای از عناصر نادان یا کینه توز ، درک این واقعیت را برای خود برای خود دشوار ساخته که دادن یک نشانی غلط به نام " جریانی مرموز " ، نمی تواند ذهن جامعه هوشیار ایرانی را از یک متن روشن به یک حاشیه ای ساختگی و گمراه کننده منحرف سازد . مردم می پرسند اعضای این " جریان مرموز " ( !) چه کسانی هستند که از طراحان ، مجریان ، تحریک کنندگان و حامیان مالی کودتا گران مخملی علیه نظام و دولت مردمی و مکتبی خطرناک ترند ؟ !
این نوع موضع گیری ها نه تنها ایرانیان را قانع و خاطر جمع نمی سازد ، بلکه به علت آنکه از فحوای آن نوعی پا فشاری بر مواضع و رویکرد غلط قبلی قابل دریافت است ، به نا امیدی و دلواپسی جامعه نیز دامن می زند . مردم ، اتفاقا" از این نوع موضع گیری های پر ابهام گلایه دارند و از قضا همان کسانی که این روزها به عنوان " ریش سفید اصولگرایان " برای ایجاد وحدت ملی به صحنه آمدند باید پاسخگوی چنین رفتارها و مواضع غیر صادقانه خویش باشند تا خدای ناکرده به نفاق و فریبکاری متهم نشوند .