کلهر:به‌خاطر بی‌قانونی موسوی از سینمایی رفتم
ساعت ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٧ : توسط : حسینی
مشاور رسانه ای رییس جمهوری، گفت: سهم وزارت ارشاد و صدا و سیما در تحولات فرهنگی به ترتیب 8تا 10 و 35 تا 40 درصد است و بقیه به عهده مجلس شورای اسلامی، آموزش و پرورش، وزارت علوم، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حوزه های علوم دینی، سازمان تربیت بدنی و شهرداری هاست.

"مهدی کلهر" در گفت و گو با ایرنا در ارزیابی آینده ایران و راه های رسیدن به پیشرفت ها، تدوین برنامه چشم انداز 20 ساله در حوزه فرهنگ را ضروری عنوان کرد و اظهار داشت:‌ دستاوردهای انرژی هسته ای در دولت نهم، بزرگراه ها، پل هایی که در ارومیه زده شده و اقدامات دیگر نشانده دهنده حرکت در مسیر پیشرفت است.
وی ادامه داد: انشاءالله در حوزه فرهنگ نیز گام های روبه جلو برداریم. بهبود زخم هایی که فرهنگ در 400 سال برداشته، با اتخاذ شیوه علمی و درست امکان پذیر است.
وی، افزود: بعد از دوره نهم انتخابات ریاست جمهوری، من در مصاحبه با "ام. آی. تی" و در پاسخ به این پرسش که ایرج قادری و سعید راد می توانند به ایران بیایند گفتم که ایرج قادری در ایران و در حال فیلمسازی است؛ سعید راد نیز سال گذشته در فیلم سینمایی دوئل بازی کرد و ظاهرا جایزه هم گرفت.
عضو شورای نظارت بر صدا و سیما، با بیان اینکه فرهنگ دیر محصول ترین روش زندگی است، اضافه کرد: دست یافتن به نتیجه از شیوه نظامی، زود محصول ترین و پس از آن به ترتیب سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است، یعنی بذر فرهنگی که امروز کاشته شود 30 سال بعد میوه آن به بار می نشیند.
کلهر، با اشاره به اینکه در این ارتباط برخوردهای تندی از سوی بعضی از دوستان با من شد، افزود: من هیچ چیزی به عنوان آرزو در این دنیا ندارم، دکتر "محمود احمدی نژاد" رییس جمهوری به من پیشنهاد تصدی وزارت ارشاد را دادند که نپذیرفتم زیرا تا زمانی که علما، مهندسی فرهنگی و استراتژی فرهنگی را تبیین نکنند، کار موثری نمی توان در این حوزه انجام داد.
مشاور رسانه ای رییس جمهور در خصوص ضرورت پرداختن به مسائل فرهنگی، گفت: مهندس بیژن زنگنه بعد از ادغام دو وزارت فرهنگ و هنر و ارشاد اسلامی، معاون فرهنگی وزارت جدید شد و در یک سخنرانی اعلام کرد که جوانانی که ما تربیت کردیم هم اکنون در جبهه ها می جنگند؛ من دو سال و نیم پست های معاونت فرهنگی، هنری و سینمایی را تجربه کرده بودم بعد از سخنرانی به وی گفتم این جوانان تربیت شده فرهنگ اسلامی شما نیستند، ظلم ستیزی این جوانان متاثر از فیلم های وسترن امریکایی و ایتالیایی است. 25 سال بعد جوان هایی را که با فرهنگ شما تربیت می شوند، خواهیم دید.

** برخی علمای دینی دچار یک نوع رفاه زدگی معنوی شده اند
مشاور رییس جمهور در امور اطلاع رسانی و رسانه، گفت: هم اکنون یک نوع بی تفاوتی بچه پولداری معنوی، برخی علمای ما را فرا گرفته که ما را نسبت به قدرت و نفوذ رسانه غافل کرده است و اندیشمندان ما باید به اینکه یک فیلم چه تاثیراتی می تواند داشته باشد و ندارد و چه تاثیراتی می توانست داشته باشد و الان شاید جهت عکس دارد، دقت و توجه کنند.

** موسوی برخلاف قانون عمل کرد و من استعفا دادم ‌
کلهر، با اشاره به اینکه در دولت شهید رجایی رییس جمهور وقت، قائم مقام وزیر فرهنگ، از نیمه دوم 59 تا نیمه دوم سال 60 بوده است، گفت: یک هشتم مسئولیت مرا سینما تشکیل می داد. از بهمن سال 60 تا مرداد سال 61 به سمت معاونت سینمایی انتخاب شدم، در این هفت ماه جشنواره بین المللی فجر را تاسیس کردم و بابت این هم حاضرم هر جور توبیخی را تحمل کنم.
عضو شورای نظارت بر صدا و سیما، با اشاره به اینکه فیلم سینمایی برزخی ها قبل از بنده در دوره محمدعلی نجفی توسط بخش خصوصی ساخته شده بود، افزود: در دوره من این فیلم اصلاح و سپس به نمایش گذاشته شد. فیلم های سینمایی دادا و دادشاه با بازی سعید راد در زمان من ساخته شد.
وی، با بیان اینکه در دوره خدمت من در معاونت سینمایی وزارت ارشاد، سعید راد، ایرج قادری و فردین در بازیگری نقش ایفا کرده اند، افزود: حضور بازیگران قدیمی در سینمای ایران سیاست امام(ره)، رییس جمهور وقت حضرت آیت الله خامنه ای و میرحسین موسوی هم بود.
کلهر، خاطرنشان کرد: میرحسین موسوی با ورود گروه فشاری که وارد این عرصه شد و جزو دوستان وی بودند، گفت که فعلا جلویش را بگیرید که من نگرفتم و گفتم من با نخست وزیری که قانونی عمل نمی کند، کار نمی کنم. البته وی آن زمان هم نخست وزیر و هم سرپرست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود یعنی به عنوان وزیر این را به من گفت نه به عنوان نخست وزیر.
به گفته وی، پس از آن بسیاری از کارگردان ها مثل ناصر تقوایی نابود شدند، تقوایی در زمان موسوی 10 سال کار نکرد و سعید راد نیز دیگر نتوانست بازی کند.

** با تغییر معاون سینمایی یا وزیر ارشاد وضعیت سینمایی ایران درست نمی شود
کلهر، گفت:‌ تصور اینکه با تغییر معاون سینمایی یا وزیر ارشاد وضعیت سینمای ایران درست می شود، قطعا اشتباه است. سهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تغییر و تحول فرهنگی کشور حدود 8 تا 10 درصد است.
وی، با اشاره به اینکه سهم صدا و سیما در این تغییرات میان 35 تا 40 درصد است، اظهار داشت: علاوه بر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیما، مجلس شورای اسلامی، آموزش و پرورش، وزارت علوم، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حوزه های علوم دینی، سازمان تربیت بدنی و شهرداری ها نیز تغییر فرهنگ سهیم هستند.
به گفته عضو شورای نظارت بر صدا و سیما، ضرایب تاثیرگذاری این نهاد ها و سازمان های دولتی متفاوت است. بعضی از نهادها همدیگر را می پوشانند و جمع شان از 100 درصد بیشتر می شود.
مشاور رسانه ای رییس جمهور با بیان اینکه یک کار فرهنگی ممکن است برای یک شخص لهو و سرگرمی باشد و برای شخص دیگری کاملا آموزنده باشد، افزود: به همین دلیل است که بخش عمده حکم شنیدن موسیقی در فقه شیعه به شنونده مربوط است، نه به نوع موسیقی که پخش می شود.

** دروغگویی یکی از ویژگی های مخملباف است
وی، با اشاره به فیلم سینمایی "ناصرالدین شاه اکتور سینما" ساخته محسن مخملباف، خاطر نشان کرد: سینما در زمان مظفرالدین شاه وارد ایران شد و ناصرالدین شاه 10 سال قبل از ورود این صنعت فوت کرده بود، یکی از ویژگی های مخملباف دروغگویی است حتی در تاریخ.
کلهر، به مقاله فرخ غفاری در مورد سینما اشاره کرد و گفت: در این مقاله آمده، شیخ فضل الله نوری اولین فیلمی که وارد ایران شد را دید و در پاسخ به این سوال که حلال است یا حرام گفت بستگی دارد چه پخش کنند؟
وی، با اشاره به اینکه با تدوین مهندسی فرهنگی می توان درصد شجاعت جوان امروز را سنجید، تاکید کرد: میزان شجاعت جوانان برای دفاع از این مرز و بوم به تفکیک هر شهر و استان، یک مساله مهم فرهنگی است که در برنامه ریزی های کلان نظام موثر است.
عضو شورای نظارت بر صدا و سیما، یادآور شد: مردم دلیر شهرستان پارس آباد مغان، بلافاصله پس از اعلام نیاز جبهه به نیرو در مراکز اعزام نیرو حاضر بودند. علاوه بر خوزستانی ها، جوانان آذربایجانی، خراسانی ، بلوچ، سیستانی، کرمانی و... در فتح خرمشهر سهیم بودند.

** در بیان دستاوردهای دولت نهم انصاف را رعایت نکردیم
کلهر با اشاره به اینکه اسلام گراها در ترکیه که یک کشور لائیک است، به مراتب بهتر از ما مفاهیم اسلامی را درک کرده و عمل می کنند، گفت: اردوغان با یک کلمه جلوی اسرائیل ایستاد و همه از این رجل سیاسی قدردانی و حمایت کردند. در حالی که در کشور ما یک رجل سیاسی خانواده اش را به خاطر ملت نابود کرده، با کوچکترین تصور خطا از وی، تا هفت نسلش را لعن می کنیم و اسم خود را مسلمان هم گذاشته ایم.
وی، تصریح کرد که بسیاری از منتقدین در جریان دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری انصاف را رعایت نکرده و براساس واقعیت نظر ندادند. برخی از خبرنگاران در گشایش ساختمان برج سیمان که حدود 100 متر ارتفاع داشت یک عکس هم نگرفتند و وقتی علت را جویا می شدیم پاسخ می دادند که اگر عکس هم بگیریم سردبیر چاپ نمی کند.
عضو شورای نظارت بر صدا و سیما، عنوان کرد: ملتی که انصاف نداشته باشد، حتی اگر گرفتار رضاخان شود نباید ناراحت شود. بعضی اوقات خدمتگذاران را به عرش می رسانیم و از زیادی تجلیل و تکریم او را فاسد کرده و به شاه شاهان تبدیل می کنیم و گاهی چنان بی وفایی و ناسپاسی می کنیم که نسل آینده از ادامه راه آنان مایوس می شوند.

** انجام اقدامات زیربنایی در حوزه فرهنگ زمانبر است
مشاور رسانه ای رییس جمهور، تاثیر صدا و سیما را در شکل گیری فرهنگ در جامعه بسیار موثر برشمرد و گفت: جوانی که امروز با ظاهری نامناسب در خیابان رفت و آمد می کند، محصول دوره وزارت آقای محمدحسین صفارهرندی و یا وزرای قبل از ایشان نیست. آنهایی که در زمان جنگ کودک بودند و بعد از پایان جنگ آثار خارجی نظیر کارتون فوتبالیست ها و فیلم های سینمایی آمریکایی و اروپایی را دیدند به این صورت در خیابان ها ظاهر می شوند.
کلهر، خاطر نشان کرد: فیلمسازان کشورهای غربی این گونه آثار را با هدف تغییر فرهنگ اصیل و اسلامی ایران می سازند. اگر می خواهیم جوانان را با فرهنگ دین اسلام تربیت کنیم باید از هم اکنون به فکر چاره باشیم که همان تدوین مهندسی و استراتژی فرهنگی است.
وی، یادآور شد: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این دوره نیز اگر بخواهد اقدام اساسی در این خصوص انجام دهد، قطعا در ماه اول حضور خود در این پست استیضاح می شود زیرا مجلس و اکثر آحاد ملت می خواهند سریع به نتیجه برسند در حالی که انجام کار زیربنایی در حوزه فرهنگ زمانبر است.