رئیس سازمان فضایی ایران منصوب شد
ساعت ۱٠:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٧ : توسط : حسینی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با صدور حکمی ، " محمد علی فرقانی " را به سمت ، معاون وزیر و رییس سازمان فضایی ایران منصوب کرد.

به گزارش ایرنا ، مراسم معارفه رئیس جدید سازمان فضایی ایران ،روز سه شنبه با حضور "رضا تقی پور" وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در محل آمفی‌تئاتر پژوهشکده تحقیقات فضایی سازمان فضایی ایران برگزار شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مراسم گفت: امیدواریم با استفاده از قابلیت ها و امکانات موجود و همچنین استفاده از ظرفیت تمامی بخش های ذی ربط در کشور، شاهد رشد جهشی در این حوزه باشیم.
تقی پور افزود: با توجه به عنایت های ویژه شخص رئیس جمهور به این حوزه و همچنین پیگیری جدی برنامه های تدوین شده در این بخش، امیدواریم شاهد رشد جهشی در حوزه فضایی کشور باشیم.
وی افزود: امروزه بحث ها و برنامه های فضایی یکی از فعالیت های اصلی در کشور تلقی می شود و با توجه به فعالیت هایی که پیش از این صورت گرفته، آینده روشنی را برای کشور در این حوزه شاهد هستیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ابراز امیدواری کرد، فرقانی توجه ویژه ای به جایگاه تحقیقاتی در این حوزه و جلب همکاری دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و همچنین توسعه بخش خصوصی داشته باشد.
تقی پور ، با بیان این مطلب که قرار نیست تمام کارهای فضایی کشور در این سازمان انجام شود، تأکید کرد: وظیفه ما شبکه سازی و ایجاد یک بسیج همه جانبه از تمامی بخش های ذی ربط تخصصی در این حوزه به منظور دستیابی به اهداف تعیین شده است.
وی ابراز امیدواری کرد، فعالیت های فضایی با حمایت دولت شکل گیرد و زمانی که امکان حل مسائل از طریق ایجاد بازارهای مناسب را پیدا کرد، خصوصی سازی در این حوزه عملیاتی شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر اینکه تلاش می کنیم تا شورای عالی فضایی تقویت شود، تصریح کرد، امیدواریم با استفاده از ساختارهای موجود از قبیل شورای عالی فضایی و کمیسیون راهبردی این شورا بتوانیم به اهداف تعریف شده در این حوزه دست پیدا کنیم.
رئیس جدید سازمان فضایی ایران نیز در این مراسم بر نقش علوم فضایی و توسعه آن در توسعه پایدار و همچنین تأمین امنیت اجتماعی تاکید کرد .
"محمدعلی فرقانی" افزود: افزایش توان علمی، فنی و مدیریتی از طریق توسعه منابع انسانی، کنترل زمان در اجرای پروژه ها و همچنین تعیین اولویت ها برای استفاده از منابع محدود موجود، سه برنامه اصلی سازمان فضایی محسوب می شود.
گفتنی است، فرقانی سوابقی چون مدیرعاملی گروه صنایع مخابرات صاایران و مدیرعاملی گروه صنایع قطعات الکترونیک را در کارنامه خود دارد.
پیش از این و در تاریخ 30 شهریورماه سال جاری و پس از آنکه رضا تقی پور ،رئیس سابق سازمان فضایی، موفق به اخذ رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تصدی سمت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شد ، طی حکمی "رضا فضلی خجیر" را به سمت سرپرست سازمان فضایی ایران منصوب کرد.