لاریجانی: هیاهوهای قدرت‌های زورگو مانع دستیابی ایران به حق هسته‌ای خود نیست
ساعت ٩:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٧ : توسط : حسینی
رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار با همتای ارمنستانی خود بر توسعه بیش از پیش روابط و همکاری‌های فی‌مابین تاکید کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تعامل و همکاری مناسبی داشته و هیاهوهای اخیر قدرت‌های زورگو را مانع دستیابی به حق مسلم خود در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای نمی‌داند.

به گزارش ایرنا به نقل از اداره اخبار و رسانه‌های گروهی مجلس شورای اسلامی در این دیدار که بعد از ظهر امروز در تالار تشریفات مجلس انجام شد، علی لاریجانی روابط دو کشور را دوستانه، خوب و برخوردار از دیرینه تاریخی توصیف کرد و گفت: دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان از دیرباز روابط و مناسبات بسیار خوبی در زمینه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی و اقتصادی داشته‌اند که باید بر یک مبنای درازمدت و پایدار استمرار یابد.
وی در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های متعدد برای گسترش این روابط و همکاری‌ها به‌ویژه در زمینه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بر حمایت مجلس شورای اسلامی از هرگونه توسعه مناسبات تاکید کرد و مجالس دو کشور را در راستای تسهیل توسعه ارتباطات واحد دارای نقشی مهم و تاثیرگذار دانست.
رییس مجلس شورای اسلامی سفر همتای ارمنی خود به جمهوری اسلامی ایران را گام بسیار مهمی در کمک به اجرایی شدن توافق‌های فی‌مابین دو کشور و کمک به بسط ارتباطات متقابل در جهت منافع ملت‌های دو کشور ارزیابی نموده و ابراز امیدواری کرد با این سفر افق‌های جدیدی در مناسبات دو کشور گشوده شود.
لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی جمهوری اسلامی پرداخت و اظهار داشت: جمهوری اسلام ایران با ورود بیگانگان به منطقه مخالف و بر این باور است که مسائل و مناقشات درون منطقه‌ای باید به دست کشورهای همان منطقه حل و فصل شود.
وی در ارتباط با موضوع هسته‌ای کشورمان نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تعامل و همکاری مناسبی داشته و هیاهوهای اخیر قدرت‌های زورگو را مانع دستیابی به حق مسلم خود در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای نمی‌داند.
در ادامه این دیدار "هویک آبراهامیان" رییس مجلس ارمنستان روابط کشور متبوعش با جمهوری اسلامی ایران را بسیار خوب توصیف کرد و گفت: ارمنستان جمهوری اسلامی ایران را همسایه‌ای خوب و قدرتمند می‌داند و به گسترش روابط و همکاری‌های خود با این کشور اهمیت فراوانی می‌دهد.
وی در ادامه بر حمایت مجلس ارمنستان از گسترش و بسط مناسبات و همکاری‌های فی‌مابین دو کشور تاکید کرد و خواستار فعال‌تر شدن ظرفیت‌های پارلمانی برای تعمیق روابط شد.
رییس مجلس ارمنستان در این دیدار گزارشی از روند مذاکرات کشورش با ترکیه به رییس مجلس شورای اسلامی ارایه داد.
وی مواضع کشورمان در خصوص مناقشات منطقه‌ای ارمنستان به‌ویژه قره‌باغ را منصفانه ارزیابی و از آن تقدیر کرد.
رییس مجلس ارمنستان در این دیدار از لاریجانی برای سفر رسمی به ایروان دعوت کرد که رییس مجلس کشورمان ضمن پذیرش این دعوت ابراز امیدواری کرد این رویداد در فرصت مقتضی انجام گیرد.
در این دیدار همچنین مقرر شد تفاهم‌نامه‌ای جهت همکاری بین مجالس دو کشور تنظیم و به امضای روسای مجالس جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان برسد.