برنامه‌ریزان اغتشاش در دانشگاه شریف چه کسانی هستند؟
ساعت ٩:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٧ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: گروه‌های قانون‌گریز که از نظر قوانین هیئت نظارت بر تشکل‌های دانشگاهیان غیرقانونی محسوب می‌شوند، برنامه‌ریزی اغتشاشات دانشگاه شریف را بر عهده گرفته‌اند.


به گزارش خبرنگار سرویس "فضای مجازی " خبرگزاری فارس، خبرنامه دانشجویان ایران نوشت؛ هم‌اکنون به بهانه حضور یکی از مسئولان وزارت علوم برای افتتاح دانشکده رایانه و کتابخانه مرکزی دانشگاه شریف، تجمعی محدود در این دانشگاه از جنس تجمع روز گذشته در دانشگاه تهران شکل گرفته است.
انجمن اسلامی دانشگاه شریف که دارای رابطه تشکیلاتی با طیف غیرقانونی و افراطی علامه است، وظیفه ساماندهی اغتشاشات دانشگاه شریف را به عهده گرفته است.
اعضای این انجمن از قبیل "ع.ا.م "، "م.ر " و بخصوص "ت.س " دبیر این انجمن از جمله افرادی هستند که علیرغم ممنوعیت قانونی برای ارتباط تشکیلاتی با طیف غیرقانونی علامه در نشست‌های این طیف شرکت کرده و بخشی از وظایف همیشگی طیف مذکور برای ایجاد اغتشاش در دانشگاه‌ها را برعهده می‌گیرند.
"ت.س " که اخیراً در جریان اغتشاشات در روز قدس به همراه "ن.م " از افراطیون سابقه‌دار دانشگاه امیرکبیر و از اعضای طیف غیرقانونی علامه بازداشت شده و در روزهای اخیر آزاد شده بود، نقش اصلی اغتشاشات و هدایت افراطیون را بر عهده دارد.
انجمن اسلامی دانشگاه شریف در حالی همچنان به کار خود ادامه می‌دهد که بنابر قانون بایستی منحل شود.

* * دلایل غیرقانونی بودن فعالیت انجمن اسلامی دانشگاه شریف:

* ابلاغیه غیرقانونی بودن طیف علامه:
ششم بهمن سال 87 دبیرخانه‌های هیات‌های مرکزی نظارت بر تشکل‌های اسلامی دانشگاهیان وزارت‌خانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت درمان و آموزش پزشکی طی نامه‌ای خطاب به مهدی عباسی‌مهر دبیر تشکیلات دفتر تحکیم وحدت، غیرقانونی بودن طیف علامه را رسماً ابلاغ کرد. که متن این نامه به شرح ذیل است:
جناب آقای عباسی مهر
دبیر محترم اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور (دفتر تحکیم وحدت)
با اهدای سلام؛
احتراماً، بازگشت به نامه شماره ت/87/39600 به مورخ 15/10/87 آن اتحادیه در خصوص عملکرد ومواضع گروه موسوم به طیف علامه دفتر تحکیم وحدت واستعلام قانونی و غیرقانونی بودن طیف مزبور، به اطلاع می رساند موضوع درجلسه مورخ 28/10/87 هیأت مرکزی مشترک نظارت بر تشکل‌های اسلامی دانشگاهیهان وزارت علوم؛، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطرح و این هیات با عنایت به مستندات ذیل:
الف) عدم رعایت قسمت اخیر بند 6 مصوبه شهریور ماه 1381 شورای مشترک هیات‌های مرکزی نظارت بر تشکل‌های اسلامی دانشگاهیان در خصوص اختلافات دفتر تحکیم.
ب) مصوبه بیست و هشتمین جلسه هیأت میرکزی نظارت بر تشکل‌های اسلامی دانشگاهیان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مورخ 13/11/83 و تصریح به "غیرقانونی بودن شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت (شاخه علامه) به دلیل تخلف از اساسنامه، مرام‌نامه و مقررات مربوط به تشکل‌های اسلامی دانشگاهیان و نیز نداشتن نصاب لازم در شورای مرکزی ".
ج) دستورالعمل اجرایی آئین‌نامه اتحادیه تشکل‌های اسلامی دانشگاهیان مصوب 31/5/84 وزارت‌خانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خصوصاً مواد 4، 5 و 7 این دستورالعمل.
د- عدول مکرر از «اساسنامه و مرامنامه دفتر تحکیم وحدت» طی چند سال گذشته.
غیرقانونی بودن «طیف علامه» را مورد تأکید قرار داد.

* دبیر تشکیلات دفتر تحکیم وحدت: تشکل مرتبط با طیف علامه، غیرقانونی محسوب می‌شود

پس از آن، مهدی عباسی‌مهر دبیر تشکیلات اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان سراسر کشور(دفتر تحکیم وحدت) در گفتگویی با فارس تأکید کرد: انجمن‌هایی که در گذشته وابسته به طیف علامه بوده‌اند، با توجه به غیرقانونی بودن این طیف، طیق قانون باید از آن اعلام جدائی کنند.
وی خاطرنشان کرد: پیشنهادمان به جریاناتی که هیچگونه نسبتی با نگرش و مرام انجمن‌های اسلامی ندارند، این است که با اخذ مجوز قانونی، در تشکل‌های دیگری فعالیت کرده و برای اشاعه تفکرات لیبرالی و یا مارکسیستی خود وارد دفتر تحکیم نشوند چرا که مطمئن باشند دانشجویان مسلمان کشورمان وضعیتی بهتر از طیف غیرقانونی علامه برایشان رقم نخواهند زد.
عباسی‌مهر تأکید کرد: اگر یک تشکل همچنان ارتباط تشکیلاتی خود را با طیف غیرقانونی علامه حفظ کند، مطابق قانون اجازه فعالیت نخواهد داشت.

* وزیر علوم وقت: طبق قانون هیچ تشکلی نباید ارتباط تشکیلاتی با طیف غیرقانونی علامه داشته باشد

محمد مهدی زاهدی وزیر علوم وقت نیز طی گفتگویی با فارس در تاریخ 9 بهمن 87 بر غیرقانونی بودن ارتباط تشکیلاتی با طیف علامه تأکید کرد و گفت: این تشکل‌ها با هر سلیقه‌ای و تفکری که باشند، با رعایت ضوابط مندرج در آئین‌نامه تشکل‌های دانشجویی می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند اما نمی‌توانند از عنوان طیف علامه استفاده کرده و یا با آن ارتباط تشکیلاتی داشته باشند.
وی افزود: موضوع تشکل‌های دانشجویی و انجمن‌های اسلامی دانشجویان در دانشگاه‌ها با یک جریان سیاسی غیرقانونی(طیف علامه) که بیرون از دانشگاه فعالیت می‌کرد، متفاوت است، لذا تشکل‌های دانشجویی تا زمانی که از آئین‌نامه و قانون عدول نکرده باشند، مشکلی برای ادامه فعالیت ندارند.

* رئیس دانشگاه شریف: موضوع انجمن اسلامی دانشگاه را پیگیری می‌کنیم
اما سعید سهراب‌پور رئیس‌ دانشگاه شریف نیز در گفتگویی با فارس در خصوص وضعیت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف که پیش از این با طیف علامه ارتباط داشته و نام این تشکل در ذیل اکثر بیانیه‌های طیف غیرقانونی علامه به چشم می‌خورد، اظهار داشت: پس از دریافت ابلاغیه غیرقانونی بودن طیف علامه، در جلسه هیأت نظارت بر تشکل‌های اسلامی دانشگاه در خصوص انجمن اسلامی دانشگاه شریف تصمیم‌گیری خواهیم کرد.
وی افزود: در صورت ابلاغ غیررسمی بودن طیف علامه، از این پس ارتباط تشکیلاتی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف با طیف علامه و یا حک شدن نام این تشکل ذیل بیانیه‌های این طیف برخلاف قانون خواهد بود.

* اما همچنان با وجود ابلاغ این اطلاعیه به دانشگاه‌ها و با وجود حفظ ارتباط تشکلاتی انجمن اسلامی دانشگاه شریف با طیف علامه که از جمله آنها حضور فعالانه در نشست سالانه این طیف غیرقانونی در اردیبهشت سال 88 بود، این تشکل که طبق قانون، غیرقانونی محسوب می‌شود، به کار خود ادامه داده و التهابات و تشنجات در سطح دانشگاه‌ را پیگیری می‌کند.