منوچهر متکی: به نفع غربی‌هاست که وارد مذاکره سازنده و جدی با ایران شوند
ساعت ٩:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٧ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به گفتگوهای روز پنجشنبه ایران و 1+5 در سوئیس، گفت: به نفع غربی‌هاست که وارد مذاکرات سازنده، جدی و همه جانبه با ایران شوند.


وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه شصت و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک در گفتگویی با اشاره به حضور روسیه در گفتگوهای پنجشنبه در ژنو، درباره گفتگوهایش با سرگئی لاوروف گفت: ما در این گفتگوها درباره روابط دوجانبه و مسائل مربوط به این نشست و منطقه گفتگوهای نسبتا جامعی داشتیم.
وزیر خارجه کشورمان در این گفتگو که خبر آن را واحد مرکزی خبر منتشر کرد، اظهار داشت: روسیه در مورد مذاکرات پنجشنبه معتقد است که بسته پیشنهادی ایران باید دقیقا در گفتگوها مورد توجه قرار گیرد و این رویکرد مثبت و سازنده‌ای است تا طرفین به یک دستورکار مشترک و مورد توافقی برای گفتگوهایشان و احتمالاً تداوم این گفتگوها برسند.
وی با بیان اینکه ما این رویکرد را مثبت ارزیابی می‌کنیم، خاطرنشان کرد: در عین حال معتقدیم که موضوعات مندرج در بسته پیشنهادی ایران موضوعات متنوع و مختلفی است و اگر روی عناوین این موضوعات توافق شود ما برای هر یک از این موضوعات می‌توانیم گروه‌های کاری مختلفی را تعریف کنیم که همه اینها البته بستگی به چگونگی گفتگوها در ژنو دارد.
متکی گفت: روسیه در مشورت با دیگر اعضای این گروه است برای اینکه ببیند چگونه می‌تواند با یک رویکرد سازنده وارد این مذاکرات شده و طرفین به نتایج مورد قبول برسند.
وزیر خارجه در بخش دیگری از این گفتگو اظهار داشت: طی روزهای گذشته غربی‌ها یک اشتباه استراتژیک مرتکب شدند و براساس اطلاعات غلطی که به آنها داده شده بود بزرگترین اشتباه دیپلماتیک و سیاسی خود را مرتکب شدند.
وی افزود: دو منبع تغذیه کننده آنها شامل سازمان منافقین و سرویس‌های انگلیسی متاسفانه این دسته گل را به آب دادند و آقای اوباما را در وضعیت بدی قرار دادند و اظهاراتی را بر زبان آوردند که تنها به فاصله چند ساعت مشخص شد که اساساً مذاکرات بی پایه و اساسی است.
متکی اضافه کرد:به نفع آنهاست که وارد مذاکرات سازنده، جدی و همه جانبه با ایران شوند. غربی‌ها چهار سال پرونده مذاکراتشان با ایران را پیش رو دارند و شجاعت ایران را در مواجهه با سیاست‌های تقابلی خود در چهار سال گذشته دیده‌اند و الان نیازمند بازنگری در سیاست‌هایشان هستند.
وزیر خارجه افزود: نمی‌توانم بگویم که چند درصد در جدی بودن غربی‌ها برای مذاکرات مطمئن هستم ولی امیدوارم و این در واقع ویژگی کار دیپلماتیک است و ترغیب می‌کنیم به نفع آنهاست که با یک تصمیم جدی وارد گفتگو سازنده در مذاکرات اول اکتبر شوند.