واشنگتن‌پست: تحریم‌ها علیه ایران کارآمد نخواهد بود
ساعت ٩:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٧ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: یک روزنامه آمریکایی طی گزارشی در بررسی عملکرد آمریکا و غرب در قبال ایران نوشت: تحریم‌ها علیه ایران احتمالا کارآمد نخواهد بود.


به گزارش فارس، روزنامه آمریکایی "واشنگتن‌پست " در گزارشی نوشت: تعداد بسیار زیادی از کارشناسان امنیتی مکررا طی چند روز گذشته تاکید کرده‌اند که آمریکا و غرب گزینه‌های خوبی را برای برگزیدن در قبال ایران ندارد.
بنا بر این گزارش، تنها گزینه‌های موجود در وهله نخست، تحریم‌ها هستند که احتمالا کارآمد و مفید نخواهند بود. در مرحله بعد گزینه حملات موشکی مطرح است که ممکن نیست تمامی تاسیسات هسته‌ای ایران را نابود کند و در مرحله پایانی گزینه جنگ است که برگزیدن آن نیز فاجعه‌ای بیش نخواهد بود.
این نشریه آمریکایی در ادامه اشاره کرد: تعداد بسیار کمی از کارشناسان امنیتی مدعی می‌شوند که گزینه‌هایی جز اینها مطرح خواهند بود. بنا بر این گزارش، برای برگزیدن بهترین راه‌حل باید به این مسئله پاسخ داده شود که واقعا مقامات ایران از چه چیز می‌ترسند. پاسخ این سوال قطعا تحریم‌ها نخواهد بود و همچنین حملات موشکی نیز نمی‌تواند باشد. ممکن است تحریم اقتصادی سرانجام با کمک ونزوئلا و شاید مافیای روسی کارساز شود که البته این نیز غیرممکن به نظر می‌رسد.
واشنگتن‌پست همچنین تاکید کرد: حمله به خاک ایران می‌تواند به افزایش مجدد قدرت این کشور کمک کند.
این نشریه آمریکایی در ادامه گزارش خود با اذعان به پایداری ایران مدعی شد با توجه به اینکه به نظر نمی‌رسد هیچ گزینه‌ای ایران را از پای درآورد، آمریکا ممکن است با قاچاق پول به داخل ایران [برای تجهیز گروه‌های مخالف] و همچنین پشتیبانی مالی گروه‌های مخالف خارج از ایران و حملات مکرر به امواج هوایی ایران با تلویزیون مخالف بتواند به اهداف خود برسد. به هرحال امتحان کردن این گزینه ضرری نخواهد داشت چراکه آمریکا چیزی برای از دست دادن ندارد.