یک منبع مطلع سیاسی: هیچ مواد رادیو اکتیوی به تاسیسات غنی‌سازی «فردو» وارد نشده
ساعت ۸:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٧ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: یک منبع مطلع سیاسی با بیان اینکه احداث تاسیسات غنی‌سازی «فردو» حدود یک سال و اندی پیش آغاز شده، تصریح کرد: تاکنون هیچ‌گونه ماشین و مواد رادیو اکتیوی به این تاسیسات وارد نشده و‌ فعالیت‌ها در این پروژه، بیشتر ساختمانی و تاسیساتی است.


به گزارش خبرگزاری فارس، یک کارشناس مطلع سیاسی پیرامون تاسیسات جدید اتمی غنی‌سازی "فردو " گفت: در آستانه مذاکرات جدید ایران و گروه 1+5، ‌روسای جمهور آمریکا و فرانسه به همراه نخست‌وزیر انگلیس در مورخ 3 مهرماه در نیویورک در راستای جنجال آفرینی جدید علیه ایران،‌ کشورمان را متهم به ساخت مخفیانه یک مرکز زیرزمینی غنی‌سازی و پنهان از دید بازرسان آژانس کردند.
وی افزود: این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در همین روز خبر داد که ایران سایت غنی‌سازی در دست احداث خود را به این نهاد اظهار کرده است. "مارک ویدریکایر " سخنگوی آژانس در بیانیه‌ای اظهار داشت: ایران در تاریخ 21 سپتامبر (30 شهریور) با ارسال نامه‌ای به آژانس اطلاع داد که یک کارخانه آزمایشی جدید غنی سازی سوخت را در دست احداث دارد. در نامه ایران گفته شده که سقف سطح غنی سازی 5 درصد است. ایران به آژانس خبر داده که مواد هسته‌ای وارد این کارخانه نشده است. ایران در این نامه به آژانس اطمینان داد که اطلاعات تکمیلی بیشتر را در زمانی مناسب و مقتضی ارائه می‌دهد. آژانس در واکنش به این نامه از ایران خواسته است که اطلاعات خاصی را در این زمینه ارائه دهد.
کارشناس مطلع سیاسی با تشریح واکنش آژانس خاطرنشان کرد: همزمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ارسال نامه‌ای به کشورمان در مورخ 25 سپتامبر (3 مهرماه) از اقدام جمهوری اسلامی برای ارائه اطلاعات مربوط به این سایت جدید قدردانی کرد. بخشی از متن این نامه به این شرح است: "بازگشت به نامه مورخ 21 سپتامبر 2009 شما (ایران)، ‌تمایل دارم از جمهوری اسلامی ایران به خاطر ارائه اطلاعات فعالیت‌های مرتبط با ساخت یک کارخانه جدید نیمه صنعتی غنی‌سازی به آژانس تشکر کنم. به منظور تضمین اینکه اقدامات مناسب پادمانی اجرا شوند، موجب قدردانی خواهد بود که اطلاعات بیشتری در رابطه با این تاسیسات توسط آژانس دریافت شود. آژانس همچنین از ارائه دسترسی به این تاسیسات در اسرع وقت ممکن قدردانی می‌کند، از همکاری شما متشکرم. "
وی گفت: همزمان با شروع جنجال سیاسی و بی‌منطق جدید غربی‌ها و آمریکا، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: "جمهوری اسلامی ایران در راستای حفظ و برخورداری از حقوق مسلم خود در بهره‌برداری صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای، طی یک گام موفق جدید، نسبت به ایجاد کارخانه نیمه صنعتی غنی‌سازی سوخت هسته‌ای دیگری اقدام کرده است. ایران اکنون با رعایت تمام جوانب از جمله پدافند غیرعامل در حال ساخت این تاسیسات می‌باشد، فعالیت‌های این تاسیسات همانند سایر تاسیسات هسته‌ای ایران، در چارچوب مقررات آژانس خواهد بود، سازمان انرژی اتمی ایران این گام موفق بزرگ را که در جهت پیشرفت و توسعه این صنعت است، به رهبر معظم انقلاب اسلامی و مردم عزیز و گرامی ایران تبریک عرض می‌کند. "
این منبع افزود: "بازرسی و نظارت و همچنین اظهار هرگونه فعالیت و تاسیسات هسته‌ای در چارچوب موافقتنامه پادمان بین ایران و آژانس انجام می‌شود . در همین رابطه، ‌باید اذعان کرد که بر طبق کد 1/3 ترتیبات فرعی موافقتنامه پادمان که ایران در سال 1976 آن را به تصویب مجلس شورای ملی خود نیز رسانده، موظف است فقط 180 روز (6ماه) قبل از تزریق مواد هسته‌ای به تاسیسات هسته‌ای، آن را به آژانس اظهار نماید، به عنوان مثال، در مورد یک تاسیسات غنی‌سازی می‌توان تمامی کارهای ساختمانی و نصب تجهیزات و سانتریفیوژها را انجام داد و صرفاً شش ماه قبل از تزریق مواد هسته‌ای آن را به آژانس اظهار نمود. این در حالی است که در مورد تاسیسات جدید غنی‌سازی در حال ساخت، جمهوری اسلامی ایران تقریبا 18 ماه قبل از تزریق مواد هسته‌ای،‌ به اظهار آن به آژانس پرداخته است. لازم به توضیح است که زمان مورد نیاز و متعهد شده برای تکمیل این سایت حدود یک و نیم تا دو سال است و این اقدام جمهوری اسلامی ایران با هدف شفافیت و فراتر از تعهدات حقوقی موجود صورت گرفته است. "
وی خاطرنشان کرد: "زمان اعلام تاسیسات جدید غنی‌سازی اورانیوم از سوی کشورمان، در چارچوب قوانین و مقررات آژانس و مطابق تعهدات ایران بوده و به هیچ وجه خارج از آن صورت نگرفته است. "
این منبع مطلع افزود: "انتظار می‌رفت این اقدام شفاف ساز ایران که مورد قدردانی آژانس نیز قرار گرفت‌،‌ مورد استقبال کشورهای غربی که همواره به طور سیاسی از همکاری‌های ایران با آژانس انتقاد می‌کنند قرار گیرد، نه اینکه به جار و جنجال سیاسی بپردازند. علیرغم اعلام زود هنگام این تاسیسات توسط ایران، شاهدیم که چند کشور غربی و آمریکا جنجال و هیاهو راه می‌اندازند و ما واقعا از این موضوع متعجب هستیم، زیرا هر روشی را که در پیش می‌گیریم می‌بینیم خصلت قدرشناسی در این کشورها وجود ندارد. این کشورها باید مواضع متناقض و دوگانه خود را برای افکار عمومی جهان شفاف کنند. "
وی با تبیین اهداف ایجاد تاسیسات جدید گفت: "ایجاد تاسیسات جدید هسته‌ای اقدامی در چارچوب توسعه پایدار و تامین نیازها و صیانت از دستاوردها بوده و هدف آن، علاوه بر تحقق برنامه‌های ایران برای تامین سوخت برق اتمی و دیگر نیازهای توسعه پایدار و حفظ و صیانت از دستاوردهای چندین ساله‌ اتمی کشورمان است تا قدرت‌های مخالف پیشرفت تکنولوژی ایران بدانند جمهوری اسلامی ایران با اراده‌ای که دارد، اجازه توقف فعالیت‌های هسته‌ایش را ولو برای یک لحظه هم نخواهد داد، میزان غنی‌سازی در این تاسیسات مانند تاسیسات نطنز تا 5 درصد خواهد بود. احداث تاسیسات جدید حدود یک سال و اندی پیش آغاز شد و تاکنون هیچ‌گونه ماشین و مواد رادیو اکتیوی در آن وارد نشده است،‌ فعالیت‌ها در این پروژه، بیشتر ساختمانی و تاسیساتی است. طبق مقررات آژانس،‌ هیچ ضرورتی به اعلام خبر مربوط به این تاسیسات وجود نداشت و ما می‌توانستیم آن را اعلام نکنیم، اما ما به خاطر بحث اعتمادسازی و شفاف‌سازی این را بسیار زودتر از زمان مقرر اعلام کردیم. "
منبع مذکور با اشاره به سوابق جوسازی‌ها قدرت‌های خارجی سلطه‌گر گفت: "همه به خاطر دارند که در سال 2003 جار و جنجال سیاسی دیگری در خصوص تاسیسات غنی‌سازی نطنز و آب سنگین اراک از سوی این کشورها ایجاد شد و همین تبلیغات مشابه سیاسی مبنی بر مخفی ‌کاری از سوی ایران را مطرح کرده بودند، این در حالی بود که ایران در مورد این تاسیسات نیز زودتر از تعهد پادمانی خود مبادرت به اظهار آن‌ها به آژانس کرده بود و آژانس از وجود آن‌ها مطلع بود. "
وی در پایان خاطرنشان کرد: "برابر اعلام رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان نیز تاسیسات جدید برای بازرسی ناظران و بازرسان آژانس در چارچوب قوانین و مقررات آژانس باز خواهد شد و اگر بازرسی‌ها در چارچوب مقررات باشد، با آن مشکلی نداریم و این موضوع را با آژانس پیگیری و زمان بازرسی را اعلام می‌کنیم. "