اردوغان: متهم‌کنندگان ایران، خود دارندگان اصلی تسلیحات هسته‌ای هستند
ساعت ۸:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٧ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: نخست وزیر ترکیه در نشست مطبوعاتی خود در نیویورک اعلام کرد که همه کسانی که ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای می‌کنند، خودشان دارندگان اصلی سلاحهای هسته‌ای در جهان هستند.


به گزارش فارس به نقل از روزنامه رادیکال ترکیه، "رجب طیب اردوغان " نخست وزیر ترکیه که برای شرکت در نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده بود، در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران در هتل محل اقامت خود به سوالات خبرنگاران پیرامون مسائل مختلف پاسخ گفت.
وی در پاسخ به سوالی درباره ایران و ادعای تلاش تهران برای دستیابی به سلاح های هسته‌ای گفت: تاکنون در مورد میانجیگری در زمینه مسئله ایران پیشنهادی به ما نشده است. اگر از ترکیه در این زمینه درخواستی بشود ما اعلام می‌کنیم که همواره آماده همکاری در این زمینه هستیم. اظهارات آقای احمدی‌نژاد متوجه تولید سلاح های هسته ای نبوده، بلکه متوجه غنی سازی در راستای اهداف صلح آمیز بوده است.
اردوغان افزود: در حقیقت من فکر می کنم که مسائل خیلی مهمتری هست که باید در مورد آن صحبت شود. چونکه کسانی که حرف می زنند، همگی دارای سلاح های هسته‌ای هستند. ما به کلی مخالف هرگونه سلاح هسته ای در منطقه خاورمیانه هستیم. ما چنین چیزی را نمی‌خواهیم. در خاورمیانه هم کسی هست که سلاح هسته ای دارد، برای مثال اسرائیل. تنها یک فرق وجود دارد، اسرائیل عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی نیست ولی ایران هست. حال بماند که در غزه از بمب های فسفری استفاده شد. وی ادامه داد:‌ این بمب‌ها چیست؟ سلاح کشتار جمعی. در نتیجه در آنجا 1400 زن و کودک کشته شد، 5 هزار نفر هم زخمی شدند. اما اینها هرگز مطرح و بررسی نمی شود. اگر در مورد این قبیل وقایع گزارشی باشد اصلا مطرح نمی شود. این مسئله بنده را به عنوان یک فرد مسئول ناراحت می کند. چرا اینها مطرح نمی شود؟ چرا در این مورد بحث نمی‌شود؟ اما بلند می شویم و می نشینیم و در مورد ایران حرف می‌زنیم.
وی در ادامه افزود: ما خواهان حمله به نیروگاههای هسته ای ایران در منطقه نیستیم، یعنی این کار بسیار بسیار اشتباه خواهد بود. یعنی از این مسئله تنها کسانی که دست به این دیوانگی بزنند، ضرر نخواهند کرد. ما در مورد عراق شاهد یک روند هستیم که این روند باید برای ما درس باشد. بیایید حال از خود بپرسیم که در عراق چه چیزی را حل کردیم؟ در حال حاضر به عقیده من یک کشور، یک تمدن سقوط کرد و بیش از یک میلیون انسان کشته شدند.
نخست وزیر ترکیه همچنین در بازگشت به کشورش در گفتگو با خبرنگاران تاکید کرد که در جریان سفرش به آمریکا و شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد و اجلاس سران گروه بیست و هیچ یک از تماس هایی که داشته مسئله حمله نظامی به ایران مطرح نشده است.