سرپرست سازمان هواپیمایی کشوری در پاسخ به فارس:
ساعت ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٦ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: سرپرست سازمان هواپیمایی کشوری گفت: طی بخشنامه‌ای توسط سازمان هواپیمایی کشوری به تمامی شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ شده است که از امروز به هیچ عنوان هواپیمای استیجاری و یا فرسوده روسی وارد نکنند.


به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، محمدرضا ایلخانی سرپرست سازمان هواپیمایی کشور در حاشیه مراسم افتتاح دومین سامانه ILS فرودگاه امام خمینی(ره)، در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه "طبق گفته وزیر راه و ترابری، مدیریت قبلی سازمان هواپیمایی تخلفات بی‌شماری در خصوص صدور غیرقانونی مجوزهای پرواز انجام داده است "، گفت: پی‌گیری‌های حقوقی تخلفات مدیریت قبلی سازمان هواپیمایی کشوری، در اختیار وزارت راه و ترابری است.
ایلخانی تأکید کرد: در هیچ مقطعی، هواپیمای غیراستاندارد وارد کشور نشده است و تمامی هواپیماهایی که امروز در ناوگان هوا‌یی کشور وجود دارند، همه دارای استانداردهای لازم هستند.
ایلخانی در پاسخ به این سؤال خبرنگار فارس که آیا صدور غیرقانونی مجوز پرواز به هواپیماهایی که فاقد استانداردهای لازم بوده‌اند، قابل پیگیری حقوقی است، گفت: سخنان وزیر راه و ترابری در خصوص صدور مجوز غیرقانونی توسط مدیریت قبلی سازمان هواپیمایی، به برخی از افراد جهت تأسیس شرکت‌های هواپیمایی، صحیح است.
ایلخانی خاطرنشان کرد: از امروز به بعد هیچ فردی نمی‌تواند با مقررات قبلی، اقدام به صدور مجوز برای شرکت‌های هواپیمایی کند.

*از امروز تنها هواپیماهای ملکی و غربی خریداری می‌شود

سرپرست سازمان هواپیمایی کشور تأکید کرد: در روز شنبه هفته جاری بخشنامه‌ای توسط سازمان هواپیمایی کشور صادر شد به نام بخشنامه "صدور مجوز شرکت‌های هواپیمایی "، که این بخشنامه از صبح دیروز (یکشنبه) عملیاتی شد.
سرپرست سازمان هواپیمایی خاطرنشان کرد: طی این بخشنامه به تمامی شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ شده است که به هیچ عنوان هواپیمای استیجاری و یا فرسوده روسی وارد نکنند.
وی ادامه داد: در این بخشنامه تأکید شده است تنها هواپیمای ملکی و ترجیحأ غربی خریداری شو‌د و در صورت ورود هواپیمای شرقی، هواپیما‌ی خریداری شده لازم است نو باشد.‌
وی اظهار داشت: بر اساس تعریف سازمان هواپیمایی کشور، هواپیمای نو، هواپیمایی است که مطابق با سفارش سازمان هواپیمایی ساخته شده است.

*طرح ادغام شرکت‌های هواپیمایی در دست بررسی است

سرپرست سازمان هواپیمایی کشور با اشاره به اینکه ادغام شرکت‌های هواپیمایی از لحاظ حقوقی امکان‌پذیر نیست، گفت: شرکت‌های هواپیمایی در ایران، اغلب توسط بخش خصوصی اداره می‌شود و طرحی هم‌اکنون در سازمان هواپیمایی در حال اجرا است بدین مضمون که در بخش‌های مختلف نظیر خدمات فرودگاهی، کترینگ و مهندسی تعمیرات، ادغام آغاز شده است و پس از اتمام این عملیات، سازمان هواپیمایی به ماهیت حقوقی شرکت‌های هواپیمایی خواهد پرداخت.

*تأکید بر عدم وجود نقص فنی در تـوپولف154

ایلخانی در پاسخ به خبرنگار فارس مبنی بر ارائه آخرین اطلاعات نتایج بررسی جعبه‌های سیاه توپولف کاسپین، تصریح کرد: هیئت کارشناسی روسی چند روز قبل به کشور خود بازگشت و این در حالی است که سازمان هواپیمایی در نظر دارد دو گروه از کارشناسان کمیسیون بررسی سوانح خود را به روسیه اعزام کند.
وی تأکید کرد: این دو گروه شامل گروه بررسی قطعات باقیمانده از هواپیما که در روسیه از نظر فلز و سایر موارد تحت آزمایش قرار گرفته است و گروه بازخوانی مجدد FDR و CVR هواپیما، است.
ایلخانی تأکید کرد: آنچه که تاکنون از بررسی جعبه سیاه و قطعات هواپیمای توپولف به دست آمده است، بیانگر این مطلب است که هیچ گونه نقص فنی در این هواپیما وجود نداشته است، بدین معنی که چک‌های ایمنی آن به طرز صحیحی انجام شده و سقوط آن به دلیل نقص فنی نبوده است.
سرپرست سازمان هواپیمایی خاطرنشان کرد: احتمالأ در حین پرواز، برای توپولف اتفاقی رخ داده که خارج از دستورالعمل هواپیما بوده است.
وی افزود: این هواپیما 20 روز قبل از سانحه در مرکز تعمیراتی روسیه تحت چک 1200 ساعته قرار گرفته و از نظر فنی هیچ مشکلی نداشته است.
ایلخانی با بیان اینکه وزیر راه و ترابری در برنامه تلویزیونی، به بروز مشکل در موتور شماره یک هواپیمای توپولف اشاره کرده است، گفت: موتور شماره یک این هواپیما منهدم شده است و سازمان در حال بررسی علت انهدام این موتور است.
سرپرست سازمان هواپیمایی کشور تأکید کرد: انهدام با انفجار متفاوت است.

*طرح قانون‌مند کردن شرکت‌های چارتری‌

ایلخانی در خصوص شرکت‌های هواپیمایی چارتری، گفت: فعالیت‌های شرکت‌های چارتری (دربستی) چندان قانونمند نیست و بخشی از تأخیرات پرواز مربوط به این شرکت‌ها است.
وی تصریح کرد: طی دستورالعملی که سازمان هواپیمایی کشور صادر کرده است، از انجام پروازهای خارجی شرکت‌های هواپیمایی چارتری به کشورهای همسایه جلوگیری خواهد شد.
سرپرست سازمان هواپیمایی ادامه داد: هم‌اکنون با برخی شرایط که توسط سازمان ایجاد شده‌، پرواز هواپیماهای چارتری به خارج از کشور بسیار مشکل‌تر شده است که سازمان در نظر دارد پروازهای داخلی این شرکت را ظرف چند روز آینده ساماندهی کرده تا تأخیرات کاهش یابد.

*حضور شرکت‌های هواپیمایی خارجی در ایران

سرپرست سازمان هواپیمایی در خصوص حضور شرکت‌های هواپیمایی خارجی در ایران و انجام پروازها تصریح کرد: حضور شرکت‌های خارجی در ایران براساس موافقت‌نامه هوایی که ایران با آن کشورها به امضاء رسانده، است.
وی افزود: در این خصوص لازم است تعداد پروازهای دو کشور مساوی باشد و این در حالی است که هم‌اکنون میزان پرواز‌هایی که کشورهای خارجی به داخل آسمان ایران دارند، بیش از آن تعدادی است که شرکت‌های هواپیمایی ایرانی به کشورها آنها پرواز برقرار کرده است.
وی ادامه داد: طبق ماده 7 قانون سازمان هواپیمایی کشوری ونیز ماده 9 و ماده 7 کنوانسیون شیکاگو، کشورها و ایرلاین‌های خارجی نمی‌توانند بدون توافقنامه مسیرهای داخلی پرواز در کشور دیگر ایجاد کنند اما پروازهای خارجی خود را می‌توانند از مبدأ به مقصد داشته باشند.

*تأکید بر منطقی شدن قیمت بلیت
ایلخانی با تأیید لزوم کاهش مسافران حمل و نقل هوایی، اظهار داشت: ‌سازمان هواپیمایی کشور با منطقی شدن قیمت بلیت هواپیما موافق است.
وی خاطرنشان کرد: افزایش قیمت بلیت هواپیما در حیطه اختیارات سازمان هواپیمایی نیست، بلکه در اختیار دولت و مجلس است.
وی تأکید کرد: سازمان هواپیمایی معتقد است لازم است قیمت‌ها براساس عرضه و تقاضا، منطقی شود.
انتهای پیام/