لایحه حقوقی رسیدگی به 8 سال قانون‌شکنی‌ انجمن اسلامی دانشگاه تهران تنظیم شد
ساعت ۸:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٦ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: جمعی از کارشناسان حقوقی لایحه حقوقی رسیدگی به قانون‌شکنی‌های 8 سال انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران را به منظور ارائه به مسئولان دانشگاه تهران و در نهایت به دیوان محاسبات کشور و سازمان بازرسی کل کشور تنظیم کردند.


زهرا پارساپور مسئول دبیرخانه دفتر حقوقی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس با اعلام این خبر تأکید کرد: این لایحه که شامل استنادات قانون‌شکنی 8 ساله انجمن اسلامی دانشگاه تهران است، هفته آینده به مسئولان دانشگاه تهران ارائه می‌شود و در صورت عدم رسیدگی لازم از سوی مسئولان دانشگاه به دیوان محاسبات کشور و سازمان بازرسی کل کشور ارائه خواهد شد.
به گفته وی، این لایحه از سوی جلسه دفتر حقوقی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران با حضور مصطفی یوسفی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق دانشگاه تهران، نوید جعفرنژاد کارشناس ارشد حقوق دانشگاه علامه طباطبائی، محمد میر وکیل دادگستری، ناصر حائری عضو هیئت مؤسس انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران و مرتضی علیپور دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران تنظیم شده است.
در لایحه مذکور علاوه بر تخلف از قانون از سوی انجمن اسلامی دانشگاه تهران به مدت 8 سال، موضوعاتی نظیر تشویش اذهان عمومی علیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران، توهین، ضرب و شتم اعضای این تشکل در جریان نشست سالانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در دانشگاه تهران و ... نیز گنجانده شده است.
لازم به ذکر است، پیش از این یکی از مسئولان هیئت نظارت بر تشکل‌های دانشجویی در گفتگو با خبرگزاری فارس با اشاره به تذکرهای چندین باره به اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران مبنی بر لزوم اصلاح اساسنامه این تشکل، یادآور شده بود: تبصره 3 ماده 5 آیین‌نامه تشکل‌های اسلامی دانشگاهیان و دستورالعمل اجرایی آیین‌نامه تشکل‌ها، مصوب جلسه 413 مورخ 9 بهمن 1380 شورایعالی انقلاب فرهنگی به ریاست محمد خاتمی رییس‌جمهور وقت، تصریح می‌کند که تشکل‌های اسلامی رسمی و فعلی دانشگاه‌ها می‌بایست ظرف مدت 3 ماه پس از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، نسبت به تطبیق اساسنامه خود با مفاد آئین‌نامه و این دستورالعمل اقدام نمایند و در صورت عدم تطبیق اساسنامه و یا رعایت نشدن مفاد این دستورالعمل، فعالیت تشکل مزبور غیرقانونی است.
به گفته وی، از سال 81 تا کنون از سوی سازمان بازرسی کل کشور، وزارت علوم و همچنین مسئولان دانشگاه تهران، مکرراً به انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران تذکر داده شده است که اساسنامه خود را برای تطبیق با مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی اصلاح کنند، اما تا کنون این مسئله صورت نگرفته است.
بر اساس سخنان این مقام مسئول، اصلاح اساسنامه تشکل مذکور باید تا اردیبهشت سال 81 انجام می‌شد اما تا کنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است،‌ که همین امر موجب شده است مسئولان دانشگاه به اعضای این تشکل تذکر بدهند که در صورت ادامه این روند، انجمن اسلامی مذکور غیرقانونی اعلام شده و کلیه فعالیت‌هایش به حالت تعلیق درخواهد آمد.